Bunu Bolu halkına yapılmış bir hakaret olarak görüyorum

Bunu Bolu halkına yapılmış bir hakaret olarak görüyorum

İl İstihdam Kurulu toplantısı nedeniyle yaşanan gerilim devam ediyor. Dün gazetemize açıklama yapan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, toplantı tutanaklarında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Konuya jet cevap da Vali H. İbrahim Akpınar'dan geldi: “Bunu Bolu halkına yapılmış bir hakaret olarak görüyorum.”

Vali H. İbrahim Akpınar, dün Abant Tabiat Parkı'nda yaptığı incelemeler sonrası, Belediye Başkanı Yılmaz'ın gerçekleştirilen İl İstihdam Kurulu toplantısında kararların değiştirilmesi ve resmi tutanakta tahrifat yapıldığı gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmasına yanıt verdi. Vali Akpınar, “İl İstihdam Kurulu olarak 21 Ocak'ta toplanmışız. O gün aslında toplantıya başkanlık edecektim. O gün başka bir işim olduğu için toplantıya katılamadım. Ama toplantı öncesi ve sonrası toplantıyla ilgili bilgileri aldım. Benim yerime vekaleten bir vali yardımcısı arkadaşım katıldı. Ben toplantıya katılan arkadaşlara fazla istekli olmayın, öncelikli olarak okullardaki temizlik elemanları eksiklerini giderelim dedim. Bolu'daki okullarda 523 kişilik bir hizmetli kadrosu var. Bunun 189'u dolu, 334'ü boş. Bu eksiklik ya veliler ya da okul müdürleri tarafından bir şekilde halledilmeye çalışılıyor. Biz bu eksiklikleri gidermek adına böyle bir çalışma yaptık ve okullarda istediğimiz temizlik ortamını sağladık. Bolu Belediyesi 30 kişilik eleman istemiş, ama ben ilgili belediye başkan yardımcısına söyledim. Bu kişileri okullarda istihdam etmeyi düşündüğümüzü belirttim. Ama onlar ısrarla 30 kişi istihdam etmek istediklerini belirtmişler. Bu 30 kişinin Belediye'ye sağlayacağı katkı 53 bin TL gibi bir rakam. Biz de heyet olarak Belediye'ye 15 kişi vermek için karar aldık. Kalan 15 kişi Milli Eğitim'e verildi. Benim gönlüm arzu ederdi ki Belediye o 15 kişiyi de istemesin ve biz onları da başka okullarda istihdam edelim” dedi.

BİZİM BELEDİYEMİZ 2008 YILINDA 2,5 MİLYON TL'Yİ YEME, İÇME VE GELENLERİ AĞIRLAMAK ADINA KULLANMIŞ BİR BELEDİYE

Vali Akpınar açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Türkiye'nin çoğu yerinde belediyeler okullara temizlik konusunda yardımcı oluyor. Benim memleketimde de bu şekilde çalışma yapılıyor. Bizim yaptığımız işlem yasaya uygun. Heyetteki 10 kişiden üç tanesi aleyhte, 7 tanesi de lehte oy kullanmış. Nihayetinde çoğunluğun görevi neyse o olacaktır. Toplantıya katılan arkadaşlarımızdan biri toplantıya katılmış ama imza atmak istememiş. Katılmadığımı yazın demiş, daha sonra imzalayayım demiş. Dolayısıyla ortada yasalara aykırı bir durum yok. Alaaddin Bey'in buradan bir şey el eder miyim deyip şikayet etmesi benim açımdan çok önemli değil. Bu yapılan şeyin Belediye açısından bir ayıp olduğunu düşündüm. Bunu Bolu halkına yapılmış bir hakaret olarak görüyorum. Çünkü bizim belediyemizin 53 bin TL'ye falan ihtiyacı yok. Bizim belediyemiz 2008 yılında 2,5 milyon TL'yi yeme, içme ve gelenleri ağırlamak adına kullanmış bir belediye. Dolayısıyla 53 bin TL ile ne zengin olur ne de bir ihtiyacını karşılamış olur.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.