Çocuklar bitlendi

Çocuklar bitlendi

45 günü aşkın bir süredir susuz ve elektriksiz yaşam mücadelesi veren SEDAŞ prefabriklerindeki çocuklar bitlendi.

Ev bulamadıkları için prefabrikleri boşaltamadıklarını ifade eden vatandaşlar ise, kendilerine yardımcı olunmasın

45 günü aşkın bir süredir susuz ve elektriksiz yaşam mücadelesi veren SEDAŞ prefabriklerindeki çocuklar bitlendi.

Ev bulamadıkları için prefabrikleri boşaltamadıklarını ifade eden vatandaşlar ise, kendilerine yardımcı olunmasını istediler.

Bir süre önce prefabrikleri boşaltmaları için elektrik ve suları kesilen prefabrik sakinleri, bütçelerine uygun bir ev bulamadıkları için prefabrikleri boşaltamazken, prefabrik sakinlerinin sağlıksız bir ortamda susuz ve elektriksiz yaşayan çocukları ise bitlendi.

BÜTÇEMİZE UYGUN EV BULAMIYORUZ

Valilik tarafından kira yardımında bulunulacağına dair söz alan prefabrik sakinlerinden Siyami Demir; uzun zamandan beri ev aradıklarını, ancak bütçelerine uygun bir ev bulamadıklarını söyledi. Sağlıksız bir ortamda yaşadıklarını vurgulayan Siyami Demir, prefabriklerde uzun süredir su olmadığı için her tarafın kokmaya başladığını ve çocuklarının bitlendiğini söyledi. Demir; Valiliğin kendilerine 100 YTL kira yardımında bulunacağını, ancak bunun için yerine getirilmesi gereken ilk koşulun bir ev tutmak olduğunu belirtti. Sabah akşam ev aradıklarını ifade eden Siyami Demir; “Daha az önce köpeği dahi bağlasan durmayacak bir eve baktık. Ev sahibi 250 YTL istiyor. Valilik, bunun 100 YTL'sini verecekmiş, geriye kalan 150 YTL'yi nasıl ödeyeceğim kimse düşünmüyor. Üstelik 4 aylık peşin ve kefil isteniyor. Prefabriklerde kalan ve sakat çocuğu bulunan bir arkadaşımıza Çankırı Prefabrikleri'nden konut verildi. Bizlerin durumunun onlarınkinden farklı olmamasına rağmen, ayrımcılık yapılıyor” şeklinde konuştu. Kendilerinin ev aramalarına rağmen bulamadıklarını ifade eden Demir, Bolu Valiliği'nin kendilerine ev bulma konusunda yardımcı olmasını isterken, geçtiğimiz günlerde Bolu Valiliği'nden yanlarına gelen yetkililere de durumu anlattıklarını söyledi.

EV TUTACAK PARAMIZ YOK

Birkaç gün önce Valilik'ten SEDAŞ Prefabrikleri'ne gelen yetkililerin, kendilerine olaysız bir şekilde prefabrikleri boşalttıkları takdirde 750 YTL ödeneceğini söylediklerini belirten Sebile Akyüz ise, “Buraya gelen yetkiler, prefabrikleri boşlatmada zorluk çıkartırsak 750 YTL'yi de alamayacağımızı söyledi. Bu parayı alabilmek için de, ilk öncelikle ev tutmamız gerekiyormuş. Daha sonra Bolu Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na yazılı dilekçede bulunarak, yardım istediğimizi belirtiyormuşuz. Oysa ev tutacak paramız yok. 45 gün önce burası nasılsa, şimdi de öyle. Sadece 2 komşumuz buradan kurtuldu. Biri başka bir prefabriğe yerleştirildi, diğeri ise ev tuttu. Biz ise hala burada yaşam mücadelesi veriyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.