BU PARAYI NEDEN KULLANMADINIZ?

BU PARAYI NEDEN KULLANMADINIZ?

Ülke genelinde işsizliğin önüne geçmek ve nitelikli iş gücünü arttırarak kalifiye eleman yetişmesini sağlamak amacıyla, iller genelinde oluşturulan istihdam kurullarına kaynak aktarımı yapılıyor. Bolu'da oluşturulan kurul ise, 7 yıldır devlet tarafından aktarılan bu kaynakların hiçbirini kullanmadı.

Türkiye genelinde işsizliğin önüne geçmek için istihdam ve mesleki eğitim kurulları oluşturuluyor. İstihdam kurullarında meslek içi eğitime bağlı olarak belli kursların verilmesi sağlanıyor. Bu kurslara katılan vatandaşlara kurs ücreti veriliyor. Bolu'da oluşturulan istihdam kurulunda Üniversite, Valilik ve Belediye dâhil olmak üzere Bolu'nun en önemli kurumları yer alıyor. Bolu İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, geçen yıl bu amaçla gelen kaynağı değerlendirmedi. İstihdam kuruluna bu yıl gelen kaynakla ilgili olarak da il İstihdam Kurulu'nda bulunan temsilcilerin arasında tartışma yaşandığı söyleniyor.

7 YILDIR BU KAYNAKLARIN HİÇBİRİNİ KULLANMADILAR

Bolu İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu'na geçen yıl 900 Bin TL'lik bir kaynak girişi yapıldığı öğrenildi. Geçen yıl gelen kaynağın yalnızca 300 Bin TL'si değerlendirildi. Devlet tarafından aktarılan bu kaynak, işsizlik oranlarını azaltmak ve işsizliğin önüne geçmek için yapılıyor. İstihdam kurullarında ayrıca meslek içi kursların yanında nitelikli iş gücünün sağlanması için daha büyük kaynaklar ayrılıyor. Geçen yıl Bolu'da nitelikli eleman yetiştirilmesi için 1 Milyon 160 Bin TL'lik kaynak ayrıldı. Bu bütçeyle kalifiye eleman yetiştirilmesi sağlanacaktı, ancak bu konuda herhangi bir adım atılmadı. Bolu'da bu amaçla devlet tarafından 7 yıldır aktarılan bu kaynakların hiçbirisi kullanılmadı.

İstihdam Kurulu'nda bulunan başta Valilik olmak üzere Belediye ve Üniversitenin hangi gerekçe ile bu kaynakları kullanmadıkları ise bilinmiyor. Kullanılmayan bu kaynaklarla ilgili kurumların ne tür bir açıklama yapacağı kamuoyu tarafından merak ediliyor.

İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU NEDİR?

Kurul; valinin başkanlığında, belediye başkanı, büyükşehir belediyesi bulunan illerde büyükşehir belediye başkanı veya genel sekreteri ya da genel sekreter yardımcısı, il özel idaresi genel sekreteri, il millî eğitim müdürü, il sanayi ve ticaret müdürü, Kurum il müdürü, il ticaret ve sanayi odası başkanı veya başkanları, işçi konfederasyonlarından birer temsilci, işveren konfederasyonlarından birer temsilci, Sakatlar Konfederasyonundan bir temsilci, il esnaf ve sanatkârlar odaları birliği başkanı, ilde bulunan yüksek öğretim kurumlarının çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü veya mesleki teknik eğitim bölümlerinden valinin belirleyeceği bir öğretim üyesinden oluşur.

Kurulun görevi, il düzeyinde; istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulmasını, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmaları kapsar.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.