Bu gözyaşı farklı

            12.11.2004

Göz pınarlarında biriken damlacıkların kaynağı ne kadar güçlü ki, sevinç ve acıya hiç bitmeyecek şekilde katık oluyor. Duygusallığın sembolü olmuş gözyaşı. Yüreğimizde oluşan kıpırtıyı ifade edecek sözcüklerden önce gösteriyor kendini. Sanki, acının da, tatlının da, öncü kuvveti gibi gözyaşı. İster ölüm, ister doğum, kaynağından ilk dışa vurandır gözyaşı.

10 Kasım’larda ulusça akıtılan gözyaşı çok farklı. Bir ömrü ulusun kara talihini değiştirebilmek için mücadele eden, tüketen bir büyük liderin aramızdan ayrılışında dökülen gözyaşı, 66 yıldır akıyor gencinden yaşlısından.

İlimizde 10 Kasım Ata’yı anma töreni her zaman olduğu gibi Anıtpark’ta çelenklerin konulmasıyla başladı. Çelenk koyma işlemindeki hareketlilikte oluşan karmaşaya son verme düşüncesinde olduğunu gösteren Sn. Valimiz, anıta çıkan merdivenlerin iki tarafını da kullandı. Bir taraftan çıktı, diğer taraftan indi. Ardından Tugay Komutanımız, Belediye Başkanımız aynı yolu izledi ama, bu değişikliğin farkına varmayanlar eski karmaşık düzene devam ettiler. Bazen liderler davranışlarıyla örnek oluyorlarsa da, görüp izleyebilmek çok önemli.

Bu yıl anma töreni Zübeyde Hanım Anadolu Kız, Kız Meslek Lisesi tarafından yapılıyordu.

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve 10.Yıl Nutku Ata’nın sesinden. "Az zamanda çok işler yaptık... Doğruydu da bizler az zamanda gösterilen gelişmelere ayak uyduramamış, salonu bile dolduramamıştık. Bu ayıp da bize yeter sanırım. Bugün bir yandan üzülüyoruz, bir yandan ilkelerini yaşatabilmenin sevincini yaşıyoruz" diyen okulun Edebiyat Öğretmeni Kemal Doğan, Atatürkçülüğü anlattı ve onun emanetlerini korumak ve yüceltmek görevimiz olmalıdır dedi.

Valimiz Sn. Ali Serindağ, "Cumhuriyetin kurucusuna rahmet ve minnet diledi ve devamla O, bize bağımsız bir vatan bıraktı, onu korumanın sırrını ve anahtarını verdi. O, eserinin tohumunu attı çiçeğe ve meyvaya dönüştüğünü gördü. O, Türk röneransını başlattı. O, düşüncenin sembolüdür. Atatürk günün adamı olmaktan öte, geleceğin adamı ve çağdaşlığın sembolü olmuştur. O, ruhundaki ateşten ulusa canlılık verdi. Onun aziz hatırası bizi daima canlı tutacaktır" diyerek konuşmasını bitirdi.

Sonra Tarih Öğretmeni ve öğrenciden anlamlı, coşkulu iki şiir. Daha sonra, Samsun’da doğup yeni bir ırmak gibi Akdeniz’e dökülen Mustafa Kemal’i konuştular kısa piyeste öğrenciler.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Gamze Çelik Çetin’in yönetiminde Atatürk adlı oratoryoyu dinledik. Güzel, coşkulu, sade bir anma programıydı. Öğretmen ve öğrencilere teşekkürler.

Mekanın cennet olsun, ruhun şad olsun aziz Atam. Devrimlerini yaşıyoruz, yaşatacağız.

Bu yazı toplam 758 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.