Çözüm isteyen sadece öğrenciler değil

Çözüm isteyen sadece öğrenciler değil

Öğrencilerin barınma sorununun çözüme kavuşmasını isteyenler sadece öğrenciler değil. Emlakçılar da, sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor ve bunun için farklı öneriler sunuyorlar.

Öğrencilerin barınma sorununun çözüme kavuşmasını isteyenler sadece öğrenciler değil. Emlakçılar da, sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor ve bunun için farklı öneriler sunuyorlar.

Bolu'da kiraların çok yüksek olduğunu söyleyerek söze başlayan Torlak Emlak'ın sahibi Osman Torlak ise, konuşmasına şu şekilde devam ediyor; "Benim bildiğim kadarıyla 300 milyondan ucuza kiralık ev bulamazsın. Öğrenciler 3 ile 6 kişi arasında eve çıkmak istiyor, bir de ev sahiplerinin sorunsuz olmasını, yani evlerine gelip giden arkadaşlarına karışılmamasını istiyor. Zaten en büyük sorun da bu, yani ev sahiplerinin eve evde kalacak öğrencilerden başka öğrencilerin gelmesini istememesi. Benim kanaatimce yüksek bir fiyatla evi kiralayan öğrenci eve zarar veriyor. Makul fiyatla evi tutan ise, eve gözü gibi bakıyor. Öğrenciler içinde evi çok kötü kullananlarda oluyor, bunlar 5 kişi, ancak 5000 kişinin adını kötüye çıkarıyorlar. Benim şu an elimde kiralık ev olarak bir tane sobalı ev var, ona da ev sahibi 350 milyon kira istediği için 3 aydır boş duruyor. Barınma sorununun çözümü öğrenci yurtlarının fazlalaştırılması ve apart otel yurtların yapılması. Belediyenin bu konuda çözüm üretmesi gerekiyor. Bazı ev sahipleri de öğrencileri dışlıyor, onları azarlayarak geri gönderiyor. Burada kaç kez hem erkek hem de kız öğrencinin ev bulamadıkları için ağladığını biliyorum. Daha sonra öğrenciden geçinen Bolulular, yaz gelince öldüm bittim diye bas bas bağırıp öğrenciler biran önce Bolu'ya dönsün diye sitem ediyor. Halbuki kendi çocukları da başka şehirlerdeki okullara gidiyor."

KİRA TESPİT KOMİSYONLARI KURULSUN

Emlak Komisyoncuları Derneği Kurucu Üyesi Necdet Çağlayan ise, "Evler öğrencilere daha pahalıya, aileye daha ucuza veriliyor. Üstelik öğrenciden 500 Euro depozito isteniyor. Öğrenci bunu nasıl versin, ev sahiplerinin bunu hiç olmazsa 100 Dolar yapması gerekir. Kiraların çok yüksek olmasına karşın, birçok öğrenci ev arıyor. Nerden baksan her gün 15 öğrenci gelip kiralık ev soruyor. Kiraya verilecek evin ne kadardan kiraya verileceğinin belirlenmesi için, semt semt kira tespit komisyonu kurulabilir. Derneğimizin barınma sorununu çözmek için ileriye dönük bir çalışması olacak, farklı çözüm yolları aramaya da devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

750 MİLYONA KİRALIK EV

"Barınma sorunundan bahsedeceksek, en başta ev sahiplerinin öğrencilere neden evlerini kiralamadıkları sorusunun cevabını vererek başlamamız gerekir" diyen Şenel Emlak'ın sahibi Ender Şenel; "Öğrenciler evi çok kötü kullanıyor. Kapıyı söküp yatak yapmışlar, balkonu çöplüğe dönüştürmüşler. Durum böyle olunca da ev sahipleri öğrencilerden yılmış. Barınma sorununun ortaya çıkmasının en önemli nedeni; Dağkent'te bulunan prefabriklerin kaldırılması. Orada oturan öğrenciler şehre gelince, ev kiraları iki katına çıktı. Karaçayırdaki prefabrikler de kaldırılırsa Bolu'da kıyamet kopar. Öğrenciler ev aramak için her gün buraya geliyor, bende öğrencinin giyinişine, yürüyüşüne bakarak kiralık ev var ya da yok diyorum. Öğrenciler ev ararken, evin fiyatına, kaloriferli olup olmamasına bakıyorlar. Öğrenciler de yurtta istedikleri gibi ders çalışamadıklarından dolayı eve çıkmak istiyorlar. Eve çıkmayı özgürlüklerine kavuşmak olarak görüyorlar. Geçen gün 4 öğrenci bahçeli evlerde 750 milyona kiraya çıkmış. Çözüm için müteahhitler teşvik edilmeli, evler 3 kat yerine 4 katlı olmalı. Böyle olunca müteahhitler daha fazla kazanacağı için, barınma sorununu çözmek onlar için karlı olacaktır" şeklinde konuştu.

Öğrencilerin sayısı artıyor evlerin sayısı artmıyor

Barınma sorununu bizzat yaşayan işletme 2. sınıf öğrencisi Hasan Çıncı; "Daha dün 2 oda 1 salondan oluşan sobalı eve 400 milyon istediler. Başka bir adam da evinin yarısını kiraya veriyor, mutfak tuvalet ortak, 1 oda 1 salon; o da 400 milyon istiyor. Ev aramaya gidiyoruz, kaç kişiysek ona göre fiyat söylüyorlar. 4 kişi gidersen 400, 5 kişi gidersen 500 milyon istiyorlar. Eğer aynı evi bir aile kiralayacaksa, ondan da 200 milyon isteniyor. Sadece kirayı değil, yakıt parasını da öğrencilerden fazla almaya çalışıyorlar. Bizim okulumuz, mezun veremeyen bir okul. İki sene önce 18 bin iken, bu sene 22 bin öğrencisi var. Öğrenciler giderek artıyor ama evlerin sayısı artmıyor. Üstelik prefabrikler de kaldırılıyor" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.