Coşku dolu bir geceydi

Türk Ocağı’nın, Atatürk’ün 125. doğum yıldönümü etkinliklerinin startını lise ve dengi okullar arası şiir yarışmasıyla veriyordu.

Başkan Sn. Hasan Dinç, gençlerimizin dikkatini güzel Türkçeye, güzel sanatlara, Türkçenin ifade güzelliğine çekmek istiyoruz. Milli duyguları daha canlı olarak bir arada tutmak istiyoruz diye ödül törenini açıyordu.

Böyle bir programın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’na denk getirilmiş olmasının önemine işaret eden Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Yar.Doç.Dr. Fahri Atasoy, bu millete hizmet etmeyi kendimize şiar etmiş bir topluluğuz. İnsan yetiştirmenin çok önemli olduğunu, bunun da yalnızca eğitimle olmayacağını söyledi.

Ve konuşmalar yerini Türk Halk Müziği’ne bıraktı. Bu işin ustası Sn. Kemal Bilsel Sarısözen sazıyla, solist Sn. Kübra Başak Perçin’in büyüleyen sesiyle kulaklarımızın pası silindi. Zengin bir hediye paketiyle şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilerimizin isimleri ve okulları açıklanmaya başladığında, yarışmaya katılan 19 eser arasından eleme sonucu altıya düşen şiirlerin sahipleri, mansiyonlardan başlamak suretiyle açıklanırken, heyecan da doruğa çıkmıştı.

Sıralamada mansiyon alan Vatan adlı şiiriyle Mimar İzzet Baysal Endüstri Meslek’ten Mücahit Bay, Meçhule Giden Tren şiiriyle Ticaret Lisesi’nden Nigar Duygun, yine Vatan şiiriyle Ahmet Barutan’ın açıklanmasından sonra üçüncülük derecesiyle İzzet Baysal Mesleki Eğitim Merkezi’nden Muammer Ustaoğlu Çanakkale, Mimar İzzet Baysal EML’den bilmem kimedir ve birincilik derecesiyle Atatürk Lisesi’nden Anadolu Anadolu şiiriyle Zeynep Burcu Şahiner eserlerini duygulu bir şekilde seslendirdiler. Dolu dolu geçen güzel bir geceydi. Programı hazırlayanlara, katkıda bulunanlara, eserleriyle katılanlara teşekkürler.

GÜLFİDAN BİÇER’İN RESİM SERGİSİ

Resim çalışmalarıyla Bolu dışına taşınan Sn. Gülfidan Biçer’in resim sergisine zamanında yetişemedim. Resim atölyesi açtıklarını daha önce söylediğinde, hayırlı olsun yakışır demiştim. Gülfidan Biçer meslektaşımız. Aynı zamanda resim sanatında ustamız. Onu suluboya ve Naif tarz resimleriyle tanıdım. Belediye Sanat Merkezi’nde açılan kurslara devamdan sonra, açılan karma resim sergilerinde bizim de karalamalarımız yer almıştı. Ustaların gölgesinde soluklanmak bir başka oluyor.

Güzel düşüncelerin güzellikleri ya şiir olup mısralara yansıyor, ya da usta ellerin yönlendirdiği fırçalarla renk renk, desen desen tuallerde göze hitap ederek, gönüllerdeki, düşlerdeki güzelliklere götürüyor.

Sanatın, sanatçının farklılığı burada olmalı. Sanatçının kafasında oluşan düşünce, iyiyi, güzeli yakalamak üzerine oluyor. Sanatçının saçtığı tohumlar insanların mutluluğu için, dostlukların pekişmesi, sevginin yaygınlaşması için mutlaka meyveye dönüşüyor.

Meydan İşhanı’nda düzenlediği yeni işyerindeki Türk kültürünü yansıtan otantik dizayn ile başka bir havada, başka bir mutluluğu yaşıyorsunuz.Ustalığını,becerisini başkalarıyla paylaşmak üzere yola koyulan Sn. Biçer’e başarılar diliyorum. O zaten başarılı bir sanatçı. Bizim dileğimiz zirvelerden hiç inmemesi üzerinedir. Kolay gelsin öğretmenim.

25.05.2006

Bu yazı toplam 767 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.