Bu sokaklar da bizim

            03.01.2004

Evlerimizin içi kadar, bu sokaklar da bizim. Belki müstakil tapusu yok ama bu sokaklar üzerinde gezinenlerin, bizlerin, sizlerin.

Bu güzel vatana sahip çıkmanın işareti, hamasi nutuklarla uğruna seve seve ölüneceğini, boğazımız yırtılıncaya kadar bağırmak olmamalı. Vatan sevgisini güzel sözcüklerle dile getirmekten önce, "vatanın güzelliğini, değerlerini ne kadar koruyoruz?" un yanıtını vermek gerek.

Vatana sahip çıkmak sevdasındaki ateş, doğasını korumak bilinciyle yanar.

Her yeni yıla, yeni umutlarla girilir. Umutların gerçekleşmesi temennilerinin başında sağlıklı olmak gelir.

İşte burada biraz durup, kendimize soralım. Sağlıklı olmanın koşulları nedir? Bu koşulların ne kadarını, nasıl yerine getiriyoruz? Sağlıklı olma koşulları içinde önemli yeri olan temizlik konusuna ne kadar ilgi gösteriyoruz???

Eğri oturup doğru konuşmaya çalışalım. Herkes şöyle bir beyin jimnastiği yapıp kendi kendisini sorgulasın. Temizlik için, evimizin içinde gösterdiğimiz hassasiyetin, ne kadarını sokaklarımız için gösteriyoruz?

Her kurum, kuruluş ve bireyler çalıştıkları işyerlerinde gösterilen hijyenik duyarlılığın ne kadarını, işyerinin dışına çıktığında gösterebiliyor? İnsanlar bir an bunları hep birlikte düşünmeye başlarsa, sanırım her platformda konuşulan, şehrin temizliği konusuna çözüm bulunur.

Kedi köpek bile kirlettiği yeri kapatmaya çalışırken, bizim en kültürlümüz, çöp poşetini pencereden sallayıveriyor konteynırın içine.

Bilimin güzelliğini arayan yarınların gerçek sahipleri, gençlerin oturdukları açık alanlara bakın, görebiliyor musunuz, o güzelim vatan toprağını? Duyabiliyor musunuz, buram buram kokan toprağın kokusunu?

Hergün inip çıktığımız merdivenlere, üzerinde yürüdüğümüz yollara bakın. Çöp kontenyarlarının içine değil, çevresine bakın, orada göreceksiniz, davranışımızın gerçek fotoğrafını.

Kapımızın önünü temiz tutmasını bilmiyoruz ama Avrupa kapısından içeriye girmeye çalışıyoruz. İnönü’nün sözüyle, "Hadi canım. Güldürmeyin adamı."

Bu yazı toplam 689 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.