Camilerde ayak kokusuna son

Camilerde ayak kokusuna son

27 caminin halıları ayak kokusuna karşı sanayi tipi halı yıkama makineleriyle yıkandı. Bolu İl Müftüsü Yaşar Yaprak, ayak kokularının kişileri rahatsız etmemesi için halıların temizlenmesi gerektiğini söyleyerek, "Mazeret olarak camiye gelmemeyi halı ve ayak kokusuna bağlayan vatandaşın sorumluluğu imama aittir. Cami sorumlularına aittir. Hiçbir vatandaş camiye gitmiyorum demesin diye çalışıyoruz" dedi.

Bolu Müftülüğü, camilerdeki halıların ayak kokması nedeniyle halıların temizlenmesi için Bolu Belediyesi'nden yardım istedi. Bir temizlik firmasıyla anlaşan Bolu Belediyesi, 2 gruptan oluşan toplam 10 kişilik ekip oluşturdu. Kent merkezindeki 290 caminin 27 tanesinin halıları sanayi tipi halı yıkama makineleriyle yıkanıp, camları silindikten sonra avizelerde oluşan örümcek ağları fırçalarla alındı. Kalan camilerin temizliğinin ise bir ay içerisinde bitirileceği belirtildi.

VATANDAŞLARIN RAHATSIZ OLMAMASI İÇİN TEMİZLENİYOR

Müftü Yaşar Yaprak, camilerin halılarındaki ayak kokularının secde eden vatandaşları rahatsız etmemesi için yıkandığını belirterek, "Şu anda 27 caminin halıları yıkandı. Ramazan ayında da devam edecek. Belediyemiz, yıkanması gereken halıların yıkama işlemlerini tamamladı. Yaz ayı olması, hem de ayak kokularının kişileri rahatsız etmemesi bakımından özellikle namaz kılınan halıların temiz olması lazım. Bu işlemleri belediye ile birlikte yapıyoruz. Hayırsever vatandaşlarımızın da destekleriyle güzel bir şekilde camileri temizliyoruz" dedi.

HALI KOKUYOR DİYE CAMİYE GİTMEYEN VATANDAŞ KALMAYACAK

Mazeret olarak camiye gitmemeyi halı ve ayak kokusuna bağlayan vatandaşın manevi yükünün üzerlerinde olduğunu açıklayan Yaşar Yaprak, şöyle konuştu: "Caminin halısı kokuyor, onun için camiye gitmiyorum diyen vatandaşın manevi yükü caminin imamının üzerindedir. Ona dikkat ediyoruz. O bakış açısıyla çalışıyoruz. Mazeret olarak camiye gelmemeyi halı ve ayak kokusuna bağlıyorsa, onun sorumluluğu imama aittir. Cami sorumlularına aittir. Buna mani olmaya çalışıyoruz. Hiçbir vatandaş, hangi yaşta olursa olsun camiye gitmiyorum demesin diye çalışıyoruz. Yoğun olarak cemaatin girip çıktığı camilere güzel kokular sıkıyoruz."HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.