CHP’li Beykoz sahaya indi

CHP’li Beykoz sahaya indi

Bolu İl Genel Meclisi Üyesi Cumhuriyet Halk Partili Erhan Beykoz, geçtiğimiz günlerde Yukarı Çamlı Köyü’nde halkla buluştu. Köy sakinleri ile bir araya gelen Beykoz, köylülerin sıkıntılarını dinledi ve tarımsal sorunlar masaya yatırıldı.

Bolu İl Genel Meclisi Üyesi Erhan Beykoz, geçtiğimiz gün Çamlı Köyü’nde köy sakinleri ile bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda köy sakinlerinin sıkıntılarını dinleyen Beykoz, her zaman yanında olduklarını ifade etti. Toplantıya Bolu İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Abdülkadir Öztürk, İl Genel Meclis Üyesi Erhan Beykoz,  Köy Muhtarı İbrahim Demir, Ziraat Yüksek Mühendisi Ayşe Ekdioğlu ve çiftçiler katılım sağladılar.

Toplantıda köyde 1911-1912 yıllarında 4 metrelik kar yağışının olduğunda, bundan sebep toprak kaymasının meydana geldiğinden, toprak kayması ile birlikte kum tabakasının yaklaşık 1-1,5 m civarında toprak yüzeyinde biriktiğinden bahsedildi. Bu kum tabakasının verimi olumsuz etkilediğini belirttiler. Köylüler, 43 dekarlık bir köylü tarlalarının olduğu ve akarsudan dolayı toprak yüzeyinde aşınmaların olduğundan bahsederek, bu tarlanın nasıl ıslah edileceği, arazinin çok parçalı olduğu ve ekonomik olmadığı, toprak işlerken bile sıkıntı yaşadıklarını dile getirdiler.

YERLİ MALI KULLANMALIYIZ

Köy sakinleri ayrıca toplantıda uzun yıllardır buğday, arpa, yulaf ve patates ektiklerini ve yeni ürünler ekmek istediklerini belirttiler. Köylülere yeni ürün olarak fasulye, ayçiçeği, yerli mısır çeşitleri, nohut vb. ürünlerin ekimini yapabilecekleri söylendi.

Köylülere tarımsal desteklemelerden, münavebeli ekimden, bitki hastalık ve zararlı mücadelesinden, toplulaştırmanın, pazarın önemi ve diğer birçok tarımsal konuda soru cevap şeklinde bilgiler verildi. Önümüzdeki günlerde Tarım İl Müdürlüğünden teknik elemanların konu ile ilgili yerinde inceleme yapacakları ve sorunlara çözüm için çalışacakları ifade edildi.

BEYKOZ’DAN YERLİ TOHUM VURGUSU

2 dönem belediye meclisindeki çalışmalarıyla öne çıkan, yeni dönemde ise İl Genel Meclisi Üyesi olarak hizmet etmeye başlayan CHP’li Erhan Beykoz da düzenlenen toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Erhan Beykoz açıklamasında geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcılığına atanan Fatih Metin’e başarılar dileyerek, “Sayın Metin ile birlikte Bolu çiftçisi ve köylüsünün birçok sorununu çözeceğimize inanıyorum. İl Tarım Müdürlüğünde çok değerli yöneticilerimiz, mühendis ve teknik elemanlarımız var. Bu arkadaşlarımız memleketin yarınları için çalışmaya hazırlar. Üstelik bu arkadaşlarımız yerli tohum ile ilgili de hazırlıklarını yapmış ve çalışmaya başlamışlardır. Seçilmişler olarak bu değerli arkadaşlarımızla birlikte ilimizde tarımda kalkınmayı başlatmalıyız” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum