Çok saçma eleştiriler yapıyorlar

Çok saçma eleştiriler yapıyorlar

Vali Halil İbrahim Akpınar, Abant'la ilgili muhabirimizin sorduğu soruları yanıtladı. Akpınar yaptığı açıklamada, Abant'ta yapılan eleştirilerle ilgili “Çok saçma eleştiriler yapıyorlar” dedi.

Vali Halil İbrahim Akpınar, Abant'ta yaşanan gelişmelerle ilgili dün gerçekleştirilen İl Daimi Encümen toplantısında muhabirimizin sorduğu soruları cevaplandırdı.

Akpınar yaptığı açıklamada, “Habertürk'te bugün Abant'la ilgili yapılan programa katıldım. Abant'la ilgili söylenen iddialar temelsiz iddialar, gerçekle bir ilgisi yok. Ben katıldığım canlı yayında programa katılan orman mühendisine Abant'la ilgili sorular sordum. Kendisi sorduğum sorulara cevap veremedi. Asfaltta mı yoksa taş ocağında mı çiğdem vardı diye sordum. Cevap veremedi” dedi.

ABANT'TA HİÇBİR ZARAR ZİYAN YOK

Akpınar açıklamasının devamında, “Onlara göre tabiat bitmişti, her şey mahvolmuştu. Abant'ta şuan her yer çiçek dolu. Abant'ta hiçbir zarar ziyan yok. Yani abartılı iddialar var. Yolu da yaptık. Yapılması gereken bir çalışmaydı. Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün izinleri doğrultusunda gerekli çalışmaları yaptık. Yolu nerede yapacaktık? Aladağlar'da mı yapacaktık Abant'ın yolunu? Sonuçta yaptığımız çalışmalar doğru çalışmalar. Ama şuan çalışma bitmedi. Bu nedenle çeşitli itirazlar var. Örneğin Galatasaray Stadı'nda çalışmaları sürüyor. Ben internetten bakıyorum; her tarafta inşaat kuleleri var, demir var, beton var. Ortada bir güzellik falan yok. Ama orası 6 ay sonra Türkiye'nin en güzel stadyumu olacak. Şuanda biz inşaatın ortasındayız, elbette olumsuz durumlar var. Çok saçma sapan eleştiriler de var” diye konuştu.

YERLE VE ULUSAL BASINDA YALAN HABERLER YER ALDI

Haksız eleştirilere maruz kaldıklarını ifade eden Akpınar açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yapılan çalışmalar hakkında çok alakasız eleştiriler yapanlar oldu. Olaylara biraz gerçekçi bir gözle bakılması lazım. Yol çalışmalarımızı sırasında Abant'ta hiç ağaç kesilmedi. Bunu üstüne basarak söylüyoruz. Ama hem yerel basında hem ulusal basında çıkan bazı yalan haberlerden sonra sanki orada binlerce ağaç kesilmiş gibi bir algı bilinçaltına yerleştirildi. Abant'ta kesilen ağaç yok. Abant Deresi'nin içinde tabiatın kendi etkisiyle yıkılmış ağaçlar var. Bir milyon yıldır ne şekilde sürüyorsa o şekilde sürüyor.”

İNSANLIĞI ELDEN BIRAKMAMAK LAZIM

Yaşanılan tartışmaların gerekçesi ile ilgili muhabirimizin sorduğu soruya Vali Akpınar şu şekilde cevap verdi: “Çevrecilik prim yapıyor. Her kişi kendisine piyasada müşteri bulabiliyor. Fikri ne kadar saçma olursa olsun taraftarlar topluyor. Bir de insanlar çevre konusunda duyarlı. Çevreyi korumamız iyi bir şey aslında, kötü bir şey değil. Ama bütün bunlar yapılırken insanlığı elden bırakmamak lazım. Eleştirirken yalan söylememek lazım. İftira atmamak lazım. Abant'ta çalışma yapan arkadaşlarımızı büyük fedakarlıklar göstererek çalışıyorlar. Özel İdare bu kadar büyük işler yaparken ekstra bir rant elde edeyim, gelir sağlayayım, bina dikeyim diye bir hedefi yok.”

SAĞ OLSUNLAR ONLAR SAYESİNDE BİLGİ SAHİBİ OLUYORUZ

Bolu turizminin gelişmesi için yapılması gerekenlerle ilgili, “Bolu'da turizmi geliştireceksek otel yapmadan, tesis yapmadan Bolu'da turizm falan gelişmez. Bina yapmadan tavukçuluk bile gelişmez. Bir şeyler yapmak lazım. İnşallah orada büyük bir otel de olur. Abant'la ilgili eleştiri yapanlar da o otelde orada kalırlar. Çünkü bu konuda eleştiri yapanların büyük çoğunluğu hali vakti yerinde olan kişiler. Gördükleri her boş alana inşaat yapan kişiler. Makineciden çiğdem uzmanı çıktı piyasaya. İnşaat mühendisinden su samuru uzmanı çıktı. Sağ olsunlar biz de onlar sayesinde bilgi sahibi oluyoruz ama ne su samuruna zarar veriyoruz, ne de çiğdemlere. Hiçbir şeye zarar verilmiyor” dedi.

HİÇ BİR ŞEYDE YAPILAMAZDI

Muhabirimizin “Yapılan çalışmaların öncesinde bir heyet oluşturulup çalışmalar bu heyetin kararları doğrultusunda çalışsaydı bu sorunlar ortaya çıkar mıydı?” sorusunu Vali Akpınar şu şekilde cevaplandırdı: “Herhalde 100 kişinin oluştuğu bir heyette 500 tane ayrı ses çıkardı. Hiçbir şey de yapılamazdı. Milli Parklar Genel Müdürlüğü var. İl Özel İdare'nin kendi teknik elemanları var. Bu konuda gerekli görüşmeler yapılıp çalışmalara devam ediliyor.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.