CHP’nin genç Merkez İlçe Başkanı Özcan’dan 25 yaşa destek; Geç bile kaldılar

CHP’nin genç Merkez İlçe Başkanı Özcan’dan 25 yaşa destek; Geç bile kaldılar

AKP'nin seçilme yaşının 25'e indirilmesini öngören Anayasa Değişikliği Teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. CHP Genel Merkezi, destek vereceğini açıklarken konuyla ilgili görüşlerini açıklayan CHP'nin 33 yaşında

AKP'nin seçilme yaşının 25'e indirilmesini öngören Anayasa Değişikliği Teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. CHP Genel Merkezi, destek vereceğini açıklarken konuyla ilgili görüşlerini açıklayan CHP'nin 33 yaşındaki genç Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan, bu kararda geç kalındığını belirtti.

AKP, seçilme yaşının 30'dan 25'e indirilmesini öngören tek maddelik Anayasa değişiklik teklifi ile Milletvekili Seçilme Yasası'nda yer alan birleşik oy pusulasında bağımsız adayların da yer almasını öngören yasa teklifi için, muhalefet partilerinden destek istedi. AKP Grup Başkanvekilleri Salih Kapusuz ve Sadullah Ergin söz konusu değişiklikler için ilk olarak CHP Grubu'nu ziyaret etti. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz ile görüşen AKP Grup Başkanvekilleri Kapusuz ve Ergin, hazırlanan taslak çalışmayı sundu ve CHP'nin destek sözü ile karşılandı. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız CHP Merkez İlçe Başkanı Tanju Özcan; “Çok sevindiğim bir haber oldu bu. Milletvekili seçilme yaşının düşürülmesi konusunda geç bile kalındığını düşünüyorum” dedi.

SEN GENÇSİN BEKLE DENİYOR

Tanju Özcan, 1992'de çocuk denecek yaşta CHP Gençlik Kollarında siyaset yapmaya başlamış bir politikacı. Şu anda 33 yaşında olan Özcan, Merkez İlçe Başkanlığı’na giden yolda çeşitli kademelerde görev almış. Siyasi arenada 5. seçim dönemini yaşayan Özcan, AKP'nin milletvekili seçilme yaşını 25'e indirme girişimini çok olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Özcan, gençlerin politikadan uzaklaştığından şikayet edilen bir dönemde bu yasanın gençlerin politize olmasını sağlayacağını belirterek şunları kaydetti; “AKP'nin bu çalışması beni çok sevindirdi. Belki 25 yaş değil, 28 yaş daha uygun olurdu bu tartışılır. Ancak Avrupa'da da 25 yaşında 30 yaşında milletvekilleri var. Eğer gerçekten bu yasa gerçekleşirse, gençleri politikaya çekmek açısından olumlu bir gelişme olur. 25 yaşında insanlar tam üniversiteyi bitiriyorlar. Hayata hazırken siyasete girmeyi isteyebilirler. Daha ileriki yaşlarda iş, evlilik derken politikayı erteleyebiliyorlar. Şu anki politikacılar gençlere “Bize katılın, görev alın” diyorlar. Gençlerin siyasetten uzaklaştığını söylüyorlar. Ancak aday olmaya kalktıklarında “Sen bir dönem daha bekle daha çok gençsin” diyorlar. Gençlerin politize olup siyasi partilere olan ilgilerinin artması gerekir. Bu yasa da bunu sağlayacaktır.

07.10.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.