Camdan bakarsak

Cama bakarsak camın kirini görürüz. Camdan bakarsak bulunduğumuz yerin dışını, dış dünyayı görürüz.

Türkiye Sorunlarına Çözüm Konferansı, camdan bakmamızı sağladı. Toplantıya katılan 81 ilin yönetici ve temsilcilerinin ellerindeki projelere baktığımızda, sanırsınız ki Türkiye yeniden yapılanmak için adeta bir şantiyeye dönüşmüş.

“Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz” sözünün gerçeğini görenler, kendi illerinin kalkınması için proje üretmişler. İlin konumu, doğal değerleri, yeraltı kaynakları, yetişebilecek ürün çeşitlemesindeki verimlilik, akarsularının ıslahı, yetişmesi, bölgeye uygun hayvan türleri, deniz, hava, kara ve demiryolu ulaşımı, yapı ve imar durumu, tekno laboratuvarları, bilgi işlem, tersane, liman iyileştirme çalışmaları ve daha birçok konuda projelerini hazırlamışlar. Bölge bölge kalkınmanın kıvılcımı çakılmış kimi yolun yarısında, kimi başlangıcında herkes ama herkes kazanın kulpundan tutmuş.

Yönetimi, odası, gönüllü kuruluşları, olağanüstü dayanışma içinde hazırladıkları projenin arkasında durup savunmasını yapıyor. Bursa kırsal kesim kalkınma projesiyle bizim lafını ettiğimiz organik tarım projesini yıllar önce başlatmış, yetiştirdiği ürünleri ihraç etmeye başlamış, projeyi bütün Bursa’ya yaymak için proje hazırlamış. Bir Güneydoğu Anadolu bölgesi projesi var ki, mayınlı alanlar temizlensin tarıma açılsın. Bir Yeşilırmak, Kızılırmak, Çoruh vadileri projeleri kimi başlamış, kimi başlayacak. Bir Sinop ili serbest bölge olsun mücadelesinde. Bir Yalova e-il olma modeliyle bir hayli yol katetmiş. Karadeniz’in dağ ve yayla turizmi belli ölçülere getirilsin. Trabzon’dan Sarp’a demiryolu yapılsın. Antalya turizmin dışında yetiştirdiği tarım ürününü hızlı bir biçimde tüketiciye ulaştırabilmek için hızlı tren projesi. İç Anadolu’da tarımsal faaliyetler. Ankara’da çok değişik özellikleri olan Ankara tavşanı yetiştiriciliği daha neler neler. Aldığım notlarla bu projeleri sizlere aktarmaya çalışacağım.

Hani şu bizim deprem sonrası biraraya gelip de çok şeyler başardığımız sonra da ne olduysa terkettiğimiz İl Kurultayı çalışmalarımız gibi. Türkiye doğusu batısıyla, kuzeyi güneyi ile sorunlarını çözmeye çalışıyor, sevindirici olan bu.

Bu yazı toplam 682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.