Camiler ve Din Görevlileri Haftası

            11.10.2004

İnsanların zaman zaman sırlarını açıp duygularını paylaştığı can dostları vardır. Acıların paylaşarak azaltıldığı, mutlulukların da durgun suya atılan taşın oluşturduğu ard arda yürüyüp çoğaldığı halkalar gibidir böylesi anlar.

Huzura kavuştuğunuz, güvenle buluştuğunuz, gönlünüzün hoş olmasını istediğiniz böylesi anlarda, duygu ve düşüncelerinizi misafiri olduğunuz yaradanın evinde dilediğiniz gibi anlatmaya, niyaz edip kavuşma rahatlığını buluruz. Orada aracı, orada tercüman, orada refakatçı yoktur. İşte oraları Allah’ın evi camilerdir.

Camiler İslam ülkelerinin sembolüdür. Camiler rütbesiz, zengin, fakir ayırt etmeksizin inananların hizmetine açılan ortak kullanım mekanlarıdır. Camiler, insan yaşamına ait yol haritasında Müslüman olup da ibadetini yapmış yapmamış ayırt etmeksizin mutlaka uğraşacağı son duraktır. Camiler haberleşmenin, inanç, bilgilenmenin yapıldığı toplanma merkezleridir.

01-07 Ekim tarihleri arasında kutlanan "Camiler ve Dinadamları" Haftası nedeniyle Müftümüz Sn. Ahmet Okutan’ın konferansındayız.

Zaman zaman cami ve okul yapımı konusunda polemikler yaşanmasına dikkat çeken Müftümüz, Türklerin İslamiyeti kabulünden günümüze devlet katkısı olmaksızın halk camisini, devlet de okulunu yaptırmıştır diye olaya açıklık getiriyor. Ve ilave ediyor "Allah, Türk milletini cami yaptırmak için yaratmış."

Türklerin yerleşim merkezlerinde yaptıkları ilk iş, camileridir. Bunun anlamı, "Biz burada kalıcıyız" demektir. Yüce Allah’ın "Benim yeryüzündeki evlerim camilerdir" dediğini hatırlatıyor, İstanbul’da ruhban okulu açılırken İmam Hatiplerin kapatılmasını istemenin anlamsızlığına işaret ediyordu. Camilerimizin görevlileri imamlarımız, vatandaşın moral kaynağıdır. Dini bilgilenmede rehberleridir. İmamlarımız sevgi yaratma, yaşatma rolünü oynayan, öğretenlerdir dedi.

Milletvekilimiz Sn. Yüksel Coşkunyürek de kendisinin bir imam olduğunu, onların sorunlarını bildiğini, bu sorunların çözümü için çalışacağını ifade ederek, camilerimizin yaygın eğitim görevini yerine getirdiğini söyledi.

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen Vali Yardımcımız Sn. Hüseyin Doğan, camilerimizin ecdaddan kalan kültür mirası olarak sanatsal değerlerin günümüze taşındığı eserler olduğunu söyleyerek boş olan alanlara değil, cemaatin yoğun olduğu yerlere cami yapılmasının uygun olacağına işaret etti.

Camilerin içi cemaatin de dışı kimindir dedi. Camilerimizde iç güzellikler kadar dış güzelliklere, çevre temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Hafta nedeniyle din görevlilerini kutluyor, başarılar diliyorum.

Bu yazı toplam 828 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.