Camilerimizdeki hoparlör rezaleti

 

Bir ay boyunca ruhen, kalben, vicdanen ve zihnen arınmamıza imkân veren Ramazan ayının sonuna doğru geliyoruz.

İftar sofrasının haz ve lezzetinden sonra, kılınan teravih coşkusunun  gönüllere verdiği mutluluğu ancak yaşayan bilir.

Teravih coşkusunun, ta çocukluğumuzdan beri zihnimizde bıraktığı iz hep hatırlanır ve güzel bir anı olarak anlatılır.

Geçmişte, genelde, teravih cemaati arasında jet imam muhabbeti olurdu. Bugün  artık, biraz da Diyanet’in  meseleye mudahil olmasıyla, bu duruma çeki düzen verildi.

Günümüzde ise, duyduğum muhabbet, camilerdeki yüksek sesli hoparlör. Nedense, cami görevlilerimiz camiye ne kadar cemaat gelirse, hoparlörleri bir o kadar açmak gibi bir düşünceye kapılıyorlar. Eh, Ramazanda cemaat fazla olduğuna göre hoparlör sesini de fazlalaştırmak…

Güzel okunan ezan ve Kur’an, dinleyenlere bir zindelik, bir huzur, bir ferahlık verir. Rabbimizin kelamını dinlerken bir huşu hasıl olması gerekirken, yüksek volümlü ses ve uğultunun, cızırtının insana huzur vermesi mümkün mü?

Yıllardır camilerdeki cızırtıdan şikayet eden gazeteci yazar M. Şevket Eygi, birkaç ay önce Diyanet işleri Başkanı ile karşılaştığında, Başkan Görmez “şikayet ettiğin bu konuyu halledeceğim.” Diye söz verir; ama Eygi, bugüne dek ortada hiçbir hal, hiçbir düzenleme göremiyorum, diye yakınır.

Oturduğum mekân, Borazanlar mahallesinde yeni yapılan Bilal Habeşi Camisine yakın…

Teravihe müteakip bir dostun yanıma gelerek “Bu hoparlörün yüksek açılması müftülüğün emri mi?” diye sorunca “Yok, müftülüğün böyle bir emri olmaz ama görevlilerin duyarsızlığı, kendilerine bizzat söyle” dedim.

Söyledi ama değişen bir şey yok.

Arkasındaki safta on kişiyle namaz kılıyor ;ama imam efendinin önünde sabit mikrofon, yakasında seyyarı… ne oluyoruz arkadaş! Kitleleri coşturmak için cenge mi gidiyoruz.

Müftülüğümüzün bu hoparlör fetişizmine bir çözüm bulması lazım. Herhalde, görevlilere akustik dersleri verilmesi gerekiyor.

Mikrofon kullanımı, desibel, akustik konusunda tatbiki olarak bilgilendirme mi yapılacak, ne yapılacaksa yapılsın, Müftülüğümüzün bu konuya el atmasında yararı vardır.

Konu önemsiz gibi görünse de, kulağıma gelen bu tür yakınmaları duydukça, meseleyi sütuna taşımayı uygun gördüm ve konunun takipçisi olacağım. ,

Zannediyorum değerli okuyucular da aynı düşüncededir. 

Bu yazı toplam 2979 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum