Çorum’da “25 fişek için” domuz katliamı yapıldı;"Bolu’da durum ne olur?"

Çorum’da “25 fişek için” domuz katliamı yapıldı;"Bolu’da durum ne olur?"

Mengen'e kurulma kararı İl Genel Meclisinde onaylanan domuz eti işleme tesisi Bolu'da büyük tepki toplarken, Çorum’da başlatılan "Bir domuz kuyruğu getirene 25 fişek verilmesi" uygulaması, domuz katliamının artmasıyla iptal edildi.

Mengen'e kurulma kararı İl Genel Meclisinde onaylanan domuz eti işleme tesisi Bolu'da büyük tepki toplarken, Çorum’da başlatılan "Bir domuz kuyruğu getirene 25 fişek verilmesi" uygulaması, domuz katliamının artmasıyla iptal edildi.

Yaban hayatın üyelerinden yaban domuzları, çiftçilik yapan insanların başının belası. Ancak, orman içi ekolojik dengesinde önemli bir paya sahip olan yaban domuzları ile mücadelede aşırı avlanma bir çok önemli sorunu da beraberinde getiriyor. Bolu İl Genel Meclisinin geçtiğimiz ay aldığı kararla, Mengen'e kurulacak olan domuz eti işleme tesisi büyük tepkilere neden olurken, Çorum Valiliği, İl Genel Meclisi tarafından alınan karar gereği "Bir domuz kuyruğu getirene 25 fişek verilmesi"ni öngören uygulamayı, vurulan domuz sayısının 2005 yılına göre 6 kat artması üzerine iptal etti. 25 fişek için katliama dönüşen domuz avlama işinin, Bolu'daki boyutları ise şimdiden merak konusu.

Çorum İl Tarım Müdürü Ali Lek, yaptığı açıklamada, tarım arazilerine büyük zarar veren yaban domuzu ile etkin mücadelenin teşvik edilmesi amacıyla İl Genel Meclisi tarafından bazı kararlar alındığını anımsattı.

Bu kapsamda domuz kuyruğu getirene Tarım İl Müdürlüğü tarafından 5 fişek verilmesinin kararlaştırıldığını, ancak daha sonra bu rakamın 10'a çıkarıldığını belirten Lek, 8 Ekim 2006 tarihinde İl Genel Meclisi tarafından alınan son bir kararla "bir domuz kuyruğu getiren avcıya 25 fişek verilmesi"nin uygun görüldüğünü ifade etti.

2005 yılı içerisinde vurulan 300 domuza karşılık yaklaşık 3 bin fişek verildiğini anlatan Ali Lek, yaban domuzuyla mücadele çalışmaları kapsamında İl Genel Meclisince alınan son kararın ardından öldürülen domuz sayısında büyük bir artış yaşandığına dikkat çekti.

2006 yılı içerisinde toplam 1811 domuz vurulduğunu ve aynı yıl içerisinde yaklaşık 23 bin fişek verildiğini ifade eden Lek, İl Özel İdare Müdürlüğünün desteğiyle alınan fişeklerin tamamının tükendiğini bildirdi. Vurulan domuz sayısının önceki yıla göre 6 kat artması üzerine bazı vatandaşların ve derneklerin buna tepki gösterdiğini dile getiren Ali Lek, tepkiler üzerine uygulamanın Valilik tarafından iptal edildiğini söyledi.

İL GENEL MECLİSİ YENİDEN GÖRÜŞECEK

Bu arada İl Genel Meclisi, Vali Hüseyin Poroy'un talimatıyla iptal edilen "Bir domuz kuyruğu getirene 25 fişek verilmesi" uygulamasını yeniden görüşmek için karar aldı.

İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Ertekin, yaban domuzu ile etkin mücadeleyi yaygınlaştırmak ve teşvik etmek amacıyla aldıkları kararla bu konuda başarı sağladıklarını kaydetti.

Ertekin, özellikle kırsal bölgelerde domuzların ciddi tehlike oluşturduğunu dile getirerek, yaban domuzuyla mücadele için aldıkları bu kararı, çiftçiye yapılacak en güzel katkılardan biri olarak değerlendirdi.

Vali Hüseyin Poroy tarafından iptal edilen uygulamanın yeniden görüşülmesi için İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu'na sevk edildiğini bildiren Ertekin, "Konuyu yeniden değerlendirip, bu konuda ne yapacağımıza karar vereceğiz" dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.