Bu noktaya nasıl gelindi?

Bu noktaya nasıl gelindi?

Başbakan Erdoğan'a kadar intikal eden ve Bolu'da Valilik ve Belediye'yi karşı karşıya getiren “Kızılay Parkı” olayı, hangi süreçlerden geçerek bugünlere geldi? Valilik ve Belediye'nin dozerlerini, greyderlerini, zabıta ve kolluk kuvvetlerini bir satranç tahtası misali iki ayrı güçmüşçesine soğuk savaşa iten Kızılay Parkı, yani paylaşılamayan alanın hikayesi ne?

Her şey, Bolu İl Genel Meclisi'nin 09 Temmuz 2009 tarihli toplantısında, Özel İdare'ye ait Kızılay Hamamı yanındaki 5 bin 426 m2'lik arsayı gündemine alan madde ile başladı.

Gazetemiz olacakları o günden sezmiş olacak ki, 02 Temmuz 2009'da “9 Temmuz'a dikkat” manşeti ile çıktı. Bolu İl Genel Meclisi'nin 10 Temmuz 2009 tarihli toplantısında konu masaya yatırıldı ve AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Zeki Ozulluoğlu proje için “Bu proje ya olacak ya olacak” cümlesini kurdu ve bu cümle ile dinamitin fitili tutuşturuldu. Bunun üzerine, Bolu kamuoyuna demokratik kitle örgütleri, odalar, etkili kişiler birer birer görüş belirtmeye başladılar. Akabinde gazeteniz Bolu Gündem bir anket düzenlemeye karar verdi.

27 Temmuz 2009 tarihinde ise Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, gelişmeler üzerine “Şehrimize yeni ucubeler kazandırmayalım” diyerek, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. 28 Temmuz 2009'da şehrimizin önemli mimarlarından Uğur Tunçok, “Bu alan ticari merkez olmaz” şeklindeki görüşünü gazetemize açıklıkla ifade etti. Elbette Mimarlar Odası'nın da fikrini almalıydık. 30 Temmuz 2009 tarihli gazetemiz “Gökkafes'e Mimarlar Odası da karşı” başlığıyla çıktı. Konuyu sıcak tutmaya devam eden Bolu Gündem, anket sonuçlarını 03 Ağustos 2009 tarihinde açıkladı.

Tarihler 08 Eylül 2009'u gösterdiğinde, İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman, Kızılay Parkı ile ilgili projeye hız verdiklerini açıklayan konuşmasıyla konuyu yine alevlendirdi. Bu kez gazetemiz daha geniş bir kesime ulaştı ve “Bu inat niye?” manşeti ile konuyu halkın bilgisine sundu.

Artık sıra Vali H. İbrahim Akpınar ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın tekrar son görüşlerini açıklamasına gelmişti. 14 Eylül ve 23 Eylül 2009 tarihlerinde Yılmaz ve Akpınar, karşılıklı demeçler verdiler. Yılmaz, “Kim bina yaparsa yapsın, Belediye karışır” derken, Akpınar “İnşallah güzel bir alışveriş merkezi yükselecek” diyordu.

20 Kasım 2009 tarihinde bu kez Belediye Başkanı Yılmaz, “Daha çocuk olmadan üzerinde konuşmanın anlamı yok” şeklinde gazetemize açıklama yaparken, sanki Aralık ayı başında doğum hazırlıklarının başlayacağını biliyor gibiydi.

1 Aralık 2009'da ise akşam saatlerinde Atatürk Bulvarı'ndan geçenler, gözlerine inanamadı. İki dozer; biri Belediye'nin diğeri İl Özel İdare'nin, tarih öncesi canavarlar gibi ağızlarını sonlarına kadar açmış, birbirlerine güç gösterisi yapıyorlardı.

Evet, çocuk doğmuştu. Ama prematüre. Olaya Başbakan el koymaya çalıştı, ancak bu haberin yapıldığı saat 17.00 sularında, Kızılay Parkı etrafında iki tarafın kuvvetleri mevzilenmiş durumda bekliyorlardı.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.