Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Bu kadar da olmaz ki!

1- Önceden Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlıyken, 2007 yılına kadar İl Özel İdare’ye kiralanan Abant, 16 Ocak 2004 tarihinde Orman Bakanı Sayın Osman Pepe’nin talimatıyla Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Neden devredildi? Gerekçeleri nelerdi? Araştırdım.

Temizliğinin yapılmadığıymış. Yanlış eskiye göre daha iyi ve temiz tutulduğunu, oradaki tesislerin atığını almak için Bolu Özel İdaresi’nce vidanjör dahi alındığını, Abant’ı çok önemseyip Mastır Planı yapıldığını çok iyi biliyoruz.

Boluspor’a bağış alınmasıymış. Türkiye’nin her yerinde şehir kulüplerine sahip çıkılır ve bir takım yerlerden gelir getirici bağışlar alınır, her kesim de bunu doğal karşılar. Boluspor’a kesilen cüzi miktarlar kimi rahatsız edebilir ki.

Giriş ücretinin düşük olmasıymış. Yapmayın Allah aşkına. Hangi kıstasa göre düşük. Kızılcahamam’da bulunan milli parkların giriş ücreti bizim dörtte birimiz kadardı. Makbuzları hala bende saklı.

Sonra gerçeği öğreniyorum ki AKP Genel Başkan Yardımcısı Adıyaman Milletvekili partinin güçlü adamı Mir Mehmet Dengir Fırat Abant’a gelmiş, girişte bilet kesmişler, bir tatsızlık olmuş ve bir de Boluspor’a cüzi miktarda bağış alındığını öğrenince (Adıyamanspor’a bağışlansaydı aynı durum olur muydu?) Abant’ın Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne devrini sağlamış. Bizim milletvekillerimiz de olayı Valimiz Mehmet Ali Türker’den öğrenmişler.

2- ORÜS Karacasu Tesisleri’nin üniversiteden alınıp özelleştirme idaresine devri bana göre çok yanlış. Geçen hafta bu konuyla ilgili geniş bir şekilde yazdım. Bolu kamuoyu çok tepkili, ancak öğrendiğim kadarıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan özelleştirilmesinden yana kararlı.

3- Ve en önemlisi:

4325 sayılı yasayla başlatılan geri kalmış bölgelerde teşvik uygulamasının yürürlük süresi 2003 yılında sona erdi. Hükümet bu yasanın bıraktığı boşluğu doldurmak için hazırladığı “Yatırım ve istihdamı teşvik yasa tasarısı” T.B.M.M. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Ana teşvik ölçüsü kişi başına milli geliri 1500 doların altında olan illeri kapsaması.

1500 doların altında 36 il mevcut ve bu 36 ilden biri de Düzce.

Düzce’nin kişi başına milli geliri (gayri safi milli hasıla) 2001 verilerine göre 1142 dolar, Bolu’nun ise aynı yıl için 4216 dolar. Yani Düzce’ye göre biz zengin bir iliz. Tunceli ve Elazığ da bu teşvik kapsamına girmiyor. Herhalde onlar da zengin. Burada bir çarpıklık yok mu?

Bu yasada yatırımcılar için vergi, SSK primi, enerji teşvikleri, bedelsiz arsa arazi tahsisi gibi cazip imkanlar var. Türkiye’de yatırımcı ve sanayiciler için çok yüksek olan enerji, vergi ve SSK primleri cüzi karlarla ihracat yapan, bilhassa tekstilcileri o bölgelere çekecektir.

Teşvik kapsamına girecek iller seçilirken, sadece kişi başı milli gelire bakmamak gerekir. Yıllık nüfus artışı, doğurganlık oranı, istihdam göstergeleri, sağlık, sanayi, mali, inşaat gibi 58 konuda da veriler değerlendirilmeli idi.

Yasanın bu haliyle T.B.M.M.’de kabul edileceği söyleniyor. İşte o zaman ayvayı yedik. Ticaret kazanç üzerine kurulur. Batıda yatırım yapmayı düşünen sanayiciler ve yatırımcılar Bolu yerine Düzce’yi tercih edeceklerdir. Mevcut üçbuçuk fabrikamızın da Bolu Dağı altına kaymayacağını kim garanti edebilir?

Çok konuşuyoruz. Hiçbir şey yapmıyoruz. Yazık oluyor bize ve bizden sonraki nesillere.

Bu yazı toplam 2373 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.