Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Çevre Düzeni Planı’nda son aşama

Bolu ili /100.000 ölçekli çevre düzeni planı tasdik aşamasına geldi.

    1999 yılında UTTA firmasına ihale edilen çevre düzeni planı, Bolu’nun geleceği hatta daha ileriye gidersek Bolu'nun anayasası niteliğinde bir plan.

    Bolu’daki tüm sivil toplum örgütlerinin, konusunda uzman kişilerin, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nün, Valiliğimizin, Belediyemizin katılımcı bir yaklaşımla ve titiz çalışmalarıyla müteahhit firmadan ziyade Bolulular’ın hazırladığı bir plan ortaya çıktı.

    Bu 6 yıllık süre içinde Bolu deprem geçirdi, Düzce il oldu, ayrıldı, planlar yeniden Bolu’nun bünyesine uygun hale getirdi.

    2020 yılını hedefleyen 20 yıllık bu plan 6 yıl geçmesine rağmen, alt ölçek dediğimiz plan ve projelerin hazırlanması neticesinde daha uygulanabilir hale gelecek.

    Bu planın en büyük özelliklerinden biri de, her 2 yılda bir güncelleşebilir olması.

    İlimizde şuanda çevre düzeni planı olarak Köroğlu turizm bölgesi ve Gölköy-Abant gölü yakın çevresi çevre düzeni planı yürürlüktedir. Gölköy-Abant gölü yakın çevresi çevre düzeni planı çok sıkıntılara sebep olmaktadır. Vatandaşla devleti karşı karşıya getirmektedir. Bu plan içinde kalan arazilere en küçük bir yapılaşma dahi yapılamazken, plan dışında kalan yerler, en kötü şartlarda bile arazilerinin % 5'ine konut, kümes, ahır vs. yapabilmektedir. Plan içindeki yerlerde ise 3194 sayılı imar kanunun verdiği bu hakkı dahi kullanamamakta, ilimizde büyük bir adaletsizlik meydana gelmektedir.

    Şimdi ne olacak; 1/1000 ölçekli çevre düzeni planı İl Genel Meclisi’nce ve Bolu Belediye Meclisi’nce onaylanacak ve yürürlüğe girecek. Gölköy-Abant gölü yakın çevresi çevre düzeni planı en az 17 köyün yapılaşmasını ve gelişmesini kilitlemişti. Bu adaletsizliğin önüne geçmek için bu plan; anayasa niteliğindeki çevre düzeni planına göre revize edilecek ve bu mağduriyet de ortadan kalkacak.

    Hükümet Konağı inşaatı bitmek üzere, çevre düzeni planı tasdik aşamasında, Bolu’da sürüncemede kalan işleri neticelendirmek Valimiz Sayın Ali SERİNDAĞ, Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin YILMAZ, İl Genel Meclisi üyelerimiz ve Belediye Meclisi üyelerimize nasip olmaktadır.

    Kendilerini kutluyorum.

21.12.2005

Bu yazı toplam 1463 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.