Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Çevre bilincine ermemişiz

Çevre bilincine ermemiş bir ülkeyiz, basının günlerdir yazıp çizdiği kimyasal atık varillerinin Tuzla’da bir araziye gömülmesi olayı.

Olacak şey mi? Yüzlerce varil kamyonlarla geliyor bazıları sahipli olan,boş arazilere kazıcı makinalar kullanmak suretiyle gömülüyor ve yıllardan beri kimseden ses çıkmıyor.      

İnsanlardan hiç kimse bu variller neden gömülüyor? Kimden gizleniyor? İçinde ne var? Sorgu sual yok, yetkililere bildirmek yok, olay ortaya çıkınca, “Vay efendim zehir suya karıştı, hayvanlarım içti telef oldu, çocuklarım hastalandı” diye basıyorlar feryadı, televizyonlarda şov olsun diye kıyameti koparıyorlar.

Peki o variller gömülürken, yıllarca neredeydiniz?

Çevre ve Orman Bakanlığı olaya el koyuyor, sayın Bakan demeç veriyor, “Bunu yapanın burnundan fitil fitil getireceğim, öyle bir kanun çıkaracağım ki hoşafın yağı kesilecek, bunu yapanların dizleri tir tir titreyecek.”

Mecliste kanun tasarısı görüşülmeye açılıyor, muhalefet milletvekilleri hiç yok, iktidar milletvekillerinden 170 kişi mecliste.

Bir anlamda 550 milletvekilinden 170' i mecliste. Yani bu kanun görüşülemiyor ve bakanın üzgün ve süzgün resimleri (kendisi de bu fotoğrafı çok beğendi ve çekeni de kutladı.)

Velhasıl ciddi meseleleri ciddiye alacak bilince ermemişiz; ne halkımız ve ne de o halkın seçtiği milletvekilleri.

Size Bolu'dan basit bir örnek vereceğim.

İzzet Baysal Caddesi’nde şöyle bir gezinti yapın, çoğu dükkanların önünde, insanların yürümesi için yapılan kaldırımın üstünde dükkan sahipleri tezgah açıyor. Gıda maddelerini dükkanlarının önüne sıralayıp teşhir ediyorlar. Yoldan geçen araçların kaldırdığı tozlar olduğu gibi bu gıda maddelerinin üstüne çöküyor.

Bolu’da herkes hangi dükkanda ne satılır çok iyi biliyor. İnsanların yürümesi için yapılan kaldırımlara, tratuvarlara gıda maddelerinin sergilenmesine hiç gerek yok.

Ben hiçbir yerde böyle bir şey görmedim, ancak gelişmemiş Arap ülkelerinde görülebilecek bu durum maalesef Bolumuz’da sergileniyor.

Avrupa'nın hiçbir ülkesinde olmayan ve asla müsaade edilmeyen bu durum Bolu’da maalesef kanıksandı, gözler de alıştı, ne yetkililerin ne de halkımızın garibine gitmiyor. Sağlığımızı tehdit eden bu olaya dur diyen yok.

Bu konuda yetkili kim? İl Sağlık Müdürlüğümü, Belediye mi, Valilik mi, kim?

İnsan sağlığını koruyucu tedbirler nedir bilmiyoruz! Koruyucu hekimlik diye bir şey var onu da bilmiyoruz. Hastalanınca hastanelere yığılıyoruz, maalesef sağlıksız gıdaları da bol bol tüketiyoruz.

26.04.2006

Bu yazı toplam 1238 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.