Çalışanlarınızın işlerini kolaylaştırın

Çalışanlarınızın işlerini kolaylaştırın

Bolu İl Müftüsü Yaşar Yaprak, özellikle böylesi uzun ve sıcak günlerde tutulan orucun Allah katında daha fazla mükafat göreceğini söyleyerek, işverenlere de mesaj gönderdi. Yaprak yaptığı açıklamada, “İşverenler çalışanlarının işlerini kolaylaştırmalıdır. İşverenin ya amirin çalışanlarının işlerini kolaylaştırması, onların da işlerinin Allah tarafından kolaylaşmasına vesile olacaktır” dedi.

Son yılların en sıcak günlerini yaşadığımız bu günlerde gelen, Ramazan ayında oruç tutmak vatandaşı oldukça zorlayacak. Uzun ve sıcak saatler boyunca tutulacak oruçla ilgili görüştüğümüz İl Müftüsü Yaşar Yaprak, “Ramazan ayı bugün itibariyle başlıyor. Sahura kalkıp imsak vaktine kadar oruca niyet edilecek ve iftar vaktine kadar 1718 saat aç susuz kalınacak. Türkiye son 130 yılın en sıcak günlerini yaşıyor. Bu sıcak günlerde bu oruçlar tutulacak. Ramazan ayı her 35 yılda bir yaza ve kışa dek gelir. Böylesi uzun ve sıcak günlerde oruç tutmanın mükafatı elbette daha fazla olacaktır. Allah katında derecesi son derece büyüktür. Bu uzun günlerde oruçlarımız rahatça tutabilmek için mutlaka sahura kalkmamız gerekiyor. Geceden yiyip yatayım demek bu uzun günler için pek uygun ve sağlıklı değil. Allah'ın Resulü diyor ki, 'Sahura kalkınız, bereket bulursunuz.' Sahura kalktığımızda velev ki bir bardak su içseniz bile bunda bereket vardır. Sahurda da gündüz ihtiyaç duyacağımız sulu gıdaları, suyu bolca tüketmeliyiz. İmsak vaktine kadar yiyip içmesinde fayda vardır. Oruç tutarken zor işleri kolaylaştırmak gerekiyor. Peygamber efendimiz, 'Oruçlunun işini kolaylaştıranın Allah da işlerini kolaylaştırır' diyor” dedi.

Dubai'de bir fetva yayınlandı. Ağır işlerde çalışanların oruçlarının bozmasının günah olmayacağı söylendi. Siz ne düşünüyorsunuz?

İşverenler çalışanlarının işlerini kolaylaştırmalıdır. İşverenin ya amirin çalışanlarının işlerini kolaylaştırması, onların da işlerinin Allah tarafından kolaylaşmasına vesile olacaktır. Böylesi uzun ve sıcak günlerde emrimiz altında çalışanların işlerini biraz daha hafifletmeliyiz. Bir de her gün öğle namazından sonra bir müddet, yarım saati geçirmemek kaydıyla öğle uykusuna yatarak dinlenebilirler. Bu uykuyla öğleden sonrasını akşama kadar rahatça geçirmemizi sağlar. Sıcak yüzünden ağzı kuruyan vatandaşlar sık sık elini yüzünü yıkayarak, abdest alarak kendilerini serinletebilirler. Boğazından su kaçırmamaya dikkat etmeleri gerekiyor.

Tatilde olanlar denize ya da havuza girebilirler mi?

Ağız ya da burun yoluyla midelerine su kaçırmamak kaydıyla girebilirler elbette. Buna mutlaka dikkat etmeleri gerekir. Çünkü midelerine su kaçarsa günaha gireceklerdir, oruçları bozulacaktır.

Çok ağır işlerde çalışanlar oruç tutmalı mıdır?

Çok yüksek hararet karşısında çalışanlar, çok ağır yük altında olanlar, izin alması mümkün olmayanlar şayet oruç tuttuklarında sağlık ve sıhhatlerine zarar verecekse oruçlarını kazaya bırakabilirler.

Önemli olan sağlıktır. İbadetlerde sağlık ön plandadır. İslamiyet kesinlikle ibadetleri sağlığınızı bozsa da yapacaksınız demez.

Hamileler ve emziren anneler ne yapmalı?

Hamile kadınlar eğer tuttukları oruç taşıdığı cana zarar verecekse kazaya bırakabilirler. Bunun en güzel yolu doktora danışmaktır. Bu işin ehli bir doktorun vereceği karara bağlıdır, yoksa bizim fetvamıza bağlı bir durum değildir. Emziren kadınların da oruç tutarken sütlerinde azalma ya da kuruma meydana geliyorsa yine kazaya bırakılmalıdır. Can önemlidir, sağlık önemlidir, sıhhat önemlidir. Allah orucu emrederken diyor ki 'Hastalanmanız halinde veya yolculuk halinde orucunuzu kazaya bırakın.' Bütün ibadetlerde sağlığı ön planda tutan İslamiyet, oruçta da sağlığı ön planda tutar. Doktor senin müzmin bir hastalığın var, şeker gibi ya da kalp gibi, ilaç almadan yaşaması mümkün olmayan hastalar gibi bunlar eğer sağlıkları Ramazandan sonra dönecekse kazaya bıraksınlar ama böyle bir durum yoksa fidyesini ödeyecekler. Bu yıl fidye miktarı en az 7 TL olarak belirlendi. Fıtr sadakasının miktarı günlük 7 liradır. Oruç tutamayanlar bu sadakayı ödeyerek oruç tutmuş gibi sevap kazanırlar. Bu yaşlılar için de geçerli.

Yaşı ilerlemiş ve artık oruç tutamayacak durumda olanlar da fidyesini ödeyerek orucu tutmayabilir.
 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.