CHP İl Başkanı Yüksel Ceylan; "Olmayan borcun nesi kapatıldı?"

CHP İl Başkanı Yüksel Ceylan; "Olmayan borcun nesi kapatıldı?"

CHP İl Başkanı Yüksel Ceylan, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın yaptığı açıklamaları değerlendirerek; “Olmayan borcun nesini kapattı?” dedi.

CHP İl Başkanı Yüksel Ceylan, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın yaptığı açıklamaları değerlendirerek; “Olmayan borcun nesini kapattı?” dedi.

Birkaç gün önce gazetelerde yayınlanan açıklamalarda, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Yüksel Ceylan'a yüklenmiş ve “Belediyede köklü bir değişiklik yapmasaydık 2 ay gibi bir süre içinde iflasa gidecektik” demişti. Eski Belediye Başkanı ve CHP İl Başkanı Yüksel Ceylan ise, Yılmaz'ın açıklamalarına cevap vererek; “Belediyelerde kar ve iflas gibi kavramlar yok” dedi.

BELEDİYE İFLAS ETMEZ

Başkan Yılmaz'ın yerel gazetelere yaptığı açıklamalarda yer alan, “Belediyede köklü bir değişiklik yapmasaydık, iflas edecektik” sözünü değerlendiren eski Belediye Başkanı Yüksel Ceylan, “Resmi kurumlar iflas etmez. Kamu görevinde iflas ya da kâr diye bir kavram yoktur. Kamuda fayda vardır. Bu fayda da toplumun huzuru ve mutluluğudur. Bolu Belediyesi'ndeki görevimizi devir ettiğimiz tarihteki en önemli ana borcumuz, 2003 yılı işçi sigorta primi ve stopaj borcuydu. Bir de işçilerimize 1,5 ikramiye ve akaryakıt işletmecisine ise 600 milyon borcumuz vardı. İşçi ikramiyeleri ve akaryakıt borcunu topladığımızda hemen ödenmesi gereken 1,5 trilyonluk borç vardı. Diğer borçlar ise devlete olan borçlardı. Devlete ödenmesi gereken sigorta ve stopaj borçlarının ödenip ödenmediğini bilmiyoruz. Ancak ödenmediği kanaatindeyiz. Devlete olan borcun ödenmemesiyle Belediye iflas etmez. Bizim de zaten sadece Belediyeye borcumuz vardı. 1,5 trilyonluk borç ise, borç bile sayılmazdı” şeklinde konuştu.

İŞÇİLERİN ÇIKARTILMASI SİYASİ BİR YAKLAŞIMDI

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın, işçileri işten çıkartmasındaki amacının personel fazlalığını ortadan kaldırmak ve bu sayede Belediye’nin borçlarını kapatmak olduğunu hatırlatan Yüksel Ceylan, “Ama Belediye’nin borcu yoktu, olmayan borcun nesini kapatacaktı? Belediye’den işçiler çıkartıldıktan sonra bir takım özelleştirmeler yapıldı. Özelleşen yerlerde yine işçi çalışıyor. Hatta işçiler işten atıldıktan sonra, bir ara verilmesi gereken hizmetlerde meydana gelen aksamaların nedeni olarak, yeterli sayıda işçinin olmaması gösterildi. Çöp sorununun nedeni olarak, işçinin olmaması gösterildi. İşçilerin işten çıkartılması siyasi bir yaklaşımdı ve bu da benim dönemimde işe alınan işçiler arasında kıyım yapılmasına neden oldu” şeklinde konuşurken, yargının bu kıyımın yapıldığını ortaya çıkardığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.