Çanakkale’yi yaşamak

            01.04.2005

Asırlarda ifadesini bulan acı tatlı gelişmeleriyle şanlı bir geçmişe sahip olan bu aziz milletin, yaşadığı tarih sayfaları, destanlarla dolu. İşte bunlardan birisi "Çanakkale Zaferi". Cumhuriyetimiz’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal dünyaya tanıtan, Atatürk’ün Mehmetciği, Mehmetciğin Atatürk’ü yakından tanıyıp, anladığı Çanakkale Savaşları. Yoksulluk mücadelesindeki bir milletin ölüme koşar adım, gülerek gittiği, kınalı kuzuların savaşı Çanakkale...

Mart ayında başlıyor, okulların kutlama ve anma programlardaki işlevi. İlkinden ortasına kendi seviyesinde yerine getiriliyor etkinlikler. Tüm okullarımız adına bir okul, görev alarak yerine getiriyor günün anlamını, il çapında yapılan etkinlikle.

Yıllardır yapılır, düşünürüm. İl bürokrasinin saygın idarecileriyle, öğrencilerin doldurduğu bu salonlarda hal adına, öğrenci velisi adına, kaç kişi yerini alır?

Oysa çocuklarının yaptığı harika programları izlemek için gelmesi gerekmez mi? Çocuğunun yaptığı ile onurlanıp, sevinecek velinin görüp, bilgilenmesi gereken olayları izlemek için, protokolün yanında olması icap eden halk, genelde yoktur bu salonlarda.

Hal böyle iken, yıl içinde yapılan tüm etkinlikleri, her okul aynı sorumluluk ve ciddiyet içinde, kendi okulunda, kendi velisine yapsa, halkımız da bilgilenip aynı coşkuyu yaşamaz mı? Üst kademe bürokratlarımız, her yıl bir etkinlikte ayrı ayrı okullara giderek, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin bu konudaki motivasyonuna katkıda bulunup, moral güçlerini yükseltmiş olmazlar mı?

Bu konuda her okulun salonu yok diye düşünülebilir.

Mevcut salonlara ait, kullanım çizelgesini de kurumun yetkilileri, bir programa sanırım bağlayabilir.

Belki şimdiye kadar ki geleneği bozan uçuk bir öneri gibi algılanabilir ama velilerin ve halkın katılımını sağlamak, tarihimizi, kültürümüzü öğretmek açısından da olumlu sonuçlara neden olabilir.

Bu yıl, il çapındaki kutlama programı Anadolu İmam Hatip Lisemiz’indi. Okul müdürümüz Muammer Işık, Çanakkale’nin gençlere öğretilmesi gereken tarihi bir örnek olduğunu vurgulayan, kısa bir konuşma ile, salonu dolduran izleyicilere hoşgeldiniz dedi.

Ardından tarih öğretmeni İbrahim, Çanakkale Savaşları’nı anlattı.

Milli kıyafet giysili kızlı erkekli öğrencilerin orotoryosu başladı. "Bu destan, gül bahçesine girercesine, ölüme koşanların destanıdır. Bu destan, Ahmetlerin, Hasanların, Ayşelerin, Fatmaların destanıdır. Bu destan, 270 kiloluk top mermisini kaldıran onbaşıların destanıdır. Bu destan ölüm emrine uyan, üç dakika sonra şehit olacağını bilenlerin destanıdır" diye seslendiriyorlardı Çanakkale’yi.

Belleklerden çıkmayan bir kınalı kuzuyu oynuyorlardı, aynı heyecanı yaşarcasına. Allah adına, vatan adına, kurulan yuva adına, yıkılan kınanın anlamını anlattılar duyarak, duyurarak.

Her zaman olduğu gibi, Anadolu Güzel Sanatlar Lisemiz’in öğrencileri siliyordu, kulaklarımızın pasını anlamlı Çanakkale türküleriyle. Üç eseri ses profesyonel sahne sanatçısı gibi kızımız.

Çanakkale’de illere göre şehit olanların sayıları yansıyor perdeye. Bolu’nun verdiği şehit sayısı 3206. Diğer illere göre, oldukça yüksek.

Onlar Çanakkale’den geçit vermediler, Anadolu’ya, İstanbul’a. Bizler ne yapıyoruz diye düşünmemiz gerek, ekranlara yansıyan olumsuzlukları gördükçe. Vatan uğruna şehit düşenlerin aziz hatıraları önünde birkez daha saygıyla eğilir. Cumhuriyetin’in kurucusu Atatürk ve silah arkadaşlarına tanrıdan rahmet dilerim.

Bu yazı toplam 841 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.