Bu örf, adet ve gelenekleri mutlaka terk etmeliyiz!..

            13.08.2004

Milletleri millet yapan; diğerlerinden ayıran en önemli özellik KÜLTÜR birikimidir. Bu kültür birikiminin içinde; örf, adet ve gelenekler vardır. Bunlar mutlaka devam ettirilmesi gereken güzelliklerdir. Misafirperverlik, paylaşmak, yardımcı olmak, mağdur olanı korumak v.b.gibi...

Bugün milliyetçilik denen kavramın altında; kültürel değerlere sahip çıkma vardır. Günümüzün milliyetçileri kültür bütünlüğünün korunması, yeni nesillere aktarılmasını savunmaktadır. Milletlerin hafızasını oluşturan bu kültürlerin içinde hiç yanlış yok mu?.. Biz her uygulanagelen örf, adet ve geleneğe kültürel değerimiz deyip sahip mi çıkmalıyız? Böyle körü körüne bir milliyetçilik olur mu?

Öyle yanlış uygulamaları var ki; farkına varmadan birbirimize aktarıyoruz. Sanki örf, adet ve gelenek halini alıyor. Bunlar örf, adet ve gelenek değil... Adını siz koyun..!

Trafiğe çıkan aracın camlarını açıp elini, kolunu dışarı sarkıtıp müziği sonuna kadar açmak, kırmızı ışığa uymamak, bayanları sıkıştırmak, ikaz edildiğinde sanane lan demek..!

Sokaklara tükürmek, çöp atmak, çöp kutusu varken dışına atmak. Her su başını, piknik yerini kirletmek. Araba ile her ağacın dibine kadar gitmeye kalkmak. Tuvaletleri başkasının bir daha kullanmamasını sağlayacak şekilde kirletmek. Telefon kabinlerini, telefonları kırmak. Küçük yaştan erkeklik ve genç kızlık havalarına kapılıp saygısız tavırlara girmek.

Çalışmadan, hak etmeden kazanç peşinde koşmak. Kazandığının vergisini vermemek, milletin malını hortumlayıp saygın olmak, saygın görünmek.

Hiçbir konuda TÖRE’ye uymazken, namus adına töreyi uygulamaya kalkıp cinayet işlemek..!

Düğünlerde bir tarafta içki, diğer tarafta mevlit okutmak, israf nedir bilmeden konvoylar düzenleyip sağa sola ÇAKA satmak, maskun mahalde veya toplu alanlarda SİLAHA sarılıp ateş etmek!..

Para, makam ve mevkii sahibi olunca küçük dağları ben yarattım deyip herkesi SİNEK gibi görmeye kalkmak!..

Uzlaşma, konuşma, anlaşma yerine; ceviz kabuğunu doldurmayan işlerden aykırılık ayrılık yaratmak... Kavgaya kalkışmak!..

Siyasetçi isen bugün AK dediğine yarın KARA demek!..

Nalıncı keseri gibi hep kendine yontup; kendi çıkarını düşünerek karşındakinin çıkarını, hakkını yok saymak ya da yok etmeye çalışmak.

Hiçbir işin ucundan tutup sonuçlandırmadan; her konuda BİLGİÇLİK taslamak, iş yapan insanlar için ileri geri VİCDANINI YOK EDEREK konuşmak, karalamak, çamur atmak.

Gerçekleri söylemek yerine, yağcılık yapmak, yapamayacaklarını bile VADETMEK, ticarette, SÖZLEŞMEDE hile yapmak, sözleşmeye uymamak.

Hiçbir gayreti olmadan, kıskançlık, haset göstermek..! Bu saydıklarımızın örf, adet ve gelenekle ilgisi yok. Bunlar bir milleti ve onun fertlerini YÜCELTMEZ. Olsa olsa geri, bağnaz, gülünç, medeniyetsiz yapar.

Ne pahasına olursa olsun bunları terk etmeliyiz. Sizin aklınıza gelen benim yazmadığım daha çok terk edecek YANLIŞLARIMIZ var... Gelin aklımızı kullanıp bu YANLIŞLARDAN dönelim. Hiçbir şey için geç sayılmaz!

Bu ülkede ayaklar baş, başlar hep ayak oluyor!

Televizyonda haberlerde dinledim. Adı şaibeli bir KAMU YARARINA derneğin başkanı AYAK iken BAŞ olmuş... Yanında da o ilin en büyük mülki amirleri var. Objektiflere poz veriyor. Çevresine öyle gururla bakıyor ki!... Yazık.. Nerede PARA VAR, NEREDE İMKAN VAR belirli kişiler ve gruplar oraya üşüşüyor... Siz doğruları ortaya koysanız da para gücü doğruları bile eğri yapıyor. Neden doğruyu söyledin diye bir de adamı suçlu haline getiriyorlar..!

Bazı Belediye Başkanları teröristin evine taziyeye gitmiş!..

Bunda hayret edecek şaşacak ne var..! Kim kime şirin görünmek istiyor belli değil. Devletin en yüksek makamlarından sırtı sıvazlananlar, Yerel Yönetimler Yasası çıktığında DEREBEYLİK kuracaklar. Şimdi sadece sevgili KARDEŞİNİ ziyarete gitmiş... Yani siz de çok görmeyin... Bu ziyaret ÖRF’dendir. Ölen 30 bin kişinin kanı, canı şahadetmiş... Bırakın bu boş lafları, Vatan, Millet, Sakarya türkülerini... Dün dündür, bugün ise bugündür. AB’ye girerken, tam adımımızı atmışken böyle geri kafalı düşüncelere takılmayın. Ne olmuş yani, alt tarafı RESMİ ARAÇLA yapılmış TERÖRİSTE biz arkandayız, hem de devletin içinde devlet olarak diyen bir ziyaret..! Büyütülecek bir yanı yok. LAİKLİK falan değil ki zedelenen, bir yerlerden NASIRINA basılmışça açıklamalar gelsin..! Bu ülkede İBRETLİK şeyler oluyor ama ne anlayan ne de dinleyen yok.

Bu yazı toplam 3275 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.