Bu işin kokusu çıktı

Bu işin kokusu çıktı

Bu işin gerçekten kokusu çıktı… Karaçayır Mahallesi'ne yakın tarlalara atılan tavuk gübresinden yayılan son derece kötü koku, vatandaşları bıktırmış durumda. Bertaraf edilmesi turizm açısından büyük önem taşıyan bu sorunla ilgili Bolu Gündem'e konuşan

Bu işin gerçekten kokusu çıktı… Karaçayır Mahallesi'ne yakın tarlalara atılan tavuk gübresinden yayılan son derece kötü koku, vatandaşları bıktırmış durumda. Bertaraf edilmesi turizm açısından büyük önem taşıyan bu sorunla ilgili Bolu Gündem'e konuşan mahalle sakinleri tepkilerini dile getirirken,çarpıcı ifadeler kullandılar.

Tavuk gübresinin kötü kokusunun yayıldığı, haberimizin konusu olan yer bir köy değil. Şehir merkezine yakın bir mahalle olan Karaçayır Mahallesi. Aşırı kokunun burun tıkattığı mahallede yaşayan insanlar tepkili. Onlar Bolu Gündem'e konuşurlarken, sorunun çözümlenmesi gereken en acil sorunlardan biri olduğu gerçeği apaçık karşımıza çıkıyor. Mahalleliler, modern kentlere yakışmayan bir durumla karşı karşıyalar. “Gübre mi mezbaha mı?” diye soruyorlar ve “Belediye dışarıya çöp çıkarma saatlerine düzenleme getirdiği gibi, bu soruna da düzenleme getirmeli” çözümünü sunuyorlar. Ve bir an önce konuşulan, tartışılan projelerin, hayata geçmesini istiyorlar. Ve bakın daha neler diyorlar…

“BIKTIK BU KOKUDAN”

Çevreye yayılan kokudan rahatsız olan Fehmi Altıntaş ve Emrullah Üstünoğlu, gübrenin tarlalara attırılmaması gerektiğini vurguladılar. Ardından; “Rüzgarın etkisiyle koku yayılıyor. Bıktık bu kokudan. Yol kenarlarına gübre atmanın cezası var. Mudurnu yolunda da kokudan geçilmiyor. Şehir içinde tavuk gübresi kullanımının engellenmesi için belediye iş başına geçmeli, köylerde ise kaymakam ilgilenmeli. Bir de buralarda saman pazarı kuruluyor. Samanın satılması için üzerinin kapalı olması da gerekir” dediler.

“BURASI BELEDİYEYE BAĞLI OLDUĞU İÇİN BELEDİYE İLGİLENMELİ”

Mahallede market işleten Kenan Güler, bu sorunun üzerinde belediyenin durması gerektiğinin altını çizerken şunları kaydetti; “Kokudan rahatsız oluyoruz. Tarla sahipleri de kokudan rahatsız oluyorlardır. Ancak gübre pahalı olduğu için tavuk gübresini tercih ediyorlardır. Bu gübrenin şehrin içinde kullanılması yanlış. Burası belediyeye bağlı olduğu için bu sorunla belediyenin ilgilenmesi gerekiyor.”

“TEMİZ HAVA LAZIM”

Kokudan rahatsız olanlardan biri de Nurgül Doğan. Köylerde bu kokuya çok rastlanıldığını belirten Doğan; “Köylerde olduğu gibi buralarda da koku yayılıyor. Kokudan biz de rahatsız oluyoruz. Dışarıda oturamıyoruz. Tavuk gübrelerini kim döktüyse o kişi ilgilensin. Tavuk gübreleri temiz havayı kirletiyor. Bize ve çocuklarımıza temiz hava lazım” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.