Çok söyleme arsız, saklama hırsız edersin

            29.08.2005

Çocukluğumdan beri aile büyüklerinden duyduğum bir sözdür. Kime ait olduğunu bilmiyorum. Anonim olabilir.

Öğretmen olduktan sonra bende kullanmaya başladım. Hoşuma gider. Altı kelimenin içinde sayfalar dolusu yazabileceğiniz uyarı gizli.

Bir idareci tipi vardır. Davranışları ve icraatıyla çalışanlarına örnek olması gerekirken.

Yapılan bir yanlış da neden böyle olduğunun soruşturmasını yaparken ille de suçlamayı hedef alıyor, affın da olabileceğini düşünmeden ulu orta konuşuyor konuşuyorsa, en küçük bir olayda sarı zarfla ifadeye başvuruyorsa, zaman gelir ne sözlü uyarının ne de yazılı ifadenin bir anlamı kalmaz. İnsanları arsız edersiniz. İnsanları sarı zarfın ciddiyetinden uzaklaştırırsınız.

Var olan bir şeyi saklamak da öyle değil midir? Yeni öğrenim aşamasında insanlara yaptıracağımız temrin çalışmalarında dikkatli olmayı, malzemeyi iyi kullanmayı, tasarrufu öğretmez, uygulamada kullanılacak malzemeyi kilit altına koyarak saklamaya kalkarsanız, ihtiyacı olan insanları hırsızlık yapmaya zorlarsınız.

Eğitim sistemimizde çok sık değişimlerin uygulanması sınıf geçme sınav yönetmeliklerinde, Devam Devamsızlık ve Disiplin işlemlerinde yapılan bu değişimlerin sonucunda başarının sağlanması ailenin ilgisine, ailenin kültür yapısına bağlı olma haline geldi. Aile bilinçliyse çocuğunun geleceğine ait yol haritasını çiziyor. Olası bir trafik kazasına göre gerekli önlemini alıyor.

Disiplinin ve ciddiyetin olmadığı yerde başarı olur mu? Başarısızlığı ödüllendirdiğimiz süre, başarıdan söz etmek olası mı?

Getirilen bir kısım aflarla okula hiç devam etmemiş. Okula devam etmiş ama hiçbir derste kitap defter yaprağını oynatmamış. Cebinde kalemle tanışmamış, sınavlarda boş kağıt vermeyi övünç olarak kullanmış adamlar için af çıkartıp illa da ceplerine diploma sokmaya çalışırsanız bu gençliğin belli bir bölümünü diplomalı cahil olarak toplumun içine salar, iyilerin de huzurunu bozarsınız.

Zaman zaman bu bedavadan yaşamak, çalışmadan kazanmak üzere hemen herkes görüş belirtiyor da, alın teri dökmeden sınıf geçmelerden herkes memnun görünüyor anlamak mümkün değil.

Çok söyleme arsız, saklama hırsız edersin sözüne çok değiştirme yalama edersin cümlesini eklemek sanırım yanlış olmayacak.

Bu yazı toplam 998 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.