Çok kat iyi de, ya malzeme kalitesi?

            21.02.2005

Hani deprem sonrasında dilimize doladığımız binalardaki kat yükseklikleri yine gündemde. Yerin altından sorumlularla, üstünden sorumlu olanların tartışmaları, konunun uzmanı olsun olmasın herkesi meşgul eder oldu. Deprem sonrasında yıkılan binaların yarattığı psikolojik çöküntü içinde olan insanlar, boyundan büyük yüksekliklere bakamazken şimdi, o korkuyu atmış yükseklere çıkabilmenin tartışmasındalar.

Deprem sonrası gelişmelerde, ilimizde yapılan bölgesel bazdaki jeolojik araştırmalara ait bulunan değerler dikkate alınarak, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılaşmada kat yüksekliklerine ait bazı değerlendirmeler yapıldı. Şuanda en fazla üç kat olan yüksekliğin, eski mimar plan kararlarında kabul edilen beş kata çıkarılması için sanki, kamuoyunun nabzını ölçen ısındırma hareketlerine başlandı.

Şu işsizliğin dalga dalga büyüdüğü dönemde, inşaat sektörünün durma noktasına gelmiş olmasına çare olarak, kat yüksekliğinin artırılması istemine, zemin durumu belli olan yerlerde, inşaat yapmak da benim işimdir diyen inşaat mühendislerinin yaptığı hesaplamalara, bu hesaplara itirazı olan yer bilimcilerin görüşlerine ahkam kesmek çizmeden yukarı çıkmak olur.

Elin adamı, denizlere inşaat yaparken, bataklıklara çok katlı binaları dikerken, elbet bilip uyguladıkları bir sistemleri, haklı gerekçeleri vardır. Ne olduğunu araştırmak işi, teknik adamlarımızın olmalı. Benim merakım; nasıl bir statik hesapla bu binalar ayakta kalabiliyor değil. Benim merakım, nasıl standart malzeme kullanıyorlar üzerine oluyor.

Şimdi soruyorum ve merak ediyorum.

1- Deprem sonrasında başlatılan deprem faylarını inceleme çalışmaları sona erdi mi? Erdiyse durum nedir?

2- Deprem mastır planı çerçevesinde başlatılan binaların incelenmesi işlemlerine ait sonuç alındı mı? Güçlendirilen ve az hasarlı binalarda durum ne?

3- İnşaat sektöründe kullanılan malzemelerde standart belirlemesi var mı? Örneğin inşaat demiri: Karabük Demir Çelik’in ürettiği inşaat demirinin yanında özel haddehanelerde imal edilen hurdadan ürettiği inşaat demirinin yanında özel haddehanelerde imal edilen hurdadan üretilen, Romanya’dan, Bulgaristan veya başka ülkelerden ithal edilen inşaat demirlerinin teknik özellikleri aynı mı? Değişik birimlerin ürettiği demirlerde çekmeye, burulmaya, kopmaya, kesmeye, esnemeye karşı mukavemetleri aynımı? Bu değerleri gösteren bilgiler var mı? Tüm özellikleri dikkate alınmadan en ucuz demir mi inşaatlarda kullanılıyor?

4- Hemen hemen asit ve diğer atıklarla kirlenmeyen derelerimiz yok. İnşaat için kum ve çakıl buralardan alındığına göre dökülen beton içindeki asit etkisini göstererek demiri kısa sürede korozyona uğratması söz konusu olamaz mı?

Devletin inşaatlar için şu özelliklerde kum olması gerek. O malzeme özellikleri de şu havzadan alınan kum da vardır diye gösterdiği bir adres var mı? Belediyeler veya Bayındırlık İskan Müdürlüklerimizin gösterecekleri mekanlar var mıdır?

Hesabınızı ne kadar güçlü yaparsanız yapın kullandığınız malzeme kaliteli değilse, sefertası gibi üst üste koyacağınız daireleri nasıl ayakta tutacaksınız?

Bu konularda kamuoyunun tepkisini ölçme antremanları yapma yerine Belediye olarak, bölge bölge zemin gruplarına göre ne yapmak istendiğinin bilinmesi insanların hakları olmalı. Kat yükseltmeyi uygulamaya koyduğumuzda kalıcı konutlar bölgesi civarında 5 katlı binalarla çevrelendiğinde nasıl bir görüntü olacak. Bu konularda bilgilenmek hakkımız olmalı.

Bu yazı toplam 829 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.