Bu mesele, Bolu'nun meselesidir

Bu mesele, Bolu'nun meselesidir

Tabaklar Mahallesi Börekçiler Sokak'ta faaliyet gösteren Beyaz Cafe Restoran ve Belediye'ye bağlı Zabıta ekipleri arasında yaşanılan sorunla ilgili Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, gazetemize açıklama yaptı. Ağcan yaptığı açıklamada, olayın şahsileştirilmeye çalışıldığını ifade ederek; “Bu mesele İhsan Ağcan,Alaaddin Yılmaz meselesi değildir.Bu mesele Bolu'nun meselesidir” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu konu şahsi bir konu değildir, bu konu ne Alaaddin Yılmaz Bey'in konusudur ne de İhsan Ağcan meselesidir. Bu konu Bolu'nun meselesidir. Bolu'nun huzurunun, Bolu'nun mutluluğunun sağlanması bizim öncelikli görevimizdir. Eğlence bir ihtiyaçtır ama, bu eğlencenin yönteminin ve şeklinin diğer vatandaşların huzurunu kaçırıcı şekilde olmaması gerekiyor. Dolayısıyla birbirimizin hakkına hukukuna riayet edeceğiz. Söz konusu yer benim şahsi meselem değildir, ben ilgili kişiyi sokakta görsem tanımam. Ama o işletme bir dershaneyle aynı binada bulunan bir yerdir. Dolayısıyla oraya girip çıkan çocuklarımız huzursuzlar. Bu konuda veliler tarafından defalarca şikayet gelmiştir. Biz bu şikâyetleri değerlendirmek zorundayız, biz şahısların değil, bütün bir Bolu'nun huzurunu, mutluluğunu düşünmek zorundayız” dedi.

TURİZM İŞLETMESİ BELGESİ İPTAL EDİLMİŞTİR

Ağcan açıklamasının devamında, yaşanılan olayın hukuki sürecini değerlendirerek; “Biz yaptığımız incelemeler sonucunda, bu işletmenin ruhsatının uygun olmadığını Belediye Encümenimize bildirdik. Belediye Encümenimiz söz konusu işyerine ait iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatında yaptığı incelemeler sonucunda, 21.08.2009 tarihinde aldığı kararla işyeri açma ve çalıştırma ruhsatını iptal etti. Belediye Encümeni tarafından alınan bu karar, Turizm Bakanlığı'na bildirilmiş ve Turizm Bakanlığı'ndan 16.10.2009 tarihinde gelen karar metninde,işyerine ait Turizm İşletmesi Belgesi iptal edilmiştir. Bakanlıktan gelen bu yazıya istinaden, zabıta ekipleri gerekli yasal uygulamayı yapmış ve işyerini mühürlemiştir” diye konuştu.

HUKUKUN VERDİĞİ KARARA SAYGI DUYARIZ

Ağcan açıklamasının devamında, “Sakarya İdare Mahkemesi'nin bu konuyla ilgili kararının olduğu söyleniyor. Ancak bahsi geçen karar bize intikal etmemiştir. Bize resmi olarak intikal etmeyen bir kararı uygulayabilmemiz mümkün değildir. Yürütme durdurma kararı varsa, biz bu konuda sonuna kadar hukuka saygı duymak zorundayız. Böyle bir karar olsa dahi, bu uygulamayı idare 30 gün içersinde uygular. Yasa bize bu konuda 30 gün süre vermiş. Aynı gün içersinde işyerini açar demiyor. 30 gün içerisinde uygular diyor. Bu konu bize intikal eder, hukukçularımız konu hakkında değerlendirme yapar. İtiraz edilecek bir durum varsa, biz mahkemeye gerekli belgeleri sunarız. Bütün bu sürece rağmen eğer yürütme durdurma kararı devam ederse,elbette ki biz hukukun verdiği karara saygı duyarız” dedi.

BİZ YASALARIN EMRETTİĞİNİ YAPIYORUZ

Ağcan açıklamasının sonunda şunları söyledi: “Bir işyerini hangi makam ve merci mühürlemişse, o işyerini o kurumun açması gerekir. Bizim tarafımızdan mühürlenmiş bir işyerinin Emniyet Müdürlüğü tarafından açılması mümkün değildir. Emniyet Müdürlüğü'nün mühürlediği bir işletmenin bizim tarafımızdan açılabilmesi de mümkün değildir. Bizim mühürlediğimiz bir işyerinin şahıs tarafından açılabilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Hukuk herkese lazımdır. Herkes hukuki haklarını korumak ve kullanmak durumundadır. Elbette ki biz de yasaların bize emrettiği uygulamaları gerçekleştirmek ve yapmak durumundayız. Zabıta ekiplerimiz de bu konuda ne gerekiyorsa yapacaktır.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.