Bugün de bizim bayramımız

Bugün de bizim bayramımız

Bugün basında sansürün kaldırılışının 98. yılı. 1908 yılında Anayasanın yeniden yürürlüğe girerek 24 Temmuz'da gazetelerin sansür memurlarına gösterilmeden çıkarılmış olması nedeniyle 24 Temmuz,gazeteciler için büyük önem taşıyan

Bugün basında sansürün kaldırılışının 98. yılı. 1908 yılında Anayasanın yeniden yürürlüğe girerek 24 Temmuz'da gazetelerin sansür memurlarına gösterilmeden çıkarılmış olması nedeniyle 24 Temmuz,gazeteciler için büyük önem taşıyan bir gün. Bu önemli günle ilgili açıklamalarda bulunan siyasilerimiz, bayramımızı kutladılar.

Yüce Atatürk “Basın özgürlüğünün en büyük güvencesi yine basın özgürlüğüdür” demiş. Bugünün bayram olarak kutlanmaya başlamasının öyküsü, Meşrutiyet'te 1908'e dayanıyor.

Anayasanın yeniden yürürlüğe girmesinin ertesinde 24 Temmuz'da çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına verilmeden, gösterilmeden çıkarılmış olduğu bir gün. Bu nedenle “Basın Bayramı” olarak belirlenmiş. Basın Bayramı 1971'e kadar kutlanmış. 12 Mart sonrasında gerek Anayasada yapılan geriye dönük kötüleştirmeler ve sıkıyönetim dönemlerinin de başlamış olması, bunun bayram olarak kutlanmasını olanaksız kılmış. Ama tarih değiştirilmeden "Geleneksel Gazeteciler Günü" olarak anılmaya ve törenler düzenlenmeye devam etmiş. Daha sonra Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, yaptığı tüzük değişikliği ile 24 Temmuz'u "Geleneksel Gazeteciler Günü ve Basın Özgürlüğüne Ulaşmada Mücadele Günü" olarak belirledi ve 24 Temmuzlar bu kapsamda anılır oldu.

Bu önemli günde konuşan siyasilerimiz AKP Merkez İlçe Başkanı İsmail Gezgin, CHP İl Başkanı Yüksel Ceylan, DYP İl Başkanı Adem Gümüş, MHP Merkez İlçe Başkanı Sabri Şatıroğlu, yaptıkları açıklamalarla Basın Bayramı'nı kutladılar.

Gezgin: "Basın dördüncü güç"

AKP Merkez İlçe Başkanı İsmail Gezgin, basının yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü güç olduğunu belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü; “24 Temmuz Basın Bayramı kutlu olsun. Basın, insanların yaşadığı güzellikleri, sorunları yansıtan bir kurum. Basın tarafsız, ön yargısız yaklaşım sergilemek zorundadır. Yargısız infaz yapmaması gerekir. Yerel bazda da basının önemli görevleri var. Bazı kriterler olmalı, eğer olmazsa basının itibarı zedelenir. Her önüne gelen gazeteci olmamalı. Özgürlük adı altında yapılan çoğu şey doğru değil. Bu da bir gerçek.”

Ceylan: "Başarı ile yürütülmüyor"

CHP İl Başkanı Yüksel Ceylan, halkın özgürce haber almasını sağlamak amacının bugün başarıyla uygulandığını söylemenin yanlış olacağının altını çizdi. Ceylan; “Ülkemizde 98 yıldır kutlanan bu bayram, günümüzde demokratikleşme adına, halkın bilgilendirilmesi adına önemli bir gün. Basın sadece sansürün kaldırılması ile özgür olmamıştır. Bir takım dezenfarmayonlar sürmektedir. Yine ulusal basın patronlarının otosansür uygulaması gazetecilik ve basının demokratikleşmesi önünde bir engeldir. Ümit ediyorum ki 98 yıl içinde kazanılan bazı haklar daha ileri götürülsün” dedi.

Gümüş: "Yerel basını seviyoruz"

DYP İl Başkanı Adem Gümüş, yerel basının önemine vurgu yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Basın toplumun aynası. Halkı demokratik ortamlara kanalize eden kuruluş basındır. Ulusal basından çok yerel basının bizde yeri ayrı ve sevgimiz de ayrı. Ulusal basın rahat ekonomik şartlarda görevini idame ettiriyor. Ancak yerel basının zor şartlara rağmen yürüttükleri görevi takdir ediyoruz. Bükülmeyen bileklere, kırılmayan kalemlere yürekten inanıyoruz. Bugünkü hükümet ağızlarını bantlasa, ayaklara pranga da vursa görev yapılıyor. Kutlu olsun.”

Şatıroğlu: "Basın özgürlüktür"

Sabri Şatıroğlu yaptığı yazılı açıklamada, 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlayarak şunları kaydetti: “23 Temmuz 1908 tarihinde Meşrutiyet’in ilanı ile basından sansürün kaldırılmasıyla, tüm gazetelerin sansürsüz okuyucularına ulaşması Türk demokrasisinin yerleşik temelini oluşturmuştur.Basınımızın içinde bulunduğu tüm sorunların çözülerek çağdaş habercilik ve insanlarımızı her alanda doğru, aydınlatma görevini yerine getirmesi dileğiyle tüm basın çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyorum.”

24.07.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.