CHP Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan; "Son sözü Başkan değil, yargı söyler"

CHP Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan; "Son sözü Başkan değil, yargı söyler"

CHP Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan, Belediye Meclisinin, Cumhuriyet Parkı yerine katlı otopark yapılması kararına, Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne iptal davası açmıştı. Özcan açtığı davanın olumlu sonuçlandığını ve İdari M

CHP Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan, Belediye Meclisinin, Cumhuriyet Parkı yerine katlı otopark yapılması kararına, Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne iptal davası açmıştı. Özcan açtığı davanın olumlu sonuçlandığını ve İdari Mahkemenin oybirliği ile aldığı kararla yürütmeyi durdurduğunu bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu.

Cumhuriyet Parkı yerine katlı otopark yapmak isteyen Belediyeye karşı parkın yeşil alan olarak kalmasını isteyen CHP Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan, yürütmenin durdurulmasından dolayı mutluluğunu basın mensuplarıyla ve partililerle paylaştı.

“NE KADAR YANLIŞ KARAR OLDUĞU ANLAŞILDI”

Tanju Özcan; “Bolu Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı oturumunda aldığı ve kamuoyunda Cumhuriyet Parkı’nın yerine çok katlı otopark yapılması olarak bilinen kararın iptali ve yürütmesinin durdurulmasına ilişkin olarak, bir ay kadar önce Sakarya İdare Mahkemesi’ne bir dava açmıştım. Bu gün sabah saatleri itibarıyla dava ile ilgili olarak bir tebligat aldım. Mahkeme tebligatında özetle; “Belediye Meclis Üyesi Tanju Özcan tarafından iptali istenen işlemin yürütülmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verilmiştir” denilmektedir.Mahkeme kararının açılımı aynen şu şekildedir: Sayın Mahkeme davam ile ilgili yaptığı ilk incelemede, iddialarımı doğru ve yerinde bulmuş, Belediye Başkanlığı’nın bir emrivaki yaparak kararı uygulamaya koymasını engellemek için de, dava sonuna kadar kararın uygulamasını durdurmuştur.Şunu önemle vurgulamakta fayda görüyorum; Sayın İdare Mahkemesinin kararı istisnai bir karardır. Yani idare mahkemeleri ilk inceleme ile çok istisnai durumlarda yürütmeyi durdurmaktadır. Benim davamda ilk inceleme sonucunda Mahkemenin yürütmeyi durdurması, kararın ilk bakışta bile ne kadar yanlış olduğunun görülmesinden kaynaklanmaktadır” şeklinde konuşarak, mahkemenin kesin kararını vermesinin uzun sürebileceğini, ama o zamana kadar belediyenin parka tek çivi bile çakamayacağını belirtti.

“EN MUTLU OLDUĞUM DAVA”

Meslek hayatındaki en mutlu anı yaşadığını belirten Özcan, “Bu karar beni son derece mutlu etmiştir. Yaklaşık 10 yıllık meslek hayatımda bir çok dava kazandım, bir çok önemli kararlar aldım. Ancak hiç birinde şu anda olduğum kadar mutlu olmadım. Çünkü bu karar öyle bir karar ki, satır aralarında herkese yeşil alanın toplum için ne kadar önemli olduğunu anlatmış, hukuk devletinde son sözü idarenin değil, yargının söyleyeceğini herkese hatırlatmıştır. Öyle umuyor ve diliyorum ki, Sayın Mahkeme yargılamanın sonunda da, bu karara paralel bir karar verecektir” dedi.

“BELEDİYE BAŞKANINA SESLENİYORUM”

Belediye Başkanını da konuyla ilgili eleştiren Özcan, “Sayın Başkan, size sık sık izah etmeye çalıştığım üzere, Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk Devletlerinde son sözü Belediye Başkanları değil, Mahkemeler söyler. Mahkemede açıkça diyor ki, ilk bakışta bile yanlışlığı görülen kararın yürütmesini durduruyorum. Demek ki, Belediye Başkanlarının ‘Adam asamamak ve para basamamak' dışında da yapamayacağı başka işler varmış. Yani Mahkeme kararında da belirtildiği gibi, mesela Cumhuriyet Parkı yerine çok katlı otopark yapılamazmış” şeklinde konuştu ve bu davada kendisine destek olan herkese teşekkür etti.

12.07.2006
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.