Ceren Cansu Yılmaz

Ceren Cansu Yılmaz

ELİMİZDEKİLERE ŞÜKREDECEĞİZ!

ELİMİZDEKİLERE ŞÜKREDECEĞİZ!

Son günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Bakanlardan tutun da AKP milletvekillerinin ağzına Şükür kelimesi pelesenk olmuş gidiyor. Bu zincire bugün Diyanet İşleri Başkanı’nın fetvasıyla bir halka daha eklenmiş oldu.

Cumhurbaşkanı önceki günlerde katıldığı bir iftarda işçiler vesilesiyle tüm vatandaşlara, belli bir kesimde yoktan yere beyhude bir şükürsüzlük, tatminsizlik olduğunu iddia ederek, önce elimizdekilerin kıymetini bilmemiz gerektiğini söyledi. Bugün ise Diyanet İşleri Başkanı Ali ERBAŞ ülkenin ve Dünya’nın her yerindeki camilerde okunan “Şükür sana ey şükür” başlığı altındaki Cuma Hutbesiyle Cumhurbaşkanı’na destek verdi.

Bu ülkenin vatandaşı geçen yirmi yılda ileriye gitmek yerine hep geriye gitti. Tarım ülkesi olan, Dünyanın her yerine ürettiği ürünleri ihraç eden bir ülkeyken şimdi kendimize yetecek olanı bile üretemiyoruz. Ülkede bulunan A’dan Z’ye her bir ürün kalemini, tarım potansiyelini körelte körelte ithal etmeye başladık. Çiftçi her geçen gün artan girdi maliyetleriyle üretim yapamaz hale gelmiş, hayvancının ise elinde hayvanı varken devlet onları desteklemek yerine, yurtdışından hayvan ithal etmeye göz göre göre devam etti. Asgari ücretlisinden memuruna, esnafından emeklisine, yaşlısından gencine her bir vatandaş hızla yükselen enflasyonun altında günden güne ezildi. Bize kaşıkla verdiklerini kepçeyle ala ala vatandaşın cebinde para bırakmadılar. Gençlerin ülkeye, geleceğe dair umudu kalmamış. Vatandaş yaşıyor da haybeye.

Evet şükrediyoruz. Ama bugün de ölmediğimize, yaşadığımıza şükrediyoruz. Dinin arkasına sığınmak, insanların bu şekilde inançlarını sorgulamak, hele de vatandaşı bu hale getirdikten sonra bize yapılan en büyük ayıptır.

Devlet bütçesinden en çok payı alan Diyanet İşleri Başkanı’nın yerinde değiliz biz, olsak biz de şükrederdik. Biz her gün içtiği sadece bir şifa karışımının fiyatı 400 TL’yi aşan, saraylarda oturan Cumhurbaşkanı değiliz, olsaydık şükrederdik. Biz devletten yüklü çift maaş alan bakanlardan değiliz, olsaydık şükrederdik. Biz emeğinin karşılığını alamayan, aldığı maaşı evinin kirasını ödemeye, çocuğunu okutmaya yetmeyen, dükkanında siftahsız günler geçiren, faturalarını ödeme kaygısı yaşayan kısacası ülkenin şu ekonomik durumda insanca yaşamayan vatandaşlarız.

Yine de şükür değil mi! Bugün de ölmedik. Bugün de yaşıyoruz!

Bu yazı toplam 1062 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar