Buz çözücü çare olmadı

Buz çözücü çare olmadı

D-100 Karayolunun ve TEM Otoyolunun Bolu Dağı kesiminde 5 ay içerisinde toplam 415 trafik kazası meydana geldi. Vali Ali Serindağ, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, kazaların büyük ölçüde sürücü hatalarından kaynaklandığını ifade etti.

D-100 Karayolunun ve TEM Otoyolunun Bolu Dağı kesiminde 5 ay içerisinde toplam 415 trafik kazası meydana geldi. Vali Ali Serindağ, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, kazaların büyük ölçüde sürücü hatalarından kaynaklandığını ifade etti.

Bolu Valisi Ali Serindağ yaptığı açıklamada, herkesin trafik kazaları üzerinde durması gerektiğini ifade ederek, ''Bana göre Türkiye'de her konumdaki yetkilinin, görevlinin, sürücülerin, yayaların konu üzerinde duyarlı olması gerek. Bu kadar çok trafik kazasının meydana gelmiş olması hepimizi düşündürmelidir. Bu mutlaka kural ihlallerinin yapıldığı anlamına geliyor. Bazı eksikliklerin olduğu anlamına geliyor'' dedi.

Buz çözücüye rağmen kazalar oldu

Serindağ, Bolu Dağı Tünelinin hizmete girmesiyle D-100 Karayolu'nda bir rahatlamanın meydana geldiğini belirterek, “Bu sefer trafik otoyola kaydı. Otoyoldan geçiş daha rahat, konforlu ve daha emniyetli görünüyor. Ancak otoyolda da bazı hususlara dikkat etmemiz gerekiyor. Tünelde herhangi bir sorun yok. Tünel tüm donanımlarıyla hizmete girdi. İkinci, üçüncü ve dördüncü viyadüklerle tünelin her iki ucunda yüzer metrelik yerlerde buz çözücü sistem monte edildi ve devreye girdi. Otomatik olarak çalışıyor. Bunlara rağmen zaman zaman bu bölgede tünelin dışında viyadüklerde trafik kazaları meydana geldi. Kazaların nedeninin araştırılması lazım” şeklinde konuştu.

Kazaların çoğu sürücü hatalarından

Kazalarda kural ihlallerinin etkili olduğunu kaydeden Serindağ, “Tünelde hız limiti 70 kilometre. Viyadüklerde de hız limitleri belli. Buradaki uyarılara dikkat edildiğinde, o bölgede kaza meydana gelebileceğini sanmıyorum. Kurallara tam uysak hiçbir yerde kaza meydana gelmez” dedi. Kazaların büyük bir çoğunluğunun sürücü hatalarından kaynaklandığını söyleyen Vali Serindağ, ''Bize düşen görev, yolun, havanın durumuna göre, mevsim şartlarına göre yolculuk yapmaktır. Trafik kazaları tüm ülkemizin problemi. Kural ihlali yapanlara cezaların yazılması lazım” şeklinde konuştu.

5 ayda 5 kişi hayatını kaybetti

Serindağ'ın son dönemde meydana gelen kazalarla ilgili bilgiler de vererek, D-100 Karayolu ve TEM Otoyolunun Bolu Dağı kesiminde 5 ayda, 5 tane ölümlü trafik kazası meydana gelirken, bu kazalarda 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 65 yaralamalı trafik kazasında ise 156 kişinin yaralandığını kaydetti. D-100 Karayolunda ve TEM Otoyolunda 345 adet maddi hasarlı trafik kazası olurken, toplam kaza sayısı 415 olarak hesaplandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.