Çöl: Ortak çalışmaya değer veren, hiç kimseyi ötelemeyen ve herkesi kucaklayan bir yönetim anlayışının egemen kılınması gerekir

Çöl: Ortak çalışmaya değer veren, hiç kimseyi ötelemeyen ve herkesi kucaklayan bir yönetim anlayışının egemen kılınması gerekir

Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörlük yarışına, her geçen gün yeni bir isim katılıyor. Dün Köroğlu Otel'de bir basın açıklaması yapan Genel Cerrah Prof. Dr. Cavit Çöl, üniversitede seçim ilkelerinin yeterince uygulanmamasını eleştirerek, “Demokratik bir yönetimde, yönetim kademesi oluşturulurken, bu görevleri başarabilecek olanlar, hak edenler ve liyakat sahibi kişiler yerine, Rektöre kayıtsız şartsız biat edeceği düşünülen kişilerin atanması öncelenmemelidir” dedi.

Dün Köroğlu Otel'de bir basın açıklaması yapan AİBÜ rektör aday adaylarından AİBÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilimdalı Öğretim Görevlisi Genel Cerrah Prof. Dr. Cavit Çöl, rektörlüğe aday olduğunu açıkladı. Çöl yaptığı açıklamada, “Rektörlerin ana görevi, üniversitede akademisyenlerin, bilimle uğraşmanın hazzını duyarak, üretken, verimli ve huzurlu bir biçimde çalışmalarını sağlayacak akademik ortamı ve iklimi yaratmak olmalıdır. Yöneticiler, üstlendikleri görevler sırasında, kendilerinin de bir parçasını oluşturduğu akademik topluluğa karşı sorumlulukları olduğunu asla unutmamalıdırlar. Yönetimle ilgili farklı görüş ve eleştirilere, sadece hoşgörü ile değil, onlardan yararlanma çabası ile de yaklaşmalıdırlar. Üniversitenin, bir özgür düşünce alanı olduğu, her tür düşüncenin kendini ifade etmesine olanak verilmesi gerektiği ilkesi, öncelikle yönetim sorumluluğunu üstlenen kişilerce benimsenmelidir. Üniversitede; ortak çalışmaya değer veren, hiç kimseyi ötelemeyen ve herkesi kucaklayan bir yönetim anlayışının egemen kılınması gerekir. Bütün ilişkilerde, karşılıklı saygının temel alındığı, akademik değerlerin içselleştirildiği bir üniversite kültürünü hayata geçirmek için sizleri birlikte hareket etmeye çağırıyorum” dedi.

SEÇİME DAYALI SÜREÇLER ZEDELENMEMELİ VE BU SÜREÇLERE ZORUNLU DURUMLAR DIŞINDA KESİNLİKLE MÜDAHALE EDİLMEMELİDİR

Çöl açıklamalarına şöyle devam etti: “Rektörlük atanma süreçlerinin seçimlerle başlaması, bu sürecin en demokratik ögesi. Üniversite yönetim kademelerinin belirlenmesinde, temel yöntem kitlelerin bu eğilimi ve isteğinin göz önünde bulundurulması olmalıdır. Rektör de, kendisini seçme iradesini gösteren öğretim üyelerinin, aynı şekilde Dekanını, Bölüm başkanını, Anabilimdalı başkanını ve Bilimdalı başkanını da seçebileceğine inanmalıdır. Bu nedenle, seçime dayalı süreçler zedelenmemeli ve bu süreçlere zorunlu durumlar dışında kesinlikle müdahale edilmemelidir. Ne yazık ki geçtiğimiz dönemde, üniversitemizin ve fakültelerin yönetim kadrosu oluşturulurken, bu ilkelere yeterince uyulmaması nedeniyle ciddi sorunlar yaşanmıştır. Bu konuda sadece birkaç örnek verecek olursak; Üniversitemizin en önemli Fakültelerinden biri olan Tıp Fakültesinden hiç kimse, bu dönemde Rektör Yardımcılığı görevine getirilmemiştir. Demokratik bir yönetimde, yönetim kademesi oluşturulurken bu görevleri başarabilecek olanlar, hak edenler ve liyakat sahibi kişiler yerine, Rektöre kayıtsız şartsız biat edeceği düşünülen kişilerin atanması öncelenmemelidir. Bu uygulamalar doğal olarak yönetişim sorunlarını, istifaları ve görevden almaları doğurur ve yaşadığımız olaylar bunu göstermiştir.”

HANGİ MANTIKLA VE HANGİ AMAÇLARLA BU FAKÜLTE DEKANLARININ O DİSİPLİNİN DIŞINDA BİR ALANDAN SEÇİLDİĞİNİ ANLAMAK MÜMKÜN MÜDÜR

Fakültelere yapılan dekan atamalarını anlamanın mantık kurallarına sığmadığını ifade eden Prof. Dr. Çöl, “Tıp Fakültemiz ve Hastanemiz, bu dönemde gelişeceği yerde uzun süre duraklama dönemi yaşamıştır. Şatafatlı açılış törenleriyle, Hastanemizin prestij sorunu haline gelen doğumhane ve yenidoğan yoğun bakım üniteleri, trilyonluk yatırımlara karşın bir türlü çalıştırılamamıştır. Benzer sorunlar, üniversitemizin diğer birimlerinde de yaşanmış, bünyesinde en çok Profesör barındıran FenEdebiyat Fakültemizde Dekanlık yapacak hiç kimse yokmuş gibi, Ankara'dan Gazi Üniversitesinden çok yetenekli bir profesör Dekan olarak atanmıştır. Bununla da yetinmeyip aynı kişi olağanüstü yetkilerle donatılarak, Rektör Yardımcılığına getirilmiştir. Bu uygulamalar, özellikle Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri başta olmak üzere hepimizin onurunu kırmıştır. İzzet Baysal Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, adı üstünde bir Mühendislik ve Mimarlık Fakültesidir. Bu Fakülteye Dekan olarak atanan değerli öğretim üyesi ise, Mühendislik ve Mimarlık'tan değil, FenEdebiyat Fakültesi'nden bir Kimya Profesörü hocamızdır. Hangi mantıkla ve hangi amaçlarla bu Fakülte Dekanlarının, o disiplinin dışında bir alandan seçildiğini anlamak mümkün müdür?” diye konuştu.

REKTÖR OLARAK ATANIRSAM, BİREYSEL GÖRÜŞLERİMİ HİÇBİR İCRAATIMA YANSITMAYACAĞIMI BELİRTMEK İSTERİM

Rektörlüğün çok zor bir iş olduğunu belirten Çöl, herkese eşit uzaklıkta olacağını ifade ederek şunları kaydetti: “Bu seçim sürecinde şu ya da bu grubun değil, tüm üniversite öğretim üyelerinin ortak adayı olmak istiyorum. Çünkü seçildiğim ve atandığım takdirde, belli bir kesimin değil, herkesin rektörü olarak hizmet vermek istiyorum. Elbette herkes gibi benim de bir siyasi görüşüm var ve olmalıdır da. Hiçbir siyasi görüşü olmayan, ülke ve dünya sorunlarına duyarsız bir rektör, üniversite ve Bolu için ne kadar yararlı olabilir ki? Ancak unutulmamalıdır ki, aynı dünya görüşüne sahip olduğumuz kişilerle her zaman, her konuda aynı şeyleri düşünmeyebiliriz veya farklı siyasi görüşte olduğumuz kişilerle de birçok uygulamada aynı doğruları paylaşabiliriz. Bu nedenle her konuda herkesle görüş alış verişinde bulunmak ve en doğru uygulamanın ne olduğuna birlikte karar vermek gerektiğine inanıyorum. Eğer rektör olarak atanırsam, bireysel görüşlerimi hiçbir icraatıma yansıtmayacağımı belirtmek isterim.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.