Cemiyet sessiz kalmadı

Cemiyet sessiz kalmadı

Yeni TCK’nın 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olması, tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de tepki ile karşılanıyor. Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Caner Güngör de yasanın bu hali ile yürürlüğe girmesinin basının

Yeni TCK’nın 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olması, tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de tepki ile karşılanıyor. Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Caner Güngör de yasanın bu hali ile yürürlüğe girmesinin basının özgürlüğünü kısıtlayacağını belirterek, bir açıklama yaptı.

“Basın özgürlüğünü ve bu özgürlüğün kullanımını düzenlemek” amacıyla Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda yapılan değişiklikler basın çalışanlarını endişelendirdiğini ifade eden Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Caner Güngör, dün konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

1 Nisan tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan TCK’daki yeni değişiklikler haklı olarak bazı düzenlemeler getirse de, birçok maddesi ile gazetecilerin susturulmasının önünü açtığını ve kamuoyunun bilgilendirilmesinin önünü kestiğini söyleyen Güngör, “Yeni TCK, kişi haklarını koruyan birçok maddenin yanısıra, basın hürriyetini daraltan, gazetecileri, yorumcuları tehdit eden maddeler de ihtiva etmektedir. Bu yasanın mevcut hali ile uygulanması, gazetecilerin susturulması, son yıllarda ülkemizde ortaya çıkan yolsuzluk olaylarının da gizli kalmasına zemin hazırlayacaktır” dedi.

1 Nisan’da yürürlüğe girecek TCK ile basılı yayıncılık, sesli yayıncılık, televizyon yayıncılığı, internet yayıncılığının zorda kalacağı aşikar olduğunu vurgulayan Güngör, “Hapislik geliyor. Hem de 4 yıla kadar hapisler getiriliyor. Elbette ki medyadaki aşırılık giderilmeli, ancak basın özgürlüğünü kısıtlayacak şekilde ağır hapis cezaları ile bunu sağlamak, halkın haber alma özgürlüğüne zarar verecektir” şeklinde konuştu.

TEMİZ TOPLUM KAVRAMI İŞLEMEZ

Vatandaşların haber alma hakkından mahrum kalmaması gerektiğine dikkat çeken Caner Güngör, “Bir hakkın kullanılma şeklinin disipline edilmesi başka, yok edilmesi başkadır. Yıllardır değiştirilmesi için beklenen mevzuat, hayal kırıklığına yol açmamalıdır. 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan yeni TCK ile, bir cinayet ya da dolandırıcılık haberinin yanısıra yolsuzluklara ilişkin haberler de sansüre uğrayacaktır. 'Saydam ve temiz toplum' kavramı da işlemez hale gelecektir” dedi.

GAZETECİLERİ HAPİSTE OLAN BİR TÜRKİYE, DÜNYA LİGİNİN NERESİNDE OLUR

Gazetecileri, fikir adamları hapiste olan bir Türkiye’nin, dünya liginin neresinde yer alacağını soran Güngör, “Artık kitaplar, gazeteler hapishanelerde değil, güzel ortamlarda yazılsın. Yeni Dernekler Yasası ile kongre ve tüzük ilanları ve Maliye Bakanlığı genelgesi ile Defterdarlık ilanlarının yerel gazetede yayın zorunluluğu kaldırılmıştır. Sözkonusu yasa ve genelge düzeltilmeli. İcra ve kamulaştırma ilanlarının ulusal basın yerine yerel gazetelerde yayınlatılması için Adalet Bakanlığı görevini yapmalıdır” dedi.

Yasanın bu haliyle yürürlüğe girmemesi ve gazetecilerin çalışmasını kolaylaştırıcı önerilerin dikkate alınmasını istediğini vurgulayan Caner Güngör, “Muhatap yasama organı olsa da, kendisi de bir bakıma düşünce hürriyeti mağduru olmuş Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, meseleye müdahil olup bir çare bulmasını bekliyoruz. Bolu Milletvekillerimizi de bu konuda gerekli girişimleri yapmaya davet ediyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.