Çocukların sesi anaların gürültüsünde yok oldu

            28.04.2004

Özellikle ilköğretim okullarımızda yılsonu etkinliklerinin yoğunlaştığı dönemdir Nisan, Mayıs ayları. Kimi okullar tiyatro, müzik, folklor, kimileri şiir dinletisi ile çıkarlar velilerinin önlerine. Kimi veliler de çocuklarının daha iyi malzemelerle tamamlamaları için eğitimlerini okullarına destek olma düşüncesiyle kermes, çay düzenlerler, üç-beş kuruş kazanabilmek için eğitim-öğretimde kaliteyi artırmak içindir tüm bu çabalar. Yönetimi, öğretmeni, öğrencisi için yorucudur bu uğraşlar ama gösterilerin sunumundan sonra gider tüm yorgunluklar.

Sahnelenen tüm etkinliklerde önemli olan eseri oynamak gösterime sunmak kadar, dinlemesini ve izlemesini bilmektir. Bu özelliği gösteremeyen insanlar, bir gün gelir kendi anlattıklarını dinletecek bireyleri bulamayacaklarını çok iyi bilmeleri gerekir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusu devam ederken, Kültür İlköğretim Okulu’nun düzenlediği anaokulu öğrencilerinden oluşan minikler konseri ardından ünlü şairlerimizin şiirlerinden oluşan şiir dinletisi ve bir perdelik “Deli Doktoru” piyesi ve de Kıbrıscık oyunlarından oluşan folklor gösterisi.

Belediye Nikah Salonu hınca kınç dolu. Koltuklarda ikişer kişi analar ve kucaklarında çocukları, bir o kadar da ayakta dikilenler. İlgi çok çok fazla. Ne var ki salonda bir uğultu, sahnelerdeki sesi adeta boğuyor. Evlerinde iki çocuğun gürültüsüne tahammülü olmayan anaların kucaklarındaki çocuklarına “Bu sizin bayramınız, konuşun konuşabildiğiniz kadar” dercesine ilgisizler. Onca emek harcayan, görevleri için onca alınteri döken sahnedeki öğrencilerin sadece dudak hareketlerini izleyebildik. Konuşmalardan kulağımızda yankılanan en küçük bir titreşim yok.

Oysa bu anneler sahnede görev alan çocuklarını görüp dinlemek için gelmişlerdi salona. Sanki kadınlar hamamına döndü sözünü doğrulamak istercesine ne kendileri sustu ne de kucaklarındakini susturabildiler.

Böyle mi olmalı? Bu bir kültür anlayışı ise bu nasıl öğretilmeli? Öğretmeninden idarecisine yapılanları anlatamamanın üzüntüsü öğrencilerde en çok sevdikleri tarafından dinlenmemiş olmanın yarattığı burukluk gözlerinden belli oluyordu. Oysa bugün onların bayramıydı. Bugün de onlar konuşup bizler dinleyecektik, olmadı.

Öğrencilerimizden özür dilemek yeterli olur mu bilemiyorum. Gene de affetsinler diyorum. Kültür İlköğretim Okulu’nun sunduğu bu etkinlikte görev alan herkesi kutluyorum. Böylesi etkinlikleri özlemiştik.

Bu yazı toplam 878 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.