BU NASIL İŞ?

BU NASIL İŞ?

Lida Gıda Sanayi Tic. A.Ş.'nin Dereceören Köyü Soğuksu Mevkiinde, İl Özel İdare'yle yaptığı su kiralama sözleşmesinde, ortaya çıkan tablo düşündürücü.

Lida Gıda ile İl Özel İdare arasında, 11.11.2008 tarihinde Dereceören Köyü Soğuksu Mevkiinde bulunan kaynak suyu, ticari olarak 3 yıllığına kiralandı. Aynı firma kullandığı suyu 25 yıllığına kiralamak üzere, İl Özel İdare'ye tekrar talepte bulundu. Firmanın talebi, 5 Ağustos 2009 tarihinde yapılan İl Genel Meclisi toplantısında görüşüldü. Gerçekleştirilen toplantıda, İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu'nun, firmanın kiraladığı alanda yaptığı tespitleri “OH NE AL MEMLEKET...” haberiyle kamuoyuna duyurduk. Firmanın, kiraladığı su kaynağına yerleştirdiği borular sayesinde, kiraladığı su miktarının yaklaşık 5 kat fazla suyu kullandığı ortaya çıktı. Aynı kaynaktan faydalanması gereken köylerin, kullanılan su miktarı nedeniyle su sıkıntısı çektiği aynı toplantıda ifade edildi. İl Genel Meclisi üyeleri, ortaya çıkan bu duruma tepki gösterdiler.

NEDEN TAKİP ETMEDİNİZ?

İl Genel Meclisi'nde yapılan son toplantıda, firmanın 25 yıllık kiralama talebiyle ilgili gündem maddesi yeniden görüşüldü. İl Genel Meclisi Çevre Sağlık Komisyonu'ndan gelen raporda, aynı kaynağın yakınında firma tarafından iki farklı depo oluşturulduğu ortaya çıktı. Ayrıca firmanın İl Özel İdare ile yaptığı 3 yıllık kiralama anlaşmasında, suyu ticari olarak değil de içme ve kullanma suyu olarak kiraladığı ortaya çıktı. Şimdi kamuoyu adına soruyoruz. Firma 25 yıllık kiralama talebinde bulunmasaydı, kullanılan su miktarının tespiti ve sözleşmedeki yanlışlıklar ne zaman ortaya çıkabilirdi? İl Özel İdare bütün mülklerinde aynı anlayış ve kontrolsüzlükle mi hareket ediyor? İl Özel İdare'nin her birimde müdürlükleri olmasına rağmen, neden yapılan yasal sözleşmelerin takibi yapılmıyor?

 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.