CHP Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan; "2010’dan önce mümkün değil"

CHP Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan; "2010’dan önce mümkün değil"

CHP Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan, doğalgazın Bolu'ya gelme sürecini BOTAŞ yetkilileri ile değerlendirdiklerini söyleyerek; “Coşkunyürek'in söylediği gibi 2007 Ekim'inde doğalgazın Bolu'ya gelişi mümkün görünmüyor. Yaygın

CHP Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan, doğalgazın Bolu'ya gelme sürecini BOTAŞ yetkilileri ile değerlendirdiklerini söyleyerek; “Coşkunyürek'in söylediği gibi 2007 Ekim'inde doğalgazın Bolu'ya gelişi mümkün görünmüyor. Yaygın kullanım 2010'dan önce mümkün görünmüyor” dedi.

BOTAŞ'ta Doğalgaz ve İnşaat Daire Başkanları ile geçen hafta içinde görüştüğünü belirten Tanju Özcan, gazetemize yaptığı açıklamada yetkililerle doğalgazın Bolu'ya geliş sürecini değerlendirdiklerini söyledi. Ağustos ayında iptal edilen ihale için 10 Nisan'a kadar teklif toplandığını ve bu teklifleri değerlendirmek için Kamu İhale Kurumu’nun çalışmaya başlayacağını vurgulayan Özcan; “Kamu İhale Kurulu toplanan bu teklifleri, takribi 2 ay içinde inceleyecek ve sonuçlandıracak. En iyi teklifi veren firma ile anlaşma yapılacak. Bu anlaşmanın ardından boru hattının geçeceği güzergah belirlenecek. Bu hat, yaklaşık 1000 kişinin sahibi olduğu araziden geçecek. Tarlaların, evlerin bulunduğu arsalardan geçecek. İstimlak aşamasında 1 kişi ile anlaşılamasa iş mahkemeye gidecek, uzayacak. Arazi istimlakları, en iyi olasılıkla, 6 aylık bir süreci gerektirecek” diye konuştu.

Anlaşmada süre 18-21 ay

Tanju Özcan, ihaleyi alan firmaya, yer teslimi yapıldıktan sonra işi tamamlaması için mevsim koşullarının göz önünde bulundurulacağının altını çizerek; “Yer tesliminin ardından firmaya 18 ila 21 aylık bir süre tanınıyor. Bolu'daki mevsim koşullarının uygun olmadığı göz önünde bulundurularak, anlaşmaya bu madde konulmuş. Bu süreler toplandığında en iyi ihtimalle ana boru hattının Bolu'ya ulaşması 2008 yılının sonunu bulacak. Yüksel Coşkunyürek 2007 Ekim tarihini verirken, ihale teklifleri toplandı, 15 gün sonra firma belli olacak, 1 ay içinde yer teslimi yapılacak, hat döşemesi de 18 ay içinde tamamlanacak gibi düşünüyor” dedi.

Yaygın kullanım süresi daha uzun

BOTAŞ yetkilileri ile yaptığı görüşmenin ayrıntılarını bizimle paylaşan Tanju Özcan, doğalgazın Bolu'da yaygın kullanımına ne zaman geçileceği konusundaki düşüncesini şöyle belirtti; “EPDK Bolu'da şehir içi ihalesini yaptı. Şimdi, ana hat Bolu'ya ulaştıktan sonra yani doğalgaz, Bolu sınırlarına geldikten sonra, şehir içi ihalesini alan firma ilk 6 ay içinde ilk kazmayı vuracak. Bu işlem tamamlandıktan sonra, BOTAŞ yetkililerinden öğrendiğime göre bir deneme sürecine girilecek. Belli bir alana doğalgaz verilecek. BOTAŞ buradan elde ettiği gelirle diğer alanlardaki çalışmalarını yapacak. Yetkiliye, yaygın kullanımı yani evlerimizde kullanacağımız aşamaya ne zaman geleceğini sorduğumda, bana Düzce örneğini verdi.”

Siz düşünün

BOTAŞ Doğalgaz Daire Başkanı ile yaptıkları değerlendirmede, yetkilinin verdiği Düzce örneğinin çarpıcı olduğunu söyleyen Özcan; “Düzce'ye 1994 yılında gelen doğalgaz, bir firma tarafından deneme süresi içinde kullanıldı. Aşamalı olarak gelişen süreçte, aradan 11 yıl geçti. Yani Bolu'daki yaygın kullanım için, doğalgazın evlerimize girebilmesi için çok zaman var. Tam bir tarih vermek istemiyorum ama, 2010 yılı ve üzeri bir tarih söylemek yanlış olmaz” dedi.

Doğalgaz gelecek diyenler BOTAŞ'a uğramıyor bile

BOTAŞ'taki bir uygulamaya dikkat çeken Tanju Özcan, ziyaret ve iş için gelenlerin kayıtlarının bilgisayarlarda tutulduğunu belirterek; “BOTAŞ binasına girişte yapılan uygulamada, 6 aylık ziyaretçi kayıtları tutuluyor. Bakanlar hariç herkes girişte ziyaretçi kartı almak için kimliğini bırakıyor ve bilgisayara işleniyor. Sadece merak ettiğim için öğrenmek istedim ve kayıtları inceledim. Çok ilginçtir ki, Bolu'ya doğalgaz getireceğini söyleyen belediye başkanımız, 6 ay içinde BOTAŞ'I hiç ziyaret etmemiş. Metin Yılmaz kapısından girmemiş, Mehmet Güner ise iki ziyaret yapmış.”

15.04.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.