Ceylan’a ilginç mektup

Ceylan’a ilginç mektup

Yüksel Ceylan, 03.12.2005 tarihinde CHP İl Başkanı olarak bir basın açıklaması yaparak, Sarıalan Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde Orman Kanunu’nun 40'ncı maddesine aykırı uygulamalar yapıldığını, bölgedeki diğer ba

Yüksel Ceylan, 03.12.2005 tarihinde CHP İl Başkanı olarak bir basın açıklaması yaparak, Sarıalan Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde Orman Kanunu’nun 40'ncı maddesine aykırı uygulamalar yapıldığını, bölgedeki diğer bazı uygulamalar ile ilgili iddialar bulunduğunu ifade ederek,“Hem halkımızı bilgilendirmeye çalıştım, hem de bazı konularda yetkililerden aydınlatılmasını istedim” demişti. Ayrıca bu konuyu TBMM'ye taşımak için girişimlerde bulunacaklarını söylemişti.

SONUCUNU BEKLEYECEKTİK

    CHP İl Başkanı Yüksel Ceylan, 03.12.2005 tarihinde CHP İl Başkanı olarak bir basın açıklaması yaparak, ilimiz Sarıalan Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde Orman Kanunun 40'ncı maddesine aykırı uygulamalar yapıldığını, bölgedeki diğer bazı uygulamalar ile ilgili iddialar bulunduğunu ifade ederek; “Hem halkımızı bilgilendirmeye çalıştım, hem de bazı konularda yetkililerden açıklama istedim. Bu konuyu TBMM'ye taşımak için girişimlerde bulunacağımızı da söylemiştik” dedi.

    Ceylan, “Bu konuyu TBMM'ye taşımak için girişimlerde bulunacağımızı da belirtmemiz üzerine, bulunduğu 3 Milletvekilini, konuyu incelemek üzere ilimize göndermiştir.”

    Ceylan, 8 Aralık’ta Milletvekilleri ve basın mensupları ile Sarıalan Bölgesine giderek inceleme yaptıklarını ve Bolu Orman Bölge Müdürü’nü ziyaret ederek iddiaları ilettiklerini, Bölge Müdürünün açıklamalarını dinlediklerini ifade etti.

    Yüksel Ceylan konuyla ilgili ayrıca, “Bölge Müdürü tarafımıza Genel Müdürlük tarafından konuyu araştırmak üzere 2 Başmüfettiş görevlendirildiğini ifade etmiş, tahkikatın tarafsız olacağı ve neticenin tarafımıza bildirileceği konusunda da garanti vermiştir” dedi.

    İl Başkanı, Aladağ Orman İşletme Müdür Vekili Hasan Türkyılmazın'ın, randevu talep ederek kendisini ziyaret ettiğini ve Türkyılmaz'ın Orman Genel Müdürlüğü'nden ilettiği mektupta, “Açıklamalarımın orman camiası çalışanlarını üzdüğü, açıklamanın haksızlıklarla dolu olduğu belirtilmiş, akabinde de açıklamalarıma konu olan hususlarda Genel Müdürlük Müfettişlerinin görevlendirildiğini belirtmiştir. Tahkikat sonucunda üstü kapalı olarak iddiamın muhatabından özür dilemem istenmiştir” açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE'DE İLK

    Ceylan, yaşananların Türkiye'de bir ilk olduğunu söylerken, “Türkiye'de ilk kez bir genel Müdür, tahkikat açmadan tahkikat açacağı şahsı basın açıklaması suretiyle aklamaya çalışmış, sonra tahkikat açmış, tahkikat açılan kişiyi tahkikatın selameti açısından açığa alacağına şikayetçi konumunda bulunan şahsıma, tahkikat geçiren kişiyle mektup göndererek açık bir destek vermiştir” dedi.

    Daha en başından tahkikata gölge düşmüştür diyen Yüksel Ceylan, “Devletin Genel Müdürlük koltuğunu işgal eden ve tarafsız bir şekilde iddiaları araştırmakla görevli olması gereken bir Kamu Görevlisi, Ana Muhalefet partisinin İl Başkanının iddialarına Devlet ciddiyeti ile yaklaşmak yerine, İktidar Partisi temsilcisi gibi 'siyasi cevaplar' vermişti” ifadelerini kullandı.

    Ceylan, “Devletin Genel Müdürlük koltuğunu işgal eden ve tarafsız bir şekilde iddiaları araştırmakla görevli olması gereken bir Kamu Görevlisi, Ana Muhalefet partisinin İl Başkanının iddialarına Devlet ciddiyeti ile yaklaşmak yerine, İktidar Partisi temsilcisi gibi 'siyasi cevaplar' vermiştir” dedi. Başkan Ceylan, “Sayın Genel Müdür Vekili öylesine rahatsız olmuş ki, Ana Muhalefet partisinin İl Başkanına ismen mektup yazma haddini kendinde bulabilmiştir. Sayın Genel Müdür Vekilinin bu tavırları devlet ciddiyeti ile bağdaşmamaktadır” dedi ve “Genel Müdür vekilinin bu yaptıklarını, hem Sayın Cumhurbaşkanına, hem Sayın Genel Başkanımıza, hem de Sayın Orman Bakanına ayrı ayrı bildireceğiz. Bu tavırları ile ilgili Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı binlerce çalışanı zor durumda bırakmaktadır. Tarafsızlığını yitirdiği ve iyice siyasallaştığı anlaşılan bu Genel Müdür Vekili, Türkiye Cumhuriyeti Devletine yakışmamaktadır” diyerek tepkisini ortaya koydu.

İşte Genel Müdürün mektubu

    “Sayın Yüksel Ceylan

    Bolu CHP İl Başkanı

    Sayın Başkan, 05.12.2005 tarihinde Bolu’da yayınlanan basın organlarında çoğunlu zatınızın açıklama ve beyanı olduğu ifade edilen yazılar, başta Orman Genel Müdürlüğü olarak tüm orman çalışanlarını üzmüştür.

    Orman Genel Müdürlüğü 166 yıllık geçmişi bulunan, bu süre içerisinde ülke ormanlarını koruyan ve geliştiren, bu uğurda yaşamını yitiren yüzlerce görev şehidi bulunan, aynı zamanda orman köylülerinin kalkındırılması için çaba harcayan onurlu ve gururlu bir kamu kurumudur. Ülkemiz topraklarının yaklaşık %22’sini teşkil eden 21.200 000 hektar orman alanının devlet adına koruma, yetiştirme ve işletme gibi önemli bir görevi üstlenmiş yaygın ve geniş bir teşkilattır.

    Orman Genel Müdürlüğü üstlenmiş olduğu görevlerin iflası için 45.000 civarında personel istihdam etmekte, her yıl yaklaşık 250.000 hektar yeni orman kurma ve yenileme çalışması yürüterek ve çeşitli ormancılık hizmetlerinin görülmesi için yaklaşık 3 milyon orman köylüsüne iş temin ederek, yaklaşık 500.000.000 YTL kaynak aktarmaktadır.

    Orman Genel Müdürlüğü çalışma şartları bakımından idari, hukuki, mali ve teknik yönden son derece kapsamlı ve değişik mevzuat çerçevesinde kurallara bağlı bir yönetim sürdürmektedir. Orman böcek ve hastalıkları, ormanların yangınlardan korunması, ormanlara yapılan fiili tecavüzlerin men edilmesi, ormanlar üzerinde alınmış çok çeşitli izin ve irtifak hakları tesis edilmesi, orman sınırlarının korunması, orman yetiştirme ve işletmenin bir gereği olarak orman ürünlerinin üretimi, yeni orman kurulması ve silvikültür ağaçlandırma çalışmaları, orman yollarının yapılması ve ulaşım hizmetleri, orman içi haberleşme faaliyetleri, bina ve tesislerin yapım bakım ve işletilmesi çalışmaları bu faaliyetlerin bir kısmıdır.

    Böyle bir konumu orman katliamı yapan rastgele uygulamalarla (sadece kar amacıyla ile ağaç kesen bir basit şirket gibi) ormanları tahrip eden bir anlayışta göstermek büyük bir haksızlık olarak değerlendirilmektedir.

    Orman camiasının ormanlara götürdüğü hizmetleri ve bu hizmetlerin toplumun kalkınmasında ve gelişmesinde sağladığı katkıları en iyi bilenlerden birisi de hakşinas Bolulular ve büyük çoğunluğu orman köylüsü olan Bolu kırsalında yaşayan insanlarıdır. Bu insanların gözüne bakarak ormancı çalışanları itham etmek en azından şık olmamıştır.

    Orman Genel Müdürlüğü geçmişinde olduğu gibi, bu gün de kendisine verilen görevleri, en başta Anayasa ve Cumhuriyet kanunları çerçevesinde, her işlemi mutlaka bir mevzuata dayandırarak sürdürmektedir. Hiç kimsenin tereddütü olmasın Orman Genel Müdürlüğü siyasi bir kurum olmadığı gibi, siyasallaşmaya da ihtiyacı yoktur.

    İsmi Cumhuriyetle özdeşleşmiş bir siyasi partinin, sizin gibi saygın bir İl Başkanının siyasi bir rakip gibi kamuoyu önünde Genel Müdürlüğümüzü itham ve zan altında bırakması haksız ve mesnetsiz eleştirmesi bizleri gerçekten üzmüştür.

    Bütün bunlara rağmen, bir yanlışı düzelteceğinize, bir yanlış anlamaya meydan vermeyeceğinize olan inancımızın yitirilmemesi için, ortaya koyduğunuz iddiaları kamuoyu önünde cevaplandırmayı bir görev bildik. Geniş ve yaygın bir kurum olan Genel Müdürlüğümüz, çalışanları içerisinde de az da olsa yanlış yapanlar olabileceğini dikkate alarak açıklama yaptığınız konuları önemseyerek iki Genel Müdürlük müfettişini konuyu incelemek üzere görevlendirdik.

    Bolu basınına ve zatınıza bir ilk cevap olarak ilişik açıklamayı yapmayı bir görev bilerek, yapılacak denetim ve soruşturmalar sonunda hazırlanacak müfettiş raporlarının da sizlerle paylaşacağımızı bildirir, aynı şekilde yapılan yanlış açıklamaların düzeltilmesi için basın ve kamuoyu önünde sizleri de ormancı çalışanları adına yanlışı düzeltmeye davet ediyor,

    Başarılar diliyorum.

    Osman Kahveci

    Orman Genel Müdür V.”

14.12.2005

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.