Çocuklarımızı sokağa dökmesinler

Çocuklarımızı sokağa dökmesinler

Öğrencilerin sorunlarının çözümü için Rektörlüğün, Belediye’nin ve ulaşımı sağlayan Karaköy Kooperatifi’nin biraraya gelmesi gerektiğini söyleyen siyasi parti temsilcileri, "Üniversite de bizim, şehir de bizim. Çocu

Öğrencilerin sorunlarının çözümü için Rektörlüğün, Belediye’nin ve ulaşımı sağlayan Karaköy Kooperatifi’nin biraraya gelmesi gerektiğini söyleyen siyasi parti temsilcileri, "Üniversite de bizim, şehir de bizim. Çocuklarımızı sokağa dökmesinler" dediler.

Öğrenciler, geçtiğimiz günlerde AİBÜ Rektörlüğü Temsilcileri ile bir görüşme yapmış, ancak görüşmeden herhangi bir sonuç çıkmadığı için, bundan sonraki eylemlerini şehir merkezinde yapacaklarını söylemişlerdi. Konuyla ilgili görüştüğümüz siyasi partiler, öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için çalışılması gerektiğini belirtirken, öğrenci şehri Bolu'da, Bolulular’ın öğrencilere sahip çıkılması gerektiğine de değindiler.

Öğrencilerin sınıf sınıf, fakülte fakülte örgütlenmesi gerektiğini belirten siyasiler, sorunların muhataplarının biraraya gelerek sorunları çözmeleri ve öğrencileri sokaklara dökmemeleri gerektiğini vurguladılar.

DYP İl Başkanı Adem Gümüş; "Belediye çocuklarımızı sokağa dökmesin"

Doğru Yol Partisi (DYP) Bolu İl Başkanı Adem Gümüş, üniversitenin mücavir alan içerisine girdiğini belirterek şunları söyledi; "Belediye buralarda nasıl ki kaçak yapılaşmaya izin vermiyorsa, üniversitede eğitim gören öğrencilerin de ulaşım hakkını sağlamak için, toplu taşıma araçlarını hizmete sokması gerekmektedir. Ancak Belediye bundan kaçıyor. Belediye para kazanmak için kurulmuş bir şirket değil, halka hizmet için kurulmuş bir kurumdur. Öğrenci eylemlerini takip ettiğimce, yemek ücretleriyle ilgili olarak Rektörlüğün yapacağı bir şey yok. Ancak Rektörlük öğrencilerin kaliteli ve sağlıklı yemek hizmeti almaları için çalışabilir. Yemekler, öğrenciler ve öğretim görevlileri tarafından hazırlanan bir komisyon tarafından kontrol edilebilir. Belediye nasıl ki, ekmek fiyatlarının tekelleşmemesi için halk ekmek fabrikası açıyorsa, ulaşımda da kendi otobüsleriyle hizmet vermelidir. Üniversite de bizim, şehir de bizim; Belediye çocuklarımızı sokağa dökmesin, asli görevini yerine getirsin."

MHP İl Başkanı Mansur Şen; "Muhataplar biraraya gelirse sorun çözülür"

Kendisinin de öğrenciyken, ulaşım gibi ihtiyaçlarının bedava olmasını istediğini belirten Milliyetçi Hareket Partisi Bolu İl Başkanı Mansur Şen; "Bence öğrencilere bir fon oluşturulmalı, bu fon da öğrencilerin yemek ve ulaşım ihtiyaçlarını karşılamalı. Bu sosyal devlet anlayışının bir gereğidir. Hepimiz öğrencilik yaptık ve bu sıkıntıları biz de yaşadık. Öğrencilerin ulaşımla ilgili sorunu; bu soruna muhatap olan öğrenciler, Rektörlük, Belediye ve öğrencileri üniversite taşıyan Karaköy Kooperatifi'nin biraraya gelmesiyle çözülebilir. Öğrencilerin sorunları sadece ulaşım değil, yemek ve barınma sorunları da var, onun için bu sorunlar minimuma indirilmeli. Taraflar Bolu dışındaki benzer illere bakarak, uygun bir fiyat belirlemesi yapabilirler. Öğrenciler arasında iyi niyetli olanların haricinde, bir de amaçları üzüm yemek yerine bağcıyı dövmek olanlar var. Bunları aynı kefeye koymak doğru olmaz. Fakat öğrenci eylemelerinde iyi niyet mi var, art niyet mi, belli olmuyor."

EMEP İl Başkanı Sedat Bayram; "Hak verilmez, alınır"

"Bütün öğrenci arkadaşlarını, kendilerinin sorunlarına sahip çıkar hale getirmek isteyen öğrencilerin yanında olmak, Emeğin Partisi’nin görevidir" diyen Emeğin Partisi (EMEP) Bolu İl Örgütü İl Başkanı Sedat Bayram; "Öğrenciler sınıf sınıf, fakülte fakülte örgütler oluşturarak kitleselliğe ulaşmak için çalışmalı. Haklı talepleri için, bütün öğretim elemanlarını, üniversite çalışanlarını ve Tez-Koop-İş Sendikası'nda örgütlü olan işçileri yanlarına alarak, hak elde edici, sonuç elde edici şekilde çalışma yürütmeleri gerekmektedir. Üstelik sadece bu da yetmez, Bolu'da yaşayan herkes, AİBÜ öğrencilerini kendi çocuklarından ayırt etmemeliler. Kendi çocuklarımız için ne istiyorsak, öğrenciler ve gençlik için de aynı şeyleri istememiz gerekmektedir, istemeyenler namerttir. 12 Eylül'den sonra, ülkemizin çocuklarının ve gençlerinin yozlaştırılması, kişisizlikleştirilmesi için çalışılmıştır. Gönüllüye dayalı bir disiplin anlayışı yerine, faşist disiplin anlayışıyla eğitilmelerini hedefleyen emperyalist sömürü odaklarının ve yönetim merkezlerinin Türkiye'ye dayattığı 24 Ocak 1980 kararlarının sonucunu hep birlikte görüyoruz. Basit bir gerçek vardır, hak verilmez, alınır" şeklinde konuştu.

DSP İl Başkanı Nazmi Özcan; "Her zaman destek vermeye devam edeceğiz"

Demokratik Sol Parti (DSP) Bolu İl Başkanı Nazmi Özcan ise, öğrenci eylemlerini basından takip ettiğini belirterek, şunları söyledi; "İzzet Baysal Şükran Günleri'ne az bir süre kalmışken, devletimizin kurum ve kuruluşları öğrencilerle barışık olmalıdır. Öğrencilerin ihtiyaçları olabildiğince karşılanmalı ve öğrenciler müşteri olarak görülmemelidir. Sadece Bolu Belediyesi değil, Bolu halkı da üniversitemizin öğrencilerine sahip çıkmalıdır. Üniversite öğrencilerinin beslenme, barınma ve ulaşım gibi sorunlarını yakından takip ediyoruz. Bu sorunların giderilmesi için de öğrencilere her zaman destek vermeye devam edeceğiz. Gerekirse konuyu genel merkezimize de iletmeyi düşüyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.