Çözüm için bir adım

Çözüm için bir adım

Uzun zamandır öğrencilerin çözüm için çeşitli eylemler yaptıkları sorunları arasında yeralan ulaşım sorununda Rektörlüğün talebi ile bir adım atıldı. Akbıyık, Belediye’nin 2 otobüsü servise koyma sözü verdiğini ifade etti.

Uzun zamandır öğrencilerin çözüm için çeşitli eylemler yaptıkları sorunları arasında yeralan ulaşım sorununda Rektörlüğün talebi ile bir adım atıldı. Akbıyık, Belediye’nin 2 otobüsü servise koyma sözü verdiğini ifade etti.

Öğrencilerin ulaşım problemini çözecek olanın Belediye olduğunu ifade eden Akbıyık; "Belediye iki otobüsü servise koyma kararı aldı. Fakat bizce iki otobüs yeterli olmaz, fakat eski sistemi kurabilmek için bir an önce iki otobüsü servise koymak lazımdı. İhtiyaca göre daha sonra taleplerimiz artacaktır" dedi.

BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ

Ulaşım sorununun çözülmesi için önce üniversiteye bakış açısının değişmesi gerektiğine dikkat çeken AİBÜ Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık; "Daha önceki ifadelerimde de açıkladığım gibi üniversite kendine özgü koşullar gerektirir. Bu koşullar ulaşımdan, yönetime, eğitime kadar her alanı kapsar. Biz de üniversite olarak eğitimde kaliteyi ve çağdaşlığı ilke edinmiş ve başarıya odaklanmış bir üniversiteyiz. Üniversitemiz kendi koşulları içinde gelişmesini sürdürecektir" dedi.

KİMSE İLE ÇATIŞMAYA GİRMEYİZ

Yönetim olarak Ankara'nın olanaklarını ve yerel dinamikleri üniversite lehine iyi bir şekilde kullanmaya çalıştıklarını ifade eden Akbıyık; "Bu konuda yerel yönetimlerden özellikle Sayın Vali Ali Serindağ'ın desteklerini görüyoruz. Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz'ın da üniversitemize destekleri olmuştur ve devam edeceğini düşünüyorum. Biz son öğrenci olayları karşısında tutum, tavır ve ifadelerimizle sorunu ortaya koymaya çalıştık. Bunun dışında gerek üniversi-te gerekse şahsi olarak hiçbir kurum veya kuruluşla veya yöneticiler ile bir çatışmaya girmemiz söz konusu olamaz" şeklinde konuştu.

ALDIĞIMIZ HİZMETTE KALİTE ARIYORUZ

Rektör Akbıyık üniversitelerin halkın üniversiteleri olduğunu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin de ilimizin büyük hayırseveri Rahmetli İzzet Baysal tarafından yapılmış olduğunu ifade ederek; "Üniversitemiz Bolu'ya olduğu kadar tüm eğitim dünyasına da hizmet vermektedir. Üniversitemiz çeşitli hizmetleri halka sunarken hizmet kalitesi kamuoyunca değerlendiriliyor ve bizden en iyisini yapmamız bekleniyor. Çünkü üniversite çağdaş düşüncelerin, yenilikçi akımların yer bulduğu öncü kuruluşlardandır. Bu nedenle bizler personel alımında seçici olduğumuz kadar aldığımız hizmetlerde de verdiğimiz hizmetlerde olduğu kadar kaliteyi arıyoruz" dedi.

2 YIL ÖNCE SORUN ÇÖZÜLMÜŞTÜ

Bir süredir üniversitede başgösteren ulaşım sorunu hakkında görüşlerini açıklayan Akbıyık, ulaşım sisteminin geleneksel bir sistem olduğunu belirterek; "Bunu daha önceden de ifade etmiştim. Bu sıkıntının gündeme geldiği 2 yıl önce üniversiteye Belediye hattı koyulmuştu. Böylece Belediyenin temel görevlerinden birisi olan toplu taşımayı sağlama görevi içerisine üniversite geç de olsa dahil edilmişti. Böylece sorun bir ölçüde çözülmüştü" dedi.

ŞİMDİ ÇÖZÜM İÇİN BİR ADIM ATILDI

Belediye’nin iki yıldır devam eden hattı özelleştirmesinin ve öğrencilere paso uygulamasının ortadan kalkmasının sonucunda hem fiyatların arttığını hem de mevcut ulaşım kooperatifinin tekel olmasına neden olduğunu vurgulayan Akbıyık; "Bu durumun Belediye’nin, Üniversiteyi 2. derecede dikkate almasından kaynaklandığı düşüncesindeyim. Üniversitenin geleneksel kalıplar içerisinde kalması mümkün değildir. Buna ulaşım da dahildir. Taleplerimiz doğrultusunda belediyenin iki hattı tekrar servise koyma sözü vermesi ile bu sorunun çözümü için bir adım atılmış oldu" dedi.

AİBÜ, ANKARA'NIN BİLKENT'İ OLACAK

15 yıl önce aynı sorunun Eskişehir'de yaşandığını ifade eden AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Yaşar Akbıyık; "Eskişehir toz ve çamur içindeyken, Anadolu Üniversitesi o şehrin kenarında modern bir kampüs olmuştur ve büyüyen üniversiteye ayak uyduran Eskişehir bugün üniversiteyi daha iyi anlayan ve üniversite ortamının gerektirdiği koşullara ulaşmıştır. AİBÜ de Ankara'nın Bilkent'i, Eskişehir'in Anadolu Üniversitesi olacaktır. Biz bu ideallerimizi Rahmetli İzzet Baysal'ın ideallerinin gerçekleştirilmesi olarak düşünüyoruz. Bundan dolayı da ulaşım sorununa sadece paso uygulaması olarak bakılmamasını, üniversiteye daha iyi hizmet nasıl verebiliriz ve bu üniversitenin gelişmesine nasıl katkıda bulunabiliriz diye bakılması gerekir" dedi.

BU KADAR KATKIYI HİÇBİR KURULUŞ YAPAMAZ

Akbıyık, bugün üniversitenin Bolu'nun %20'sini oluşturduğunu ifade etti ve bu kesimin Bolu'ya sağladığı katkıyı sosyal, ekonomik, eğitim olarak düşünüldüğünde hiçbir kuruluşun bu kente bu oranda bir katma değer kazandırdığını söylemenin mümkün olamayacağının altını çizdi.

20 BİNİ AŞAN ÖĞRENCİ BÜYÜK BİR KİTLEDİR

Yerel uygulamalar, beklentiler ve geleneklerin kendilerini daha iyi üniversite olma yolunda zorlamasını ve geri bırakmasını istemediğini vurgulayan Akbıyık; "Şuandaki bakış açısıyla söylersek üniversitemizin ilerlemesi bu ifade ettiğim beklentilerin yetersizliği nedeni ile olumsuz etkilenmektedir. Bu üniversite ile hem Bolu hem de Türkiye gurur duyacaktır. Biz üniversiteye bakacağımız gözlüğü iyi seçmeliyiz. 20 bini aşmış olan öğrenci kitlesi büyük bir kamuoyu oluşturmaktadır" dedi.

Bu kamuoyunun görüşlerinin özellikle dikkate alınması gerektiğine dikkat çeken Akbıyık; "Bu 20 bin kişilik kitlenin büyük bir etkileme gücü vardır. Bu il çapında olduğu kadar Türkiye çapında da geçerlidir" dedi. Bu öğrencilerin gittikleri yerlerde Üniversiteyi ve Bolu'yu anlattıklarını ifade eden AİBÜ Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık; "Bu bağlamda karşılaştığımız manzara şudur: Öğrencilerin şikayetçi oldukları 2 konu vardır. Bunlar barınma ve ulaşım. Ulaşım konusu şuanda gündemde olan konu ve bu konu ile ilgili atılan bir adım var. Önerilerimizi de ortaya koymuş bulunuyoruz. Şuandaki ulaşım kooperatifine bakış açımız onların hizmet vererek karşılığını almaları yönündedir" şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİ BAYSAL SEVGİSİ BEKLİYOR

Geçtiğimiz günlerde bir öğrencinin samimi görüşlerini okuduğunu ifade eden Akbıyık; "Öğrencimiz İzzet Baysal'ı özlediğini ve İzzet Baysal'ın kendilerine bakış açılarının böyle olmadığını ifade etmiş. İzzet Baysal 'Gençlerin bakışlarında hissettiğim sevgi herşeye bedeldir' demişti. Bugün üniversite gençliği bu sevgiyi ve ilgiyi beklemektedir. Bunların başında da ulaşım sorununun çağdaş bir şekilde çözülmesi beklentisi gelmektedir" dedi.

ÖĞRENCİLERE İNDİRİM YAPILABİLİR

Ulaşım sorununun yıllardır varolduğunu ve 2 yıl önce bir şekilde çözüme kavuşturulduğunu ifade eden Akbıyık; "İki yıl öncesine dönülmesi krizin çıkış nedenidir. Artık sorunun çözümü yolunda bir adım için söz verildi" dedi.

Akbıyık, Belediye’nin tahsis ettiği özel halk otobüslerinin her kentte öğrencilere belli bir indirim yaptığını belirterek; "Bu indirim burada da gerçekleştirilebilir. Çünkü önceleri üniversiteye sadece öğrenciler gidip geliyordu. Şimdi ise Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin gelmesi ile halkın da yoğun geliş gidişi başladı. Bu bağlamda yolcu çeşitliliği de arttı. Ayrıca üniversitemizde ÖSS sınavları, A.Ö sınavları ve bu sınavların başvuru nedeni ile düzenlenen kongre ve etkinlikler nedeni ile öğrenci dışında halkın da yoğun olarak geldiği bir kampüs haline gelmiştir" dedi.

ÖĞRENCİLERİN SOKAĞA DÖKÜLMESİNİ İSTEMİYORUZ. BELEDİYE'NİN HASSASİYETİNİN DEVAMINI DİLİYORUZ

13 yıl önce durumun böyle olmadığını ifade eden Akbıyık, bugün durumun çok değiştiğini, artan yolcu çeşitliliği ve yoğunluğu nedeni ile ulaşım sistemi içinde Belediye’nin de olmasının Belediye’nin temel görevleri arasında yer aldığını belirterek; "Bu düşünceler içerisinde biz öğrencilerimizin sokağa dökülmelerini istemiyoruz. Huzurlu üniversitemizin huzurunun bozulmasını istemiyoruz. Bunun için de azami dikkat gösteriyoruz ve bundan dolayı hem üniversite hem Bolumuz fevkalade huzur içindedir. Sorunun çözümü adına bir adım atarak 2 otobüsü servise koyma sözü veren Belediye'ye de teşekkür ederek, hassasiyetlerinin devam etmesini diliyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.