CHP İl Başkanı Cahit Çıngı; ‘SORUMLULUK EN FAZLA BİZE DÜŞÜYOR’

CHP İl Başkanı Cahit Çıngı; ‘SORUMLULUK EN FAZLA BİZE DÜŞÜYOR’

81.Kuruluş Yıldönümü dolayısı ile bir basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Cahit Çıngı; "Cumhuriyet Halk Partisi, 9 Eylül 1923’te kuruldu. Cumhuriyet tarihinin kilometre taşlarının hepsinde CHP’nin de olması onur kayn

81.Kuruluş Yıldönümü dolayısı ile bir basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Cahit Çıngı; "Cumhuriyet Halk Partisi, 9 Eylül 1923’te kuruldu. Cumhuriyet tarihinin kilometre taşlarının hepsinde CHP’nin de olması onur kaynağımızdır. Kurma onurunu yaşadığımız Cumhuriyeti koruma sorumluluğunun da en fazla bize düştüğünü hiçbir zaman unutmayacağız" dedi.

Bugün Cumhuriyet Halk Partisi’nin 81.Kuruluş Yıldönümünü kutladıklarını ifade eden CHP İl Başkanı Cahit Çıngı, "23 Temmuz 1919 tarihinde yapılan Erzurum Kongresi; Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunda atılan ilk adımdır. Daha sonra yapılan Sivas Kongresi ise, Partimizin ilk kurultayı niteliğindedir. Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Kongresi’nde oluşan, Anadolu ve Rumeli Müdafa-ı Hukuk Cemiyetlerinin devamıdır" dedi.

TÜZÜK 7 EYLÜL’DE HAZIRLANDI, 9 EYLÜL’DE KABUL EDİLDİ

1922 yılında, Mustafa Kemal Atatürk’ün gelişen koşullar altında cemiyetçilik ve grupçuluk hareketlerinin yeterli olmayacağını anladığını ve partileşme sürecini başlattığını ifade eden Çıngı, "7 Ağustos günü Meclis’te toplanan milletvekilleri, Cumhuriyet Halk Partisi’nin tüzüğünü hazırlamaya başlamış ve 9 Eylül 1923 günü kabul etmiştir. Bu tarih Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş günüdür" şeklinde konuştu.

CUMHURİYET’İN KİLOMETRE TAŞLARINDA OLMAKTAN ONUR DUYUYORUZ

Kuruluşuyla cemiyetin tüm kadrosunu devir alan Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu niteliğinin tarihinin, gerek Milli Mücadele, gerekse Cumhuriyet ile özdeş olmasını sağladığının altını çizen CHP İl Başkanı Cahit Çıngı, "Yurdumuzun düşman işgalinden kurtulup bağımsızlığını kazanması, Atatürk Devrimleri ile çağdaşlaşma yoluna girip kalkınması, demokratikleşmesi, demokratik ve laik bir sosyal hukuk devleti haline gelmesi, Cumhuriyet tarihinin kilometre taşlarıdır. Bu kilometre taşlarının hepsinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin olması da bizler için ayrı bir onur kaynağıdır" dedi.

CUMHURİYET’İ KORUMA SORUMLULUĞU EN FAZLA BİZE DÜŞÜYOR

Ülkemizin Sivas Kongresi’nden buyana yaşadığı zor dönemler gibi, bir zor dönemi daha yaşadığını söyleyen Çıngı, "İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz, yıllardan buyana sağ iktidarların neredeyse alışkanlık haline getirdiği ahlaki çöküntü, eğitim ve sağlıkta yalnızca parası olanlara hizmet verebilecek bir sistemin yok etmeye çalıştığı bir sosyal devlet görüntüsü, hepimizi son derece üzmekte ve biz Cumhuriyet Halk Partililere görevlerini anımsatmaktadır. Ülkemizi kalkındırma, demokratikleşme, bugünün gereklerine göre yeniden yapılandırma ve Atatürk’ün dediği gibi 'Çağdaş Uygarlık Düzeyinin Üzerine Çıkarma' mücadelesini daha yoğun bir şekilde sürdürecek, kurma onurunu yaşadığımız Cumhuriyeti koruma sorumluluğunun da en fazla bize düştüğünü hiçbir zaman unutmayacağız" şeklinde konuştu.

Kutlama programı bugün saat: 12.30’da Anıtpark’ta yapılacak çelenk koyma töreni ile başlayacak. Akşam saat: 18.30’da ise Cumhuriyet Halk Partisi’nde kokteyl olacağı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.