Çağdaş Yaşam’dan bir hizmet daha

            05.10.2004

Yaşanan acıları çabuk unutan bir toplumuz. Acılardan ders alıp gerekli önlemleri aldıktan sonra acılarla yaşamak yerine unutmak belki güzel. Güzel olmayan, o sıkıntılı dönemlerde yardım elini uzatıp acımızı paylaşanları unutmaktır.

Asrın felaketi olarak adlandırılan 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde yüreğinin sıcaklığını yakından hissettiğimiz Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, o dönemlerde hep yanımızda oldu. O günleri belki unutanlarımız olmuştur ama, derneğin Bolulular’ı unutmadığını görüyoruz.

O sıkıntılı günlerde okulsuz kalan öğrencilerimize okul, bozulan psikolojik dengelerin rehabilitasyonunu sağlayan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, moral motivasyonu bozulan insanlarımıza sosyal etkinliklerle güç vererek ayağa kalkmamızı sağlamıştı.

İşte aynı dernek gene bizlerin yanında, gençlerin düşünce ufuklarını açmada kaynak olacak Gençlik Kütüphanesi’ni hizmete sokuyor. Deprem sonrası Yapı Kredi Bankası tarafından Cumhuriyet Parkı’nda yapılan prefabrik bina bundan böyle "Bolu Belediyesi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gençlik Kütüphanesi" olarak işlevini sürdürecek.

Kalkınmanın temeli eğitim diyorsak, eğitimin temel taşlarından birisi de kütüphanedir. Şehir merkezinde insanların çok rahat ulaşabileceği mekanda internet bağlantısıyla dünya ile iletişim kurarak bilgilenme ağının oluşturulacağı dernek yetkililerince müjdelendi. Şu anda bin kitap ve elli okuyucusuyla hizmete giren kütüphaneye vatandaşların yapacağı kitap bağışıyla Bolulular’ın da katkıda bulunacağını umut ediyorum. Mütevazi bir şekilde açılışı yapılan törene Valimiz Sn. Ali Serindağ, eski-yeni Belediye Başkanları Sn. Yüksel Ceylan, Sn. Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektör ve Yardımcıları, Emniyet Müdürümüz, daire müdürlerimiz ve vatandaşlarımız katıldı.

Birçok kuruluşun talip olduğu bu mekanın eski Başkan Sn. Yüksel Ceylan’ın yaptığı protokol doğrultusunda gençliğin hizmetine açılmasında gösterilen çabada Sn. Yüksel Ceylan’a, Sn. Alaaddin Yılmaz’a ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof.Dr. Sn. Türkan Saylan’a, Şube Yönetim Kurulu’na ve Başkan’a teşekkür ediyorum.

Şimdi sıra her lafın başında söylediğimiz "okuma özürlü" toplum yakıştırması yapılan insanlarımızda. Umarım bu yakıştırmayı gençlerimiz belleklerden siler.

Not: Cumhuriyet Parkı’nda çocuk oyun parkının yapılması sözünün alındığı ifade edildi. Kütüphane yanında oluşacak gürültüden etkilenme hali dikkate alındı mı? Sadece meraklandım.

Bu yazı toplam 787 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.