'Çat kapı' gelme, sanal buluşalım

'Çat kapı' gelme, sanal buluşalım

TBMM'de online randevu dönemi başlıyor. Artık vatandaşlar, TBMM'de ziyaret etmek istedikleri kişi için, 'www.turkiye.gov.tr' adresinden, online randevu alarak görüşecek. Sistemin kullanımına 2010 yılının ilk çeyreğinde başlanacak.

Türkiye'deki elektronik devlet (eDevlet) uygulamalarına, her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bu kapsamdaki uygulamalardan olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM), online randevu dönemi başlıyor. Artık vatandaşlar, TBMM'de ziyaret etmek istedikleri kişi için, 'www.turkiye.gov.tr' adresinden, online randevu alarak görüşecek. Randevu talebinin sonucu web adresinden takip edilebileceği gibi, istenildiğinde sistemin devreye girmesiyle, verilen randevunun günü ve saati, elektronik posta adresine bilgi olarak gelecek.

TELEFONLA YA DA 'ÇAT KAPI' YAPILAN VATANDAŞMİLLETVEKİLİ BULUŞMALARI DA ONLİNE ORTAMA TAŞINACAK

Ocak ayında bitirilmesi planlanan uygulamayla beraber, randevu talebinin onaylanması sonrasında, rezervasyon numarası alan vatandaşlar uzun bekleme yapmadan, girişlere konulacak cihazlara rezervasyon numarasını okutarak, barkodlu özel kimlik kartını alarak TBMM'ye giriş yapacak. Sistemle ilgili bilgi veren Uyumsoft Genel Müdürü Mehmet Önder, bir aydır proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Altyapısı ocak ayında bitiyor. Bu tarihten itibaren uygulamaya konulacak sistemle, isteyen vatandaşlar internet üzerinden randevu alabilecek. Site üzerinden kimlik numarasını yazıp randevu alacak vatandaşlara online geri dönüş yapılacak. Bu şekilde şu anda telefonla ya da 'çat kapı' yapılan vatandaşmilletvekili buluşmaları da online ortama taşınacak. Sistemin tam işler hale gelmesi 2010'un ilk çeyreğini bulacak” dedi. Konuyla ilgili bilgi aldığımız Bolu AK Parti Milletvekili Yüksel Coşkunyürek şunları söyledi: “Cep telefon numaralarımız vatandaşta var. Bize istedikleri an istedikleri şekilde ulaşıyorlar. Bu sistem sadece internet kullanıcıları için faydalı olur. Onun dışında diğer vatandaşlarımız bize yine eski sistemle ulaşacaktır.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.