CHP eski İl Başkanı Cahit Çıngı’dan üyelere çağrı; "Delege seçimlerine katılmayın"

CHP eski İl Başkanı Cahit Çıngı’dan üyelere çağrı; "Delege seçimlerine katılmayın"

Bir süre önce CHP Genel Merkez kararı ile görevden alınan CHP eski İl Başkanı Cahit Çıngı dün bir basın açıklaması yaparak, CHP üyelerine delege seçimlerine katılmama çağrısında bulundu.

Bir süre önce CHP Genel Merkez kararı ile görevden alınan CHP eski İl Başkanı Cahit Çıngı dün bir basın açıklaması yaparak, CHP üyelerine delege seçimlerine katılmama çağrısında bulundu.

CHP Bolu İl Örgütü'nde yaşananları açıklayan Çıngı, mevcut CHP Bolu İl Sekreteri Cemal Özsoy'dan basın açıklaması yapmak için bir parti bayrağını ödünç istediğini, ancak Yüksel Ceylan tarafından bunun engellendiğini belirtti. Yeni il yönetimi ile ilgili birçok açıklamada bulunan Çıngı, CHP üyelerini dün başlayacak olan delege seçimlerine katılmamaya çağırdı. ENA Restaurant’ta biraraya gelen 100'ün üzerindeki CHP'linin Çıngı’ya destek verdiği gözlenirken, destek verenler arasında mevcut Kadın Kolları Başkanı Döndü Yalçın ile Gençlik Kolları Başkanı Yücel Özkan'ın da bulunması dikkat çekiciydi. Çıngı, yasal olarak AİHM'ne başvuruda bulunduklarını ve bunun milletvekilleri nezdinde, üst düzeyde devam ettiğini belirtti.

TÜRKİYE'DE ÖRNEĞİ YOK

Bir süre önce CHP Genel Merkez Yönetim Kurulu kararı gereğince, CHP Bolu İl ve Merkez İlçe Yönetimleri ile Başkanlarının görevden alındığını; İl Başkanlığı devir teslim töreni sırasında ise merkez ilçe ve diğer ilçelerin üye sayılarını açıkladıklarını ve bu konunun takipçisi olacaklarını söylediklerini hatırlatan eski CHP Bolu İl Başkanı Cahit Çıngı; "CHP Genel Merkezi tarafından açıklanan kongreler takvimi çerçevesinde, 9 Mayıs 2005 günü askıya çıkartılması gereken üye listeleri, Bolu örgütü yöneticilerinin talebi ve Genel Merkez Yönetimi kararıyla, Türkiye'de örneği görülmeyen bir şekilde 10 gün uzatılmış ve askıya çıkarılma süresinin 19 Mayıs 2005 günü başlayacağı ilan edilmiştir" şeklinde konuştu.

20 GÜN İÇİNDE 500 YENİ ÜYE

İlan edilen gün, üye listelerini kontrol etmek amacıyla CHP İl binasına gidildiğinde yeni yönetimin büyük tepkisiyle karşılaştıklarını belirten Çıngı; üye listelerinin kontrol edilmek amaçlı değil, usuleten asıldığını belirtti. Listelerin medeni koşullarda kontrol edilmesinin dahi olanak dışı olduğunu vurgulayan Çıngı, konuşmasına şu şekilde devam etti; "Kaldı ki, bugün başlayacak olan delege seçimleri bile üyelerimizden gizlenmektedir. Kongre takvimi 1,5 ay önce belli olmasına karşın hiçbir basın kuruluşunda Merkez İlçe Başkanlığı'nın bu konu ile ilgili bir açıklaması olmamıştır. Partimizin cep telefonlarında mesaj sistemi olmasına rağmen bu yöntem de üyelerimiz için kullanılmamış, parti üyelerinden süreç gizlenmiş, sadece kendi yandaşlarına telefonla özel çağrı yapılmıştır. Varılmak istenen sonuç bellidir. Sadece kendi yandaşlarının kullandığı oylarla parti içi iktidarı ele geçirmek."

Çıngı ayrıca, yapılan kontroller sonucunda, yaklaşık 20 gün içerisinde 500 civarında yeni üye kaydının yapıldığını saptadıklarını, bunun hem sevindirici hem de düşündürücü olduğunu ifade etti.

BU TARZDA BİR YAKLAŞIM HİÇBİR DÖNEMDE YAŞANMAMIŞTIR

Eski CHP İl Başkanı Cahit Çıngı, Cumhuriyet Halk Partisi'ne yeni üye kaydını yaptıran kişilerin adres beyanları ile ilgili olarak ise, "Eski bir Parti Meclisi Üyesi'nin Bolu İl binasını, saygın bir Meslek Örgütü Başkanı'nın işyerini ikametgâh olarak gösterip kayıt yapıldığı tarafımızdan saptanmış ve süresi içinde gerekli itirazlar tüzüğümüzün kuralları çerçevesinde yapılmıştır. Ancak Merkez İlçe Başkanlığı, bu itirazlarımızın tamamını yok saymış ve reddetmiştir. Gazi Mustafa Kemal'in kurduğu partide; parti içi demokrasinin bu kadar hiçe sayıldığı, bu kadar özünde samimiyet içermeyen, tamamıyla bir mevki zapt etme, amaçlı bir genel yaklaşım hiçbir dönemde yaşanmamıştır" şeklinde konuşurken, CHP'nin iyi ve kötü her döneminde, Cumhuriyet Halk Partililiğini unutmadan özverili bir biçimde partilerine sahip çıktıklarını, bütün bu olanlara da tepkisiz kalmalarının düşünülemeyeceğini söyledi.

ŞEKLİ BİR DEMOKRASİCİLİK OYUNU

Tepkilerinin bütün evrelerde olduğu gibi demokrasiye, çağdaş siyasal yapıya ve hukuka uygun bir biçimde devam edeceklerini belirten Cahit Çıngı; "Bugün yapılmaya başlanacak delege seçimlerine katılmamayı da anlamlı bir tepki olarak düşünüyor ve tüm CHP'lileri bu tepkiye katılmaya davet ediyoruz. Biliyoruz ki yapılacak seçimler şimdiye kadar olduğu gibi, şimdiden sonra da partiye koşulsuz destek verenlerin sesini oluşturmayacak, bilakis şekli bir demokrasicilik oyunu oynanacaktır. Bizler böyle bir oyunun ve yalanın payendesi olmayacağız. Her zaman olduğu gibi partililiğinde ve geçmişinde hiçbir şüphe olmayan insanların da haklı tepkisi gün gelecek daha da anlamlı olacaktır" dedi.

TEPKİMİZ, KENDİLERİNİ İKTİDARA TAŞIMAK İSTEYENLERE

Partilerini tek başına iktidara taşımak istediklerini ve bunun temel amaçları olduğunu belirten Çıngı, tepkilerinin partilerine değil, kendilerini iktidara taşımak isteyenlere olduğunu söyledi. Çıngı ayrıca, CHP'nin tek başına iktidar yürüyüşünün önünü kesmek isteyenlerle de mücadelelerini sonuna kadar süreceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.