ÇEVRE VE ORMAN BAKANI OSMAN PEPE’NİN GÖZLERİNİN İÇİNE HERKES UMUTLA BAKTI... Ama sonuç çıkmadı

ÇEVRE VE ORMAN BAKANI OSMAN PEPE’NİN GÖZLERİNİN İÇİNE HERKES UMUTLA BAKTI... Ama sonuç çıkmadı

* “Abant Tabiat Parkı” ile ilgili yapılan toplantıda Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi arasında imzalanan protokolün iptali ile ilgili konuşan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Abant’ın gelirinin yalnızca Bolu’nun o

* “Abant Tabiat Parkı” ile ilgili yapılan toplantıda Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi arasında imzalanan protokolün iptali ile ilgili konuşan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Abant’ın gelirinin yalnızca Bolu’nun olmadığını, tüm Türkiye’nin olduğunu ifade etti. Bakan Pepe, Abant’a yapılması planlanan birçok projenin de olduğunu belirtti.

Abant Tabiat Parkı'ndaki ekolojik dengenin korunması ve Abant'ın turizme daha fazla kazandırılması amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından bir mastır planı hazırlatıldığını hatırlatan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Abant için şu projeleri hayata geçireceklerini kaydetti: "Abant'taki Karadeniz Bölgesi'ndeki yaylalarda çarpık yapılaşmayı önleyeceğiz, yayla evlerini köylülerin pansiyon olarak işletmesi için örnek projeler hazırlayıp köylülere vereceğiz. Yaylalarda betonlaşmaya müsaade etmeyeceğiz. Abant'ta futbol takımlarının kullanması için futbol sahaları yapacağız. Yapılan bu sahalarda 4 futbol takımı aynı anda antrenman yapabilecek. Abant Gölü'nün çevresine golf alanı ve çim kayağı sahası yaparak bu alanları turizme kazandıracağız. Abant'ın yanı başında bulunan bir yaylaya kayak merkezi yaparak bu alanının kayakçılar ve kar motosikleti kullananlar tarafından kullanılmasını sağlayacağız. Abant'a motorlu araç girişini yasaklayacağız Abant'a gelenler göl çevresini "çek çek" ve faytonlarla dolaşacaklar. Abant yolunun çevresine seyir noktaları ve yürüyüş parkurları yapacağız. Abant'ta 15 hektarlık bir alanı su samuru koruma alanı olarak tahsis edeceğiz."

Abant'ın bir dünya markası haline gelmesi için özel sektörü destekleyeceklerini ifade eden Bakan Pepe, "Bu projeler hayata geçirildiğinde Abant'ta yazın çim kayağı, kışın kar üstünde kayak yapılacak" diye konuştu.

Bakan Pepe, tatilcilerin ve otellerin göle bıraktığı atıklar yüzünden Abant Gölü'nün dolmak üzere olduğunu vurgulayarak, "Eğer gerekli önlemler alınmazsa bu göl 10 - 15 yıl içinde dolar ve kullanılmaz hale gelir. Gölün temizlenmesi için çalışmaları yapıyoruz. Abant Gölü'ne 1 maşrapa dahi kirli su dökülmesine müsaade etmeyeceğiz. Abant'ta görüntü kirliliğine neden olan izinsiz yapıların tamamını yıkacağız" dedi.

İSTANBUL'UN UYDU FOTOĞRAFLARI

Pepe, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılınç'ın Abant'a yapılacak projeleri bir sunuyla anlatmasından sonra Orman Genel Müdürü Osman Kahveci'nin İstanbul'dan getirdiği uydu fotoğraflarını basın mensuplarına gösterdi. Pepe "Kaçak yapılaşma olduğu iddia edilen alanlar uydudan bariz şekilde görülüyor" dedi.

Toplantıya, Abant'ta bulunan otellerin yöneticileri, bölge milletvekilleri ve Abant'ta yaşayan köylüler ve faytoncular katıldı.

SONUÇ ÇIKMADI

Herkes Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi tarafından yapılan protokolün iptal kararından dönülmesini beklerken, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Abant'ın gelirinin yalnızca Bolu'nun değil tüm Türkiye'nin olduğunu söyledi. Bu da gösteriyor ki; Abant'a birçok güzellik, birçok yenilik yapılacak fakat bunlar Bolu'ya gelir olarak dönmeyecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.