Bu okullar kimi model alıyor?

            13.10.2004

Okullar açıldı. Sokakların tenhalığı kayboldu. Her taraf cıvıl cıvıl. Renk renk formalar içindeki çocukların çantaları gene dolu dolu. Bu yıl bir farklılık var, kimilerinin çantaları sırtında gene iki büklüm. Kimilerinin yanında ana-babası çanta taşıyor. Kimileri de teknolojinin gelişmişliğinden yararlanmış çantaları arabalı.

Bilmem dikkat ediyor musunuz? Bu öğretim yılı başında gerek ilköğretim, gerekse ortaöğretim öğrencilerinde farklı bir davranış göze batıyor. Öğrenciler derli toplu görünmekten kaçar gibiler. Ya da özgürce davranış adına salla parti giyinmenin, "Sen böyle istiyorsun, ben de dediklerine uyuyorum. Renkse renk, modelse model, istenen herşey tamam, ama giyim,kuşamdaki kurala ben uymak istemiyorum" der gibiler.

Eğitim; her olumlu olumsuz davranışın günah keçisi gibi. Her olay ona fatura ediliyor. Ağacın yaşken bükülmesi gibi, insanların da, bilginin yanında davranış güzelliklerini bu yaşlarda alması gerek. Eğitimin anlamı içinde davranış kurallarına ait bir kısım bilgiler, okullarda veriliyor. Merak edilen, bu bilgilendirmelere örnek modeller sokakta görülüyor mu? Evlerimizde devam ediyor mu?

Göze çarpan davranış bozukluğu, sizlerin de gördüklerinizdir diye düşünüyorum. Belki de yılın modası deyip aldırış etmeden geçip gidiyorsunuz. Lütfen çocuklarınızı sokaklarda gözlemleyin! Büyük küçük demeden hepsinin gömlekler pantolonların dışında, üstte ceket, düğmeler hiç kapanmaz. Gömleğin yakasından itibaren en az iki düğme iliksiz. Kravatın topuzu neredeyse göbeğe inmiş.

Bu davranış neyin model alınışıdır, neye tepkidir anlamak mümkün değil. Hiç de güzel görüntü vermiyor. (Kız-erkek farketmiyor.)

Üstte forma, göğüste arma, elde sigara bunu pek yadırgamaz olduk. Sanırım bu duruma da alışırız. Alışmasına alışırız da, bu çocuklar kimi model alıyor merakım o!!!

Bu yazı toplam 759 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.