Çocuklarımız emanetlerini geri aldı

            09.05.2005

Hani hemen hepimizin diline dolayıp da, gereğini yerine getiremediğimiz bir sözcük var. "Bu vatan çocuklarımıza bırakacağımız miras değil. Onlardan aldığımız emanettir." Bizim inancımızın öngördüğü önemli koşullarından birisi de, emaneti iyi koruyup, zarar vermeden sahibine iade etmektir.

Kentlerimiz vatan dediğimiz bütünün parçalarıdır. Bu parçalara gerektiği şekilde sahip çıkılırsa, bütünü oluşturan güzelliğe doyum olmaz. Bu güzelliği oluşturan kentin doğasını tahrip etmeden, havasını solunabilir, suyunu içilebilir şekilde korumasını bilmek, yerleşim alanlarını planlı organize etmek, meydanlarını, parklarını, bahçelerini, cadde ve sokaklarını temiz tutmaktır.

Kim yerine getirecek bu görevi? Elbette çocuklarımızın emanetçisi olan bizlerin yerine getirmesi gerek. Yapabiliyor muyuz görevimizi? "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" demiş atalarımız. Doğru mu demişler? Şehrimizin fotoğrafına baktığımızda hemen herkesin tercüman kullanmadan vereceği cevaplar, doğrulukta birleşecektir.

Evlerimizin içi aralarda oturanlardan sorulur.

Sokaklarsa hepimizindir. Sahip çıkmak, köylüsüyle kentlisiyle burada soluklanan bizlerin görevi olmalıdır.

Disiplin sağlanmasında uygulanan yasalarda ceza kadar ödül de yer almıştır. Kuralları bozanları eğiterek, doğru alışkanlıkları kazandırmak eğitimin vazgeçilmezidir. Ancak tüm uyarıcı, eğitici yöntemlere karşı halen daha tutumunda ısrarcı olanlar varsa, tavizsiz cezai müeyyide uygulanmalıdır.

Bu konudaki vurdumduymazlığımızı gören Canip Baysal İlköğretim Okulu öğrencilerimiz Belediye ile işbirliği içinde bir proje geliştirip, halaylı, türkülü, kentimiz için temizlik kampanyasını başlattılar. 06.-05.2005 tarihinde başlatılan kampanyada 300 bisikletli, yaklaşık 100’e yakın da yaya öğrencilerin ellerinde tuttukları dövizlerde verdikleri mesajlarda, emanetimizi temiz istiyoruz.

Ona sahip çıkmadınız. Sizlerin yapamadığınızı bizler bugün başlatmak istiyoruz gibi incelikler vardı. "Temiz bir Bolu istiyoruz!" derken kurumlarımız, görevlilerimiz ve de ağabeyleri ablaları sanırım başlarını öne eğmişlerdir.

Kardelen Sineması önünde, çekirdek kabuklarıyla ayaklarının dibini çöplüğe çevirenlerin bir kısmı mecburiyetten yüzünü saklamaya çalışırken, bir kısım sorumsuzlar da, "evde analarına da böyle yardım ediyorlar mı?" diye homurdanarak, uzaklaşıyorlardı.

Garip bir davranış sergiliyoruz. Umarım bu hareket tutar...

Bu yazı toplam 736 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.