Bütünün ayrıntılarını bilmek önemli

Bir ürünün imalinde eşyanın dış görünüşü yanında içinin ne olduğunu gösteren kesit resimlere ihtiyaç var. Hangi parça diğeriyle nasıl bağlanmış. Neresi girintili, neresi çıkıntılı ve nasıl teknolojik bir birleştirme uygulanmış. Bütün bunlar belli bir ölçekte çizilen detay resimlerde gösterilir. Turizm varlıklarımızın tanıtımı ve pazarlanması da bir ürünün detay resmi gibi ayrıntılarıyla parça parça değerlendirilip ele alınmalı diye düşünüyorum.

    Turizm dediğimizde tarihi ve kültürel zenginliklerimiz. Doğa güzelliklerimiz içinde dağlarımız, yaylalarımız, göllerimiz, göletlerimiz, akarsularımız, sıcak su kaynaklarımız akla geliyor. Ve hemen Dağ-Yayla Turizmi, sıcak su kaynaklarımızla termal turizmi, sağlık tesislerimizle sağlık, yeşil alanlarımızla tesislerimizle spor turizmi olarak dış görünüşleriyle dile getiriyor, pazarlamaya çalışıyoruz. Oysa bu varlıkların içinde neleri nasıl sunuyoruz. nerede hangi tesisimizle hangi etkinliklere katkı yapıyoruz sorularının yanıtlarını vermemiz gerektiğini belki de hiç düşünmüyoruz.

    Örneğin dağ turizmi: Turiste dağ turizmle ilgili varolanlar sunulurken, bir yol haritası üzerinde gösterilecek şekilde kayak yapılacak alanlar. Yürüyüş yapılan yollar. Çadırlı konaklama yerleri. Yamaç paraşütü için tepeler ve bütün bunlar için konaklama yerlerine ait ayrıntılı bilgilendirme yapabiliyor muyuz? Coğrafi konumu nedeniyle kayak için çok uygun olan Kartalkaya, ekonomik durumları iyi olanların tercih ettikleri yer. Bunun hemen yanında üniversitemize tahsis edilmiş

    A.İ.B.Ü Beden eğitimi Spor Yüksekokulunun denetimindeki 7 dönümlük alandan kimin haberi var biliniyor mu? Kayak sporuna çok uygun alanımız olmasına karşın Bolu’da bir kayak kulübümüz var mı? Bu konuda Beden Terbiyesi Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzün çalışmaları ne durumda? Ormanlarımız can güvenliği bakımından uygun. Yaylalarımız birbirine yakın. Doğa yürüyüşleri için parkurlar belli mi? Bu parkurların yol haritası var mı? Mola yerlerinde su kaynakları ne durumda? Bu tür yürüyüşlerin organizasyonunu kim yapar? Bu konuda rehber var mı? Merkez otellerimiz bu organizasyonlarda ne kadar işin içinde? Abant’ta ve Yedigöller’de mastır plan uygulaması var. Çalışmaların bitirilmesinde göreceğiz neyin nasıl olduğunu.

    Bizde plan üzerinde herşey olması gerektiği şekilde yazılıp çiziliyor da, uygulamada kenarından köşesinden deliniverince sonuca etki eden görüntü değişiveriyor. Gölköy’de üniversitemizin bir dizi tam olmayan araç gereçlerle çalışıp yurt içi yurt dışı su sporu etkinliklerine katıldığı biliniyor. Bu konuda üniversiteler arası kano yarışmasında ikincilikleri var. Burada su sporlarına yönelik oturulup çok ciddi projeler işin uzmanlarıyla yapılabilir. Gölköy şehre yakınlığı bakımından bürokrat kesiminin mesai çıkışı uğrayabileceği bir mekan. Burada yapımına başlanan yürüyüş yolları tamamlandığında hatta uygun bir alana ikinci bir kır gazinosu gibi mekan yapılırsa belki de biracıların yanlış davranışlarına da engel olunabilir.

    Gittikçe sayısı artacak üniversite gençliği enerjisini iyi yerde kullanılabilmesi için uygun olanaklara ilimiz müsait. Yeter ki her kurum kendi alanında yapacağı çalışmalarda çevreye açılmasını bilsin. Örneğin, bir kayak kulübü kurulup üniversite alanından yararlanma olanağı sağlanabilir. Merkezdeki otellerimizin de bu işin içinde yer alması sonucu akşam konaklama sabah kayak işlemi yerine getirilebilir. Önce bir kulüp kurulması için start verilmesi hareketi tetikler.

25.01.2006

Bu yazı toplam 741 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.