CHP’de deprem

CHP’de deprem

Cumhuriyet Halk Partisi, dün yaklaşık 120 istifayla sarsıldı. Eski İl Başkanları Cahit Çıngı ve Nihat Başer, toplu istifalarının sebebinin CHP'ye olan tepkilerinden kaynaklandığını dile getirdiler. Tepkilerinin Genel Merkez ve Den

Cumhuriyet Halk Partisi, dün yaklaşık 120 istifayla sarsıldı. Eski İl Başkanları Cahit Çıngı ve Nihat Başer, toplu istifalarının sebebinin CHP'ye olan tepkilerinden kaynaklandığını dile getirdiler. Tepkilerinin Genel Merkez ve Deniz Baykal'a olduğunu, ancak herkes tarafından eşit ölçüde algılanması gerektiğini vurguladılar. Toplu olarak herhangi bir partiye geçmeyeceklerinin de altını çizdiler.

CHP İl Başkanı olarak, 1,5 yıl görev yapan ve görev süresi dolmadan Genel Merkez tarafından görevden alınan Cahit Çıngı, kısa bir konuşma yaptı. Çıngı aldıkları istifa kararının kolay olmadığını uzun süre düşündüklerini ve yaklaşık 120 kişilik bir grup olarak bu karara vardıklarını ifade etti. Çıngı'dan sonra ise Nihat Başer aldıkları kararla ilgili açıklamasını okudu.

Nihat Başer açıklamasına; “Uzun süredir çeşitli kademelerinde onurla görev yaptığımız CHP'den istifa ediyoruz” diyerek başladı. Bulundukları görevler içinde rahatsızlık duydukları çeşitli konuları tüzük çerçevesinde daha üst kademelere taşımaya çalıştıklarını, ancak CHP'nin, evrensel sosyal demokrasi ilkelerinin oluşturulması gerektirdiği gibi davranışlarda bulunmadığını söyledi. Bu davranış biçiminin de İstifa kararı almalarında temel neden olduğunu belirtti. Başer bildiği kadarıyla Türkiye'de böyle toplu bir istifanın olmadığını, belirleyecekleri bir yöntemle de istifalarını İl Yönetimine ve Genel Merkeze sunacaklarını söyledi. CHP'nin düşüncesinden uzaklaştığını, şu anda Türk Solunu temsil edebilecek bir partinin bulunmadığını ve bu nedenle de istifa edenlerin özgür olarak siyasi hayatlarına devam edeceklerini ifade etti. Ayrıca sorunlarının Deniz Baykal'la olduğunu belirtti.

“TÜRKİYE İYİ YÖNETİLMİYOR”

Başer, Türkiye'nin bir çok sorunu olduğunun altını çizerek; “Türkiye iyi yönetilmiyor. İşsizlik ve geçim sıkıntısının hala bir numaralı sorun olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Adaletsiz gelir dağılımı hala ülkemizin en önemli sorunlarının başında geliyor. Altyapısı olmayan bir ekonomik sistem, emanet bir elbise gibi Türkiye'ye giydirilmeye çalışılıyor” dedi. Başer, Türkiye'de eğitim ve sağlık sorunlarının arttığını, sosyal devlet kavramının terk edildiğini, çağdaşlık karşıtı akımların güçlendiğini, ülkede bir çok çete oluştuğunu, terörün giderek tırmandığını ve Türkiye'nin üniter yapısı üzerinde oynanan oyunlara iktidarın seyirci kaldığını belirtti.

“SOL ALTERNATİF OLMALIDIR”

Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunlar karşısında ana muhalefet partisinin görevinin, yükselişe geçerek demokratik bir alternatif yaratmak olduğunu söyleyen Başer; “Olması gereken sağın karşısında solun alternatif olmasıdır. Solun halkın geniş kesimleriyle kucaklaşabilmesi, onların güvenini ve desteğini alabilmesi, onlara sadece seçim sandıklarında değil, günlük hayatlarında da bir arada olabilmesi gerekmektedir. Sol bir partinin gücünü toplumun çalışan, üreten, çağdaşlıktan yana olan, eşitlik ve özgürlük isteyen kesimlerinden alması gerekmektedir. Sol bir partinin, gücünü toplumun çalışan, üreten, çağdaşlıktan yana olan eşitlik ve özgürlük isteyen kesimlerinden alması gerekmektedir. Sol bir partinin toplumun çoğunluğunu oluşturan kadınlarımıza ve gençlerimize daha çok katılımcı ağırlık vermesi, onların yetki ve sorumluluklarını daha da artırması gerekmektedir. Farklı sosyal kesimlerin parti içinde yer almasını sağlaması, onların siyasete daha aktif katılımlarını sağlaması gerekmektedir. Siyasete emek vermiş deneyimli isimleri partiden ihraç etmek yerine, onların parti içinde kalmasını sağlamak ve onların bilgi birikiminden yararlanmak gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“KAPILAR SAĞ ANLAYIŞA AÇILDI”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkez Yönetiminin, partiyi Atatürk'ün kurduğu parti olmaktan çıkartarak, dar kadrocu belli bir anlayışın partisi haline dönüştürdüğünü vurgulayan Başer, CHP'nin kendisini sol anlayışın temsilcisi olarak görmekle birlikte, sahip olduğu tüm sol değerleri zaman içinde erozyona uğratarak, kapılarını sola kapattığını ve sağ anlayışa ardına kadar açan bir parti haline dönüştüğünü söyledi. Başer; “Genel Merkez Yöneticilerimiz; Türk soluna “sensiz olmaz” demek yerine, “bensiz olmaz” anlayışını ön plana çıkartmışlar ve “halkımız için Türkiye'de iktidar olmak” anlayışı yerine, “Kendimiz için CHP'de iktidar” anlayışını ön plana çıkartmışlardır. Türkiye'ye demokrasiyi anlatmak, Türkiye'de demokrasiyi tam anlamıyla yerleştirmek gibi bir misyonu üstlendikleri halde, önce parti içi demokrasi ayaklar altına alınmıştır”dedi.

“PARTİ TÜZÜĞÜ BAŞKANIN İSTEĞİYLE DEĞİŞTİ”

Başer, parti tüzüğünün Genel Başkanın isteği doğrultusunda değiştirildiğini söyleyerek; “2003 yılında yapılan kurultayımızda, parti tüzüğü üzerinde Genel Başkan isteğiyle yapılan değişiklikler, kurultay delegasyonunun büyük bir bölümü tarafın-dan kabul görmemesine rağmen, zorlama bir oylama sistemiyle kabul ettirilmiş, partideki tüm farklı ama üretken seslerin bir daha konuşmamaları için gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Gerek 2003 yılında yapılan kurultayda, gerekse daha sonra yapılan olağanüstü kurultaylarda, genel merkez yönetiminin oluşumu ve siyasi davranışlarını eleştiren, bu eleştirileri yaparken, amaçları sadece CHP'nin kaybettirilmeye çalışılan özüne dönmesini sağlamak olan 30'a yakın il ve birçok ilçe yönetimi görevden alınmıştır. Alınan yönetimlerin yerini, görevleri sadece mevcut genel merkez yönetimlerinin taşeronluğunu yapmak olan devşirme yönetimler almıştır”dedi.

“SEÇİMLERE DEVŞİRME ADAYLARLA GİRİLDİ”

CHP'nin başarı olarak sadece genelde ve yerelde iktidar olması olduğunu ifade eden Başer; “Cumhuriyet Halk Partisi'nin kabul edilebilir seçim başarısı, genelde ve yerelde iktidar olmaktır. 1995 yılından buyana girdiği tüm seçimlerde başarısız olan, hatta bir kez de Cumhuriyet Halk Partisi'nin tarihinde ilk kez seçim barajı altında kalmasına neden olan Genel Merkez Yönetimi, sokaktaki seçmenin sesini onları taşıyan örgütlerinden gelen tüm uyarıları duymazdan gelmiş, bütün yenilgilerin suçluları o örgütlermiş gibi hareket ederek onları parti içinde yok etme savaşı vermiştir. Aslında; Genel Seçimlerde her miting alanına “İşte benim vitrinim sıfır kilometre siyasetçiler” söylemiyle çıkan Genel Başkanın, o vitrininden hiç kimsenin artık parti içerisinde olmadığı bütün kamuoyunca malumdur. Merkez Yoklamasıyla belirleyip seçim kazanan milletvekillerinin, 25 tanesinin şu anda CHP'den ayrıldığı ve bunların birçoğunun AKP dahil sağ partilerde siyasete devam ettiği de herkesçe malumdur. Ankara, İstanbul, Antalya gibi illerde olduğu gibi diğer illerde de diğer partiler-den yapılan devşirme adaylarla girilen yerel seçimlerin sonuçları da herkesçe bilinmektedir” şeklinde konuştu.

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nden örnek veren eski il başkanı; “Ulu Önder Atatürk; Gençliğe Hitabesi'nin bir bölümünde; “Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar, gaflet, delalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler” demektedir. Türkiye'ye tek başına iktidar gerekir diyerek AKP'yi tek başına iktidar yapan niçin olduğunu bizlerin hiç anlayamadığı biçimde, Tayyip Erdoğan'ın önce milletvekili sonra Başbakan olmasını sağlayan 4 yıllık iktidar uygulamaları, şeriatçı kadrolaşmalar, ülkenin parsel parsel satılması karşısında sessiz kalan sendikal haklarını kullanmaya çalışan memurun 12 Eylül darbesi sonrası yeniden yapılanmaya çalışan işçi sendikalarının, Türkiye'de demokrasi mücadelesi vermeye çalışan sivil toplum örgütlerinin yanında olamayan CHP Genel Merkez Yönetimi'nin Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nde konu ettiği kuşkulara dolaylı da olsa destek verdiği son derece açıktır” ifadelerini kullandı. Başer konuşmasının son bölümünü ise; “Bizlerin isteği; daha çok üreten, ürettiğini adaletli paylaşan, herkese iş ve aş yaratan sosyal devleti hukuk devletini eksiksiz uygulayan bir Türkiye'dir. Bizlerin isteği; 12 Eylül'ün tüm etkilerini ortadan kaldıracak 12 Eylül hukukuyla tam olarak hesaplaşacak çağdaş, demokratik bir düzendir. Cumhuriyet Halk Partisi; bugünkü yönetim anlayışıyla düşlediğimiz Türkiye'ye ulaşabileceğimiz siyasi yapıdan gün geçtikçe uzaklaşmış, sağ partilerin bir kopyası haline dönüşmüş, bırakınız geleceğe dönük politikaları, günlük politikalar üretebilmekten bile yoksun hale gelmiştir. Bizler; CHP'nin mevcut genel merkez yönetiminin yönetim ve siyaset anlayışıyla artık Türk solunu temsil etmediğine, halkımızın kaygı ve beklentilerine yanıt vermediğine, bu anlayışın sürdüğü sürece de veremeyeceğine inanıyoruz. Bu nedenle bugün itibariyle CHP üyeliğimize son veriyoruz” diyerek konuşmasını noktaladı.

İşte istifa eden isimler

H. Cahit Çıngı (Eski İl Başkanı-Kurultay Delegesi), Nihat Başer (Eski İl Başkanı- Kurultay Delegesi), Raşit Aydın (Eski Merkez İlçe Başkanı), Gülten Kaya (Eski İl Yönetim Kurulu Üyesi-İl Kadın Kolu Bşk.), Döndü Yalçın (Eski Merkez İlçe Y.K.Üyesi-Kadın Kolları Başkanı), Yücel Özkan (Eski Gençlik Kolları Başkanı), Kemal Karakurt (Eski İl Sekreteri-Kurultay Delegesi), Mehmet Karakaya (Eski İl Sekreteri-Kurultay Delegesi), E.Nural Çıngı (Eski İl Sekreteri), Ayhan Ceylan (Eski İl Başkan Yardımcısı), Süleyman Ulus (Eski İl. Bşk. Yrd.-Belediye Meclis Üyesi), Turgut Kalaycıoğlu (Eski Merkez İlçe Y.K.Üyesi-Belediye Meclis Üyesi), Özaydın Çetin (Eski İl Başkan Yardımcısı), Fatma Atalay (Eski İl Saymanı), Birsen Aslan (Eski İl Yönetim Kurulu Üyesi), Bahattin Atalay (Eski İl Yönetim Kurulu Üyesi), Mustafa Karatağ (Eski İl Yönetim Kurulu Üyesi), Ercan Daylan (Eski İl Yönetim Kurulu Üyesi), Hatice Akça (Eski İl Yönetim Kurulu Üyesi), Hatice Altundal (Eski İl Yönetim Kurulu Üyesi), Nevin Özdoğan (Eski İl Yönetim Kurulu Üyesi), Yılmaz Düzgün (Eski İl Yönetim Kurulu Üyesi), Belgin Batı (Eski Merkez İlçe Y.K. Sekreteri), Gürsel Esen (Eski Merkez İlçe Y.K.Üyesi), Orhan Kaya (Eski Merkez İlçe Saymanı), Ramiz Güleç (Eski Merkez İlçe Y.K. Üyesi), Süleyman Kuyucak (Eski Merkez İlçe Sekreteri), H.Cahit Çokşirin (Eski Merkez İlçe Y.K.Üyesi), Oğuz Altundal (Eski Merkez İlçe Y.K.Üyesi), Coşkun Selen (Eski Merkez İlçe Y.K.Üyesi), Nurten Ulus (Eski Merkez İlçe Y.K.Üyesi), İlhan Yılmaz (Eski Merkez İlçe Y.K.Üyesi), A.Ekrem Çatladıoğlu (Eski Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi).

ÜYELER: Adnan Taner, Ali Başman, Ali Can, Ali Öztaşkın, Ali Ulus, Aslı Çelikağ, Ayhan Yılmaz, Aysel Tarla, Bahar Başer, Bahri Baş, Baki Moran, Burçe Başer, Cafer Kaya, Cem Hekimoğlu, Cevat Binboğa, Cevat Fahri Başer, Devrim Hekimoğlu, Dilek Kayrancı, E.Yıldız Karatekin, Emine Tugaytimur, Emine Yılmaz, Erdal Yıldırım, Erdinç Akın, Erkan Canbek, Erol Eraslan, Erol Karabıyık, Erol Yılmaz, Ertan Kolludemiroğlu, Fayık Taner, Fevzi Bıçkıcı, Fındık Kaya, Figen Ulus, Güleren Kapoğlu, Gürsel Canbek, Hasan Haydaroğlu, Hatun Düzgün, Hayrettin Ertem, Hayriye Karakurt, Hikmet Başer, Hikmet Kolludemiroğlu, Hüseyin Öztürk, İlkay Baran Karakaya, İmdat Yalçın, İskender Düzgün, İsmail Öktem, Kamil Aytar, Kudret Alim, M.Fahir İleri, M. Mustafa Karakaya, Mazlum Düzgün, Mehmet Algül, Mehmet Özkan, Metin Taner, Muhsin Şahin, Noyan Kurucak, Nurcan Kolludemiroğlu, Nurhan Aydın, Nursel Başer, Olcay Çatak, Özgür Saraç, Reşit Karakaya, Ruhan Kuyucak, Sabahat Güler, Sabri Çetin, Sadettin Kayrancı, Sadrettin Altun, Serdar Çelebi, Serkan Kalkanlı, Serpil Can, Şevda Ulus, Tuna Batı, Turan Karaca, Yalçın Taner, Yurdagül Karakaya, Yusuf Gülay, Yüksel Canbek, Yüksel Öztürk, Z.Mehmet Koçyiğit, Zeyneb Güleç.

16.09.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.