ÇOK YÖNLÜ TÜRK FINDIĞI (corylus colurna L.)

Hünerlerine bir yenisi  daha  eklendi.

  • Tek gövdeli fındık modelli fındık bahçesi oluşturulmasında Tombul ve Palaz gibi fındık çeşitlerine aşılamada altlık (anaç, çöğür) olarak Türk Fındığı fidanının kullanılmasının –alternatifsiz- oluşu.
  • Cadde ve yol ağacı olarak Amerika ve Avrupa’ da Büyük Şehir Belediyelerinin rağbet gösterdiği ağaç.
  • Tıbbi bitki olarak, antioksidant ve afrodizyak vasıflara sahip olması,
  • Yüksek mıntıka ağaçlandırmalarında, 600 metreden- 1600 metreye kadar dikiminde sorun olmayan ve stepe geçiş zonlarına dek yayılışa sahip.
  • Derine giden köklerinin kök ve dip sürgün vermemesi, sel ve taşkınlara diğer fındıklara göre daha dirençli olması, erozyonu önlemesi.
  • Fındık şekeri olarak da daha farklı ağız tadı yaratması.
  • 15-25 metre boy ve 1.50 m göğüs çapı yapabilen, tomruğu mobilya sektöründe masif olarak kıymetli bir ağaç.
  •  Nesli azaldığı için, silvikültürel anlamda olsun, olmasın  - kesim yasağı konması  2008  yılında    Orman Genel Müdürlüğüne  tarafımızdan (Or.Araş.Enst.) teklif  edilmiş ve ülke bazında devletçe yasaklanmıştır.

 

İTALYA’DA FINDIK BAHÇESİ İNCELEME RAPORU

Ünye Ticaret Borsası’nın 5 Mayıs 2016 tarihli raporu, sanal  medyada rastladığım ilginç bir rapor.

Ordu İlinin şirin bir ilçesi ÜNYE. Toplam arazisinin yarısından fazlasını fındık bahçeleri oluşturmakta. Karadenizli fındık üreticilerinin gündemine artık  yaşlanmış  fındık bahçeleri gelmekte (Sebenimizin yaşlanan  elma bahçeleri  benzeri)oluşu Ünyelileri tedirgin etmiş  durumda.

Ünye Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Orman İşl. Müd. işbirliğinde bir fındık ıslahı uygulama projesi geliştirmişler.

Peki , tüm  bunların  Bolu’yla ne  ilgisi var diyeceksiniz..!

Hem de çok sıkı alakalı…

2005-2006 yıllarda. Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü, Bolu’da Türk Fındığı üzerinde araştırmalar yapan bizlerle ilişki içinde fidan temini konusunda istişareler de bulunup, Bolu’dan temin ettikleri 2-3 yaşlı aşısız fındıkları anaçlık çöğür olarak, Tombul ve Palaz fındık kalemleriyle aşılayarak -tek gövdeli fındık -fidanı elde etmişlerdir. Oluşturulan bahçelerde eski - ocak yöntemi- dikimlerle şahit parseli oluşturarak dönümden elde olunan fındık verimini, bakım ve hasat süreçleriyle karşılaştırmışlardır. Alınan sonuçlar, Türk Fındığı lehine olmuş. Verimliliği artırmak üzere bu yöntemin eskisinin yerine kullanılmasını önermişlerdir.

 İşte; Ünye’deki fındık üreticilerinden oluşturulan bir heyet, bu yılın ilkbaharında, Türkiye den (Dünya fındık üretiminin % 70’i Türkiye’nin) sonra Dünya fındık üretiminde ikinci sıradaki İtalya (Dünyanın %10-12 Üretimi)’daki -tek gövdeli fındık bahçelerini-, organik fındık tarımını yerinde görerek rapor hazırlamışlardır. Bu raporda özetle: Artık yaşlanma sürecine giren Karadeniz ‘deki  - ocak usulü- fındık bahçelerinin yenilenmesi sürecine girildiğini,-tek gövdeli- fındık kültürü modeline geçilmesinin bir zaruret olduğunu ve bu suretle yılda iki ayrı zamanda (haziran ve aralık aylarında) sürgün temizleme yapılmasının ortadan kalkacağını, fazla işgücü gerektirmeyeceğini ve böylelikle verimli fındık tarımı dönemine geçilebileceğini ifade etmişlerdir.

Tek gövdeli-Türk Fındığı bahçesinden genel manada, bir dönüm bahçede 300 ağaç bulunduğu ve her ağaçtan 5 yaşında 150 kg. bir hektardan 1500 kg. fındık üretimi gerçekleşeceği belirtilmiştir.

Sonuç olarak;  Orman Fidanlıklarımızdan Bolu ve Kastamonu’da Türk Fındığı üretimlerinin çoğaltılması yanı sıra belki de özel fidanlıklarında bu konuda katkıları beklenmelidir. Zira hem fındık bahçeleri ve hem de cadde ağacı olarak peyzaj kullanılmasında piyasanın talepleri hızla artacaktır.

Mübarek Kurban Bayramınızı candan kutlar, esenlikler dilerim.

untitled-2-023.jpg

Bu yazı toplam 11001 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum