BÜYÜK SINAV

18 Haziran PAZAR günü yaklaşık iki milyon öğrencinin katılacağı ÖSS (üniversiteye giriş) sınavı yapılacak.

Sınava girecek öğrencilerin 600 bin adedi bu yarışta diğer arkadaşlarından öne çıkıp bir bölüme girmek üzere yerleştirilecek.

Ülkemizin en önemli sorunlarının başında eğitim gelmektedir. 83 yıllık Cumhuriyet döneminde ülkeyi idare edenler, bu soruna milli ve kalıcı bir temel bulamamıştır. Sürekli yap-boz dene olmadıysa değiştir, anlayışıyla model oluşturulmaya çalışılmıştır. Sürekli değiştirilen bu sistemden ülkenin ihtiyaçlarına, geleceğine uygun insan modeli hiçbir zaman çıkmamıştır. Bu eğitim sisteminden kendine ve değerlerine yabancılaşmış bir PROTOTIP çıkarken, ülke daima kaybetmiştir.

Ülkemiz ekonomik kalkınmasını fırsat eşitliği yaratacak şekilde geliştirememiştir. Bölgeler arasında ciddi farlılıklar vardır. Bu farklılıklar eğitim ve öğretimde öne çıkmıştır. Devletin eğitim ve öğretim TEKELİNİ elinde tuttuğu dönemde, devlet okullarında iyi bir eğitim ve öğretim verilemediği, SINAV MARATONU içinde iyice fark edilince: sisteme ÖZEL DERSHANELER ve peşinden ÖZEL OKULLAR girmiştir. Parası ve imkanı olan zaten eşitsizlik içinde olan bu sistemi daha da eşitsiz kılarak, çocuğunu KURSLARA ve ÖZEL okullara göndererek hep bir adım önde olmanın avantajını yaşamıştır.

Devlet okullarında eğitim zaten yoktu. Öğretimde kadrolaşma, fiziki yetersizlik, personel ve ekipman yetersizliği ile yetersiz kalınca, her aile çocuğunun geleceği için KURS peşine düşmüştür. Devlet vatandaşını özel dershanelerin kucağına itmiştir. Aileler zaten kıt imkanlarla geçinirken, çocuğunun geleceği için milyarlarca lira kurs parası bulma telaşına düşmüştür. Kurslar hep tribünlere oynamış başarılı öğrencilerin peşine düşerek bakın ben gelenlere nereleri kazandırdım reklamıyla postadan aldığı payı artırmaya çalışmıştır. Son zamanlarda başarılı öğrencilere transfer promosyonları o kadar artmıştır ki, insanın dudağını uçuklatmaktadır. Burada önemli olan genel başarı veya başarısızlık iken, hep bu durum gözden kaçırılmıştır.

Eğitim sistemimiz gençlerimizi toplumun yükseltilmesine, değerlerine sahip çıkmasına yönlendirmemektedir. Ezberci bir öğretim anlayışıyla sonuç alıp en çok para kazandıracak mesleklere kapağı atmayı hedef tayin ettirmektedir.

SANKİ İŞE YARAMAZ BİR BİLGİSAYAR GİBİ

Ezberci olan bu sistem öğrenciyi sosyal ortama hayata hazırlamıyor. Her şey TEORİDE kalıyor. Pratiği olamayan vatandaş olarak hayata başlatıyor. (bir dilekçe yazamayan, form dolduramayan, 200 kelime ile konuşan bir genç tipi) bu haliyle GENÇLERİMİZ İŞE YARAMAYAN BİR BİLGİSAYAR gibi.

ÜÇ SAATLİK SINAVLA GELECEĞİ TAYİN ETMEK

12 yıllık bir sürede öğrendiklerinin üç saat içinde işe yarayıp yaramadığı test ediliyor. Öğrencinin ailesinin üzerindeki derin psikolojik baskıyı düşünün. Çoğunda panik atak hastalığı, baş ağrısı, ateş yükselmesi. Sınav sonunda ise sanki işe yaramayan bir buruşturulmuş kağıt hali çöküntü yaşanıyor. Evet bu sistem gerçek bilgiyi, olgunluğu, sosyal hayatı test etmiyor. Nitekim ÖSS başkanı sistemin gerçek bilgiyi test edecek şekilde değiştirileceğini açıklamış.Bence bütün öğrencilerin tek kurtuluş yolu olarak ÜNİVERSİTEYE yönlendirilmesi yanlış. Bu yığılma önlenmelidir.

ÜNİVERSİTEDE OKUMAK VE SONUÇ

Yarışı kazandınız, üniversiteye girdiniz, orada okumanın bedeli bir memur maaşı kadar. Hadi o da karşılandı okulunuzu bitirdiniz, iş var mı? Varsa hangi mesleklere var? Maalesef üniversite mezunlarının %60’ı boşta geziyor. Ülkemizdeki ekonomik çarpıklık ve sıkıntı, eğitim çarpıklığı olarak okulunu bitiren gencin karşısına çıkıyor. Ancak %10-20 arasında bir kısmı iş bulabiliyor. Geri kalan uzun yarışı bitirip içindeki enerjisini de boşaltmış canlı ölü gibi. Bunun ülkeye aileye, gence verdiği zararı hesap edebiliyor musunuz?

Bu sistemsizlik kader olmamalı. Nüfusun %55-60’ı genç olan bu ülkeye yazık oluyor. Bu enerjiyi potansiyellikten kurtarıp kinetik hale getirmeliyiz. Büyük sınavda gençlerimize, başarı ailelerine sabır diliyorum.

16.06.2006

Bu yazı toplam 1065 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.